Zakazany / Заборонений

Plakat
Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 15:00 — wstęp wolny
25.10, niedz. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Zakazany / Заборонений

reżyseria: Roman Brovko
scenariusz: Sergey Dzuba, Artem Kirsanov
obsada: Dmytro Iaroshenko, Diana Rozovlyan, Evgeniya Gladiy
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 100'
wersja językowa: Ukraiński z polskimi napisami

Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 15:00 — wstęp wolny
25.10, niedz. / godz. 15:00 — wstęp wolny

To metaforyczna opowieść o tragicznej i tajemniczej śmierci jednego z najbardziej wpływowych poetów lat 60. XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy Wasyla Stusa i jego walki z sowieckim systemem, Wydarzenia z filmu rozgrywają się podczas ostatniej próby KGB kuszenia poety „wolnością”.

1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні. Реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості.

Szarlatan

Plakat
Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 18:15 — kup bilet
25.10, niedz. / godz. 18:15 — kup bilet
26.10, pon. / godz. 18:15 — kup bilet

Szarlatan

reżyseria: Agnieszka Holland
scenariusz: Marek Epstein
obsada: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan
produkcja: 2020, Polska, Czechy, Słowacja
czas trwania: 118'
wersja językowa: Czeski z polskimi napisami

Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 18:15 — kup bilet
25.10, niedz. / godz. 18:15 — kup bilet
26.10, pon. / godz. 18:15 — kup bilet

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

Skandal. Ewenement Molesty

Plakat
Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 20:40 — kup bilet
25.10, niedz. / godz. 20:40 — kup bilet
26.10, pon. / godz. 20:40 — kup bilet

Skandal. Ewenement Molesty

reżyseria: Bartosz Paduch
scenariusz: Bartosz Paduch
produkcja: 2020, Polska
czas trwania: 70'
wersja językowa: Polski

Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 20:40 — kup bilet
25.10, niedz. / godz. 20:40 — kup bilet
26.10, pon. / godz. 20:40 — kup bilet

Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada skład Mistic Molesta, jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić.
Na ich pierwszą płytę - „Skandal” - nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych.
Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie?
Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś więcej, niż rodzina.