Jeźdźcy sprawiedliwości

Plakat
Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 13:30 — kup bilet
27.10 śr. / godz. 16:00 — kup bilet

Jeźdźcy sprawiedliwości

reżyseria: Anders Thomas Jensen
scenariusz: Anders Thomas Jensen
obsada: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Roland Moller
produkcja: 2020, Dania
czas trwania: 116'
wersja językowa: Duński z polskimi napisami

Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 13:30 — kup bilet

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!
Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.

Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama”, to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem.

Wesele

Plakat
Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 18:00 — kup bilet
22.10 pt. / godz. 15:40 — kup bilet

Wesele

reżyseria: Wojtek Smarzowski
scenariusz: Wojtek Smarzowski
obsada: Robert Więckiewicz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Michalina Łabacz
produkcja: 2021, Polska
czas trwania: 135'

Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 18:00 — kup bilet

Na ekranie 15 października

Wojciech Smarzowski – twórca niezapomnianych obrazów: „Wołyń", „Drogówka", „Róża" oraz rekordowego hitu „Kler", który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów, powraca z najbardziej przełomowym dziełem w karierze. „Wesele" to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych.

Gunda

Plakat
Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 16:00 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 16:00 — kup bilet

Gunda

reżyseria: Wiktor Kossakowski
scenariusz: Wiktor Kossakowski
produkcja: 2020, USA, Norwegia
czas trwania: 93'
wersja językowa: Brak dialogów

Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 16:00 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 16:00 — kup bilet

Na ekranie od 15 października

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

Przepięknie sfilmowana, czarno-biała „Gunda” tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć. Jak podkreśla producent wykonawczy filmu, aktor Joaquin Phoenix, „Gunda” przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków. I dodaje, że ten film jest dla niego głębokim duchowym doświadczeniem, medytacją o egzystencji.

Tylko kochankowie przeżyją

Plakat
Najblisze projekcje:
26.10 wt. / godz. 18:00 — kup bilet

Tylko kochankowie przeżyją

reżyseria: Jim Jarmush
obsada: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt
produkcja: 2013, Rumunia, Francja
czas trwania: 120'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Filmowego - Filmowi Ekscentrycy

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić – tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

Nowy porządek

Plakat
Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 20:30 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 20:30 — kup bilet
22.10 pt. / godz. 20:40 — kup bilet

Nowy porządek

reżyseria: Michel Franco
scenariusz: Michel Franco
obsada: Naian González Norvind, Dario Yazbek Bernal, Patricia Bernal, Diego Boneta
produkcja: 2020, Francja, Meksyk
czas trwania: 88'
wersja językowa: Hiszpański z polskimi napisami

Najblisze projekcje:
20.10 śr. / godz. 20:30 — kup bilet
21.10 czw. / godz. 20:30 — kup bilet

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje „Nowy porządek”?

Krafftówna w krainie czarów

Plakat

Krafftówna w krainie czarów

reżyseria: Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow
scenariusz: Remigiusz Grzela
obsada: Barbara Krafftówna
produkcja: 2021, Polska
czas trwania: 80'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / in Polish with English subtitles

"Zawsze była we mnie ciekawość, żeby zajrzeć dalej" – wyznaje jedna z najwspanialszych polskich aktorek. Wraz z Barbarą Krafftówną odwiedzamy jej magiczną krainę. Zamieszkują ją duchy przeszłości, Starsi Panowie, lecz nade wszystko niezapomniane kreacje teatralne, serialowe i filmowe. Swoim charakterystycznym głosem bohaterka snuje intymną gawędę, w której bogate doświadczenia kobiety i artystki spotykają się z wiecznie żywą wyobraźnią małej dziewczynki, a jej własne słowa przenikają się z fragmentami ról.

Wyspa Bergmana

Plakat
Najblisze projekcje:
22.10 pt. / godz. 18:20 — kup bilet
23.10 sob. / godz. 18:20 — kup bilet
24.10 niedz. / godz. 18:20 — kup bilet

Wyspa Bergmana

reżyseria: Mia Hansen-Løve
scenariusz: Mia Hansen-Løve
obsada: Tim Roth, Mia Wasikowska, Vicky Krieps
produkcja: 2021, Francja
czas trwania: 111'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in Eglish with polish subtitles

Na ekranie od 22 października.

Para amerykańskich filmowców Chris i Tony przyjeżdża latem na mityczną wyspę Fårö. W tym niezwykłym miejscu, w którym żył i tworzył swoje najbardziej znane dzieła Bergman, mają nadzieję znaleźć inspirację do nowych filmów. W miarę jak mijają kolejne osobno spędzone dni, fascynacja wyspą zaczyna skupiać się wokół Chris i jej wspomnień związanych z pierwszą miłością. Granica między rzeczywistością a fikcją zaczyna się stopniowo zacierać i rozdzielać parę jeszcze bardziej.