7 wieczorów z Jarmuschem

7 wieczorów z Jarmuschem

Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to król kina niezależnego, nierozerwalnie związany z historią Gutek Film. Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. Później w swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Paterson” (2016), czy „Gimme Danger” (2016). W ramach przeglądu 7x Jarmusch prezentujemy siedem wczesnych filmów amerykańskiego mistrza.

PROGRAM
15 lipca (piątek) „Nieustające wakacje” (1980),
16 lipca (sobota)„Inaczej niż w raju” (1984),
17 lipca (niedziela) „Poza prawem” (1986),
18 lipca (poniedziałek) „Mystery Train” (1989),
19 lipca (wtorek) „Noc na ziemi” (1991),
20 lipca (środa) „Truposz” (1995),
21 lipca (czwartek) „Kawa i papierosy” (2003)

Lipcowy przegląd filmów Wong Kar - Waia

Lipcowy przegląd filmów Wong Kar - Waia

Wong Kar Wai - poeta światła i czasu. Nikt tak pięknie nie opowiadał w kinie o niespełnionej miłości i tym szczególnym niepokoju, który nie pozwala bohaterom osiąść w jednym miejscu.

Niemal wszystkie filmy Wonga zyskiwały status kultowych natychmiast po swojej premierze. Reżyser jak nikt inny potrafi opowiadać o niespokojnym duchu lśniących neonami wielkich miast, o bohaterach mijających się w czasie i przestrzeni, o niepokornych buntownikach i pękniętych duszach. Spojrzenia i drobne gesty mówią w jego filmach więcej niż słowa. Jest mistrzem obrazu, każdy kadr zachwyca u niego kompozycją, kolorem i nasyceniem emocji. Ma niezwykły talent do komponowania ścieżek dźwiękowych - każda z nich to prawdziwy skarbiec utworów niszowych i bardzo popularnych, które w fabule zyskują nowe znaczenia i zostają w uszach na długo po seansie.

Estetyka filmów Wonga wywarła ogromny wpływ na światowe kino. Dziś na nowo hipnotyzuje pulsującym rytmem "Upadłych aniołów", zmysłową atmosferą "Happy Together", wyrafinowaną scenografią "Spragnionych miłości". To filmy, które wchodzą głęboko pod skórę - i zachwycają tak samo przy pierwszym i przy dziesiątym seansie!

Przeglą zacznie się 22 lipca.