Ból i blask

Plakat
Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 16:00 — kup bilet
15.12, nie. / godz. 16:00 — kup bilet
16.12, pon. / godz. 16:00 — kup bilet

Ból i blask

reżyseria: Pedro Almodóvar
scenariusz: Pedro Almodóvar
obsada: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Leonardo Sbaraglia, Asier Etxeandia, Cecilia Roth
produkcja: 2019, Hiszpania
czas trwania: 113

Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 16:00 - kup bilet
15.12, nie. / godz. 16:00 - kup bilet
16.12, pon. / godz. 16:00 - kup bilet

„Ból i blask” to arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości (The Playlist). Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie – to tylko kilka reakcji na najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Twórca „Wszystko o mojej matce” i „Porozmawiaj z nią” opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. „Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność? „Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość z poczuciem humoru.

Na noże

Plakat
Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 18:00 — kup bilet
15.12, nie. / godz. 18:00 — kup bilet
16.12, pon. / godz. 18:00 — kup bilet

Na noże

reżyseria: Rian Johnson
scenariusz: Rian Johnson
obsada: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Toni Collette
produkcja: 2019, USA
czas trwania: 130

Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 18:00 - kup bilet
15.12, nie. / godz. 18:00 - kup bilet
16.12, pon. / godz. 18:00 - kup bilet

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw, Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem całej jego, dość szczególnej, rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu nie brakowało także nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, bliscy Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik pozostanie do ostatniej chwili zagadką.

Dwóch papieży

Plakat
Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 20:20 — kup bilet
15.12, nie. / godz. 20:20 — kup bilet
16.12, pon. / godz. 20:20 — kup bilet

Dwóch papieży

reżyseria: Fernando Meirelles
scenariusz: Anthony McCarten
obsada: Jonathan Pryce, Anthony Hopkins, Juan Minujín
produkcja: 2019, Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy
czas trwania: 125

Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 20:20 - kup bilet
15.12, nie. / godz. 20:20 - kup bilet
16.12, pon. / godz. 20:20 - kup bilet

W 2012 roku kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta (Anthony Hopkins), aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

Zakazany / Заборонений

Plakat
Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 13:00 — wstęp wolny

Zakazany / Заборонений

reżyseria: Roman Brovko
scenariusz: Sergey Dzuba, Artem Kirsanov
obsada: Dmytro Iaroshenko, Diana Rozovlyan, Evgeniya Gladiy
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 100

Najblisze projekcje:
14.12, sob. / godz. 13:00

To metaforyczna opowieść o tragicznej i tajemniczej śmierci jednego z najbardziej wpływowych poetów lat 60. XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy Wasyla Stusa i jego walki z sowieckim systemem, Wydarzenia z filmu rozgrywają się podczas ostatniej próby KGB kuszenia poety „wolnością”.

1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні. Реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості.