Na noże

Plakat filmu Na noże

Najbliższe projekcje:

24.05 wt. / godz. 18:00 — kup bilet

Na noże

reżyseria: Rian Johnson
scenariusz: Rian Johnson
obsada: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Toni Collette
produkcja: 2019, USA
czas trwania: 130'

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 24. maja

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw, Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem całej jego, dość szczególnej, rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu nie brakowało także nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, bliscy Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik pozostanie do ostatniej chwili zagadką.

Mała mama

Plakat filmu Mała mama

Najbliższe projekcje:

20.05 pt. / godz. 20:15 — kup bilet
21.05 sob. / godz. 20:15 — kup bilet
22.05 niedz. / godz. 20:15 — kup bilet

Mała mama

reżyseria: Céline Sciamma
scenariusz: Céline Sciamma
obsada: Joséphine Sanz , Gabrielle Sanz, Nina Meurisse
produkcja: 2021, Francja
czas trwania: 72'
wersja językowa: Francuski z polskimi i angielskimi napisami / In French with polish and english subtitles

Jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Po udanej wycieczce w rewiry kina kostiumowego (Portret kobiety w ogniu) Céline Sciamma wraca do korzeni. W Małej mamie, podobnie jak choćby w  Tomboyu, francuska reżyserka eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Sciamma przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. Mała mama bowiem to nic innego, jak spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z własnym rodzicem.

One of the most talked-about films of this year's Berlinale. After a successful escape into costume cinema (Portrait of a Lady on Fire), Céline Sciamma returns to her roots. In Petite Maman, as in Tomboy, the French director explores the rich inner life of a child character. We meet eight-year-old Nelly when she learns of her grandmother's death. Not only does she experience her own grief, but also looks at the intense emotions felt by the whole family. Nelly's attitude combines a surprising maturity with a childlike belief in the power of imagination. It is thanks to the latter that at a certain point Nelly meets a girl of her own age who bears a striking resemblance to her mother. Sciamma observes this unusual encounter with curiosity and tenderness, which makes the film universal and adds a therapeutic dimension to it. For Petite Maman is nothing less than a fulfilled fantasy of becoming friends with one's own parent.

Nawet myszy idą do nieba

Plakat filmu Nawet myszy idą do nieba

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 16:30 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 16:30 — kup bilet
21.05 sob. / godz. 14:45 — kup bilet

Nawet myszy idą do nieba

reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova
scenariusz: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova
produkcja: 2021, Czechy, Francja, Polska, Słowacja
czas trwania: 87'
wersja językowa: Polski dubbing (wiek +6)

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 16:30 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 16:30 — kup bilet

Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty.
Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Pech sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem. Nie oznacza to jednak końca przygody. Wręcz przeciwnie! Przed bohaterami wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem okazuje się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Oto opowieść, która udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych!

Matki równoległe

Plakat filmu Matki równoległe

Najbliższe projekcje:

26.05 czw. / godz. 16:15 — kup bilet

Matki równoległe

reżyseria: Pedro Almodóvar
scenariusz: Pedro Almodóvar
obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón
produkcja: 2021, Hiszpania
czas trwania: 120'

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

„Matki równoległe” to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

Szalony świat Louisa Waina

Plakat filmu Szalony świat Louisa Waina

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 18:00 — kup bilet

Szalony świat Louisa Waina

reżyseria: Will Sharpe
scenariusz: Simon Stephenson, Will Sharpe
obsada: Benedict Cumberbatch, Claire Foy, Andrea Riseborough
produkcja: 2021, Wielka Brytania
czas trwania: 111'

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 18:00 — kup bilet

Niesamowita historia życia i twórczości Louisa Waina – ekscentrycznego artysty-geniusza, który miał prawdziwego kota na punkcie kotów i swoją miłością do tych zwierząt zaraził całą Anglię, a z czasem cały świat.

Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?

Yang

Plakat filmu Yang

Yang

reżyseria: Kogonada
scenariusz: Kogonada, Alexander Weinstein
obsada: Colin Farrell, Jodie Turner-Smith, Justin H. Nim
produkcja: 2021, USA
czas trwania: 96'

Jake prowadzi sklep z organiczną herbatą i razem z żoną Kyrą i ich córką Miką wiodą szczęśliwe, spokojne życie. Na co dzień towarzyszy im android Yang, który niczym starszy brat opiekuje się dziewczynką. Gdy przyjaciel córki nieoczekiwanie ulega awarii, Jake szuka sposobu, by przywrócić go do życia. Próbując naprawić Yanga, odkrywa coś, co zaskakuje całą rodzinę – przez te wszystkie lata android prowadził własne, sekretne życie, którego najcenniejsze momenty zapisywał na tajnym dysku wspomnień. Poznając najbardziej wyjątkowe chwile z życia Yanga, Jake dowiaduje się kim tak naprawdę był, o czym marzył i co czuł, żyjąc z nimi pod jednym dachem.

Nieznośny ciężar wielkiego talentu

Plakat filmu Nieznośny ciężar wielkiego talentu

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 20:10 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 20:10 — kup bilet
20.05 pt. / godz. 21:30 — kup bilet

Nieznośny ciężar wielkiego talentu

reżyseria: Tom Gormican
obsada: Nicolas Cage, Pedro Pascal, Neil Patrick Harris, Tiffany Haddish
produkcja: 2021, USA
czas trwania: 115'

Najbliższe projekcje:

18.05 śr. / godz. 20:10 — kup bilet
19.05 czw. / godz. 20:10 — kup bilet

Żywa legenda kina, prawdziwy skarb narodów, czyli Nicolas Cage wciela się w siebie samego w szalonej komedii akcji.
Wielka popularność może okazać się bardzo kłopotliwa, gdy Twoim wielbicielem okazuje się najprawdziwszy czarny charakter. Potrzebujący zastrzyku gotówki hollywoodzki gwiazdor Nicolas Cage (w tej roli Nicolas Cage) przyjmuje zaproszenie do posiadłości tajemniczego milionera, nie podejrzewając, że staje się uczestnikiem bardzo niebezpiecznej gry.

Boscy

Plakat filmu Boscy

Najbliższe projekcje:

20.05 pt. / godz. 18:00 — kup bilet
21.05 sob. / godz. 18:00 — kup bilet
22.05 niedz. / godz. 18:00 — kup bilet

Boscy

reżyseria: Mariano Cohn, Gastón Duprat
scenariusz: Mariano Cohn, Gastón Duprat
obsada: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Oscar Martínez, Nagore Aranburu
produkcja: 2021, Hiszpania
czas trwania: 114'
wersja językowa: Hiszpański z polskimi napisami

Na ekranie od 20 maja

Ekscentryczny milioner postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Banderas) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez). Problem w tym, że obaj panowie, choć w swoich kategoriach osiągnęli i zdobyli już wszystko, cierpią na przerost ego i delikatnie mówiąc, nieszczególnie za sobą przepadają. Żeby sprostać zaskakującym pomysłom Loli, aktorzy z najwyższej półki będą musieli znaleźć jednak wspólny język i zmierzyć się z dziedzictwem własnych karier. Pytanie tylko, kto z nich pozostanie na placu boju, kiedy po raz pierwszy wybrzmi słynne: „Kamera i… akcja!”?

Yakari i wielka przygoda

Plakat filmu Yakari i wielka przygoda

Najbliższe projekcje:

20.05 pt. / godz. 16:20 — kup bilet
21.05 sob. / godz. 16:20 — kup bilet
22.05 niedz. / godz. 16:20 — kup bilet

Yakari i wielka przygoda

reżyseria: Xavier Giacometti, Toby Genkel
produkcja: 2020, Francja, Niemcy, Belgia
czas trwania: 83'
wersja językowa: Polski dubbing (+4)

Mały Yakari z plemienia Siuksów wyrusza w nieznane, by podążać tropem dzikiego mustanga. Czy jego wspaniały dar – rozmawianie ze zwierzętami – pomoże mu w wielkiej podróży i powrocie do domu?
Siuksowie, plemię małego Yakariego, muszą uciekać przed nadciągającym tornadem. Chłopiec postanawia wykorzystać ostatnią szansę, aby odnaleźć niedoścignionego mustanga, Małego Pioruna. Podczas wędrówki na drodze Yakariego staje Wielki Orzeł. Obdarowuje go niesamowitą zdolnością, która pozwala mu rozmawiać ze zwierzętami. Chłopiec, zdany wyłącznie na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry, aby ostatecznie zmierzyć się ze złowieszczym żywiołem. Czy uda mu się odnaleźć wspaniałego konia i wrócić do swoich bliskich? Daleka, pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku niezwykle wymagającej próbie oraz prawdziwej przyjaźni!
„Yakari i wielka podróż”, laureat nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, to adaptacja popularnej od pokoleń serii komiksów. Emocjonująca, piękna i symboliczna opowieść o pogoni za przygodą oraz przekraczaniu granic.