Arab Blues

Plakat
Najblisze projekcje:
19.05 śr. / godz. 21:00 — kup bilet

Arab Blues

reżyseria: Manele Labidi
scenariusz: Manele Labidi
obsada: Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled
produkcja: 2019, Francja, Tunezja
czas trwania: 88'
wersja językowa: Francuski, arabski polskimi napisami

Najblisze projekcje:
19.05 śr. / godz. 21:00 — kup bilet

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Filmy najlepiej w kinie! Zapraszam na kino plenerowe.
Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani (gwiazda „Patersona” Jima Jarmuscha oraz „Co wiesz o Elly” Asghara Farhadiego), sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

Słoneczna, pełna światła i soczystych kolorów komedia Manele Labidi opowiada o uniwersalnym konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zbiorowości i jednostki. Pokazana w „Arab Blues” Tunezja dochodzi do siebie po Arabskiej Wiośnie i jak nigdy wcześniej, potrzebuje zbiorowej terapii. A film w ciepłym, lekkim i dowcipnym tonie podkreśla, że nie ma politycznych rewolucji bez codziennej obyczajowej rewolty: przeciwko rodzicom, szkole, politykom, zasadom tak sztywnym, że nie pozwalają oddychać. I przypomina, że humor zawsze był najlepszą z terapii.

Solan i Ludwik - Misja Księżyc

Plakat
Najblisze projekcje:
22.05 sob. / godz. 10:30 — kup bilet

Solan i Ludwik - Misja Księżyc

reżyseria: Rasmus A. Sivertsen
scenariusz: Karsten Fullu
produkcja: 2018, Norwegia
czas trwania: 80'
wersja językowa: Polski dubbing

Trwa wielki wyścig na Księżyc. Drużyny z całego świata pragną jako pierwsze umieścić swoje flagi na jego powierzchni. Wkrótce o podróży w kosmos zaczynają marzyć także śmiały Solan i nieco bardziej ostrożny Ludwik. Ich pojazdem ma się stać rakieta zbudowana przez Alfiego – przyjaciela, który w domowym zaciszu opracowuje niecodzienne wynalazki, nie zawsze udane… Na miejsce startu przybywa ekipa telewizyjna, a przygotowania do lotu śledzi w napięciu cały kraj. Wszyscy trzymają kciuki za dzielnych, choć nietypowych astronautów. Czy Solan i Ludwik zrealizują swoje marzenie i staną się słynnymi astronautami? Czy jako pierwsi postawią na Księżycu swoje łapy, a potem wrócą cali i zdrowi? Ich podróż będzie pełna niespodzianek!

Na rauszu

Plakat
Najblisze projekcje:
23.05 niedz. / godz. 14:00 — kup bilet

Na rauszu

reżyseria: Thomas Vinterberg
scenariusz: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
obsada: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe
produkcja: 2020, Dania
czas trwania: 115'
wersja językowa: Duński z polskimi napisami

Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! Na rauszu opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.
Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

Sound of Metal

Plakat
Najblisze projekcje:
21.05 pt. / godz. 16:30 — kup bilet
22.05 sob. / godz. 14:00 — kup bilet
23.05 niedz. / godz. 16:30 — kup bilet

Sound of Metal

reżyseria: Darius Marder
scenariusz: Darius Marder, Derek Cianfrance
obsada: Riz Ahmed, Olivia Cooke, Paul Raci
produkcja: 2020, USA
czas trwania: 120'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

„Sound of Metal” to jeden z najbardziej fascynujących filmów, jakie zobaczycie w tym roku na ekranach kin. Zapraszam na kino plenerowe!
Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed (nominacja do Oscara), Olivia Cooke i Paul Raci (nominacja do Oscara), a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”.
Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

Nomadland

Plakat
Najblisze projekcje:
21.05 pt. / godz. 19:00 — kup bilet
22.05 sob. / godz. 16:30 — kup bilet
23.05 niedz. / godz. 19:00 — kup bilet

Nomadland

reżyseria: Chloé Zhao
scenariusz: Chloé Zhao
obsada: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May
produkcja: 2020, USA
czas trwania: 107'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

Fern (Frances McDormand) - po gospodarczym upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie - pakuje swojego vana i wyrusza w drogę, odkrywając życie poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa jako współczesna nomadka. Nomadland, trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie.

Zdobywca dwóch Złotych Globów® (najlepszy film dramatyczny i najlepsza reżyseria), zdobywca Złotego Lwa dla najlepszego filmu na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zdobywca Złotej Żaby w Konkursie Głównym i Nagrody FIPRESCI EnergaCAMERIMAGE 2020 –

Minari

Plakat
Najblisze projekcje:
22.05 sob. / godz. 18:30 — kup bilet

Minari

reżyseria: Lee Isaac Chung
scenariusz: Lee Isaac Chung
obsada: Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung
produkcja: 2020, USA
czas trwania: 115'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

Gniazdo

Plakat
Najblisze projekcje:
20.05 czw. / godz. 21:00 — kup bilet

Gniazdo

reżyseria: Sean Durkin
scenariusz: Sean Durkin
obsada: Jude Law, Oona Roche, Carrie Coon, Michael Culkin
produkcja: 2020, Wielka Brytania, USA
czas trwania: 103'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami; audiodeskrypcja

Najblisze projekcje:
20.05 czw. / godz. 21:00 — kup bilet

Zapraszam na kino plenerowe w imieniu Jude Law i Carrie Coon na znakomity thriller o małżeństwie, którego pozornie idealne życie zamienia się w spiralę sekretów i kłamstw.
„Pełna napięcia i tajemnic filmowa układanka” – The Film Stage
„Doskonałe studium gier małżeńskich” – Variety

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu, gdzie wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach, a kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady, podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy. Wielki dom obnaża wzajemnie skrywane tajemnice, a to, co na zewnątrz wydawało się prawdziwą sielanką, za zamkniętymi drzwiami okazuje się demaskować prawdziwe oblicza małżonków.

Ludzki głos

Plakat
Najblisze projekcje:
21.05 pt. / godz. 14:30 — kup bilet
21.05 pt. / godz. 21:00 — kup bilet
22.05 sob. / godz. 21:00 — kup bilet

Ludzki głos

reżyseria: Pedro Almodóvar
scenariusz: Pedro Almodóvar
obsada: Tilda Swinton
produkcja: 2020, Hiszpania
czas trwania: 75'

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły.
Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?
Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.
Film trwa 30 minut, a po nim jest 45 minutowa rozmowa.

Oto My

Plakat
Najblisze projekcje:
24.05 pon. / godz. 14:30 — kup bilet
25.05 wt. / godz. 14:30 — kup bilet
26.05 śr. / godz. 14:30 — kup bilet

Oto My

reżyseria: Nir Bergman
scenariusz: Nir Bergman
obsada: Shai Avivi, Efrat Ben-Zur, Noam Imber, Smadi Wolfman
produkcja: 2020, Włochy, Izrael
czas trwania: 94'

Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie.
Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania… W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Chwytający za serce, pogodny, czuły i zaskakujący film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana, który znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020. Znakomite kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć. Szczególne brawa należą się odtwórcy roli autystycznego syna Noamowi Imberowi, który porywa niczym Dustin Hoffman w „Rain Manie”.