Wschód - Zachód

Wschód Zachód

Plakat

Wschód Zachód

reżyseria: Vlada Belozorenko
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 90'
wersja językowa: Spektakl grany w j. ukraińskim, napisy w j. polskim

Jak żyje dziewczynka z miasteczka Klesiw, gdzie bezprawne wydobycie bursztynu jest jedynym sposobem zarobku? Czy chłopiec z Donbasu znajdzie ratunek od lęków wojny w bezpiecznym Charkowie? Jak nauczyć się mówić, a jeszcze ważniejsze - słuchać innych ludzi, aby samemu stać się większym Człowiekiem? "Wschód-Zachód" - to pięć przedstawień, napisanych przez nastolatków w ramach projektu "Class Act: Wschód-zachód". Nastolatkowie piszą sztuki. Nastolatkowie ze wschodu i zachodu Ukrainy. Piszą oni o świecie, który ich otacza. O swoich lękach i oczekiwaniach. O swojej szorstkiej już dorosłej rzeczywistości i o najskrytszych dziecięcych marzeniach.

Teatr „Aktor” (Kijów, Ukraina)
"Aktor" - współczesny teatr, gdzie grane są alternatywne, przełomowe przedstawienia młodych i doświadczonych reżyserów oraz klasyczne spektakle. Został założony ponad 30 lat temu przez znanego aktora Ukrainy Walentyna Szestopałowa. Dziś teatr rozwija się w 4 kierunkach: „Aktor. Klasyka”, „Aktor. Underground”, „Aktor.Kids” i „Aktor. Teatr Domowy”. Teatr ma na celu stworzyć wolny obszar do realizacji idei w różnych gatunkach i stylach, gdzie na jednej scenie będą odbywać się klasyczne przedstawienia oraz eksperymentalne występy. W 2019 roku teatr otrzymał status akademickiego.

Czarny kozak / Чорний Козак

Plakat

Czarny kozak / Чорний Козак

reżyseria: Władysław Czabaniuk
produkcja: 2018, Ukraina
czas trwania: 90'
wersja językowa: Ukraiński bez napisów

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku w jednej z ukraińskich wsi. Anna zostaje sama, gdyż jej mąż wyjechał na wojnę. Kobieta sama zarządza gospodarstwem i wychowuje małą córeczkę. Pomimo samotności, zawsze odmawia pomocy zalotnikom. Pewnej nocy zaczynają się dziać dziwne rzeczy - ktoś pomaga jej w pracach domowych wykonując najcięższą robotę. Anna zwraca się do miejscowej wróżki z prośbą o pomoc w ustaleniu, kto jest tajemniczym pomocnikiem. Dowiaduje się, że jest nim Czarny Kozak – przeklęta postać, która już nigdy nie zobaczy słońca.

Події розгортаються в ХVII столітті в українському селі. Ганна залишилась без чоловіка, бо той пішов на війну. Тепер вона сама господарює та виховує маленьку доньку. Від допомоги залицяльників жінка завжди відмовлялась. Та почали відбуватись дивні речі - щоночі хтось допомагає їй по господарству, виконуючи найтяжчу чоловічу роботу. Звернувшись до місцевої ворожки вдалося з'ясувати, що це Чорний Козак, якого прокляли і він ніколи не бачитиме сонячного світла.

Nasze kotki

Plakat

Nasze kotki

reżyseria: Włodzimierz Cichy
scenariusz: Włodzimierz Cichy
obsada: Dmytro Tuboltsev, Stanislav Bzhezinskyi, Petro Mykytyuk
produkcja: 2020, Ukraina
czas trwania: 100'
wersja językowa: Ukraiński z angielskimi napisami / Ukrainian with English subtitles

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2014 , na początku hybrydowej wojny Rosji przeciw Ukrainie. Jest to historia przygód trzech żołnierzy АТО, która wydarzyła się na najdalszych pozycjach frontu. Scenariusz jest oparty na prawdziwych opowieściach ochotników i ZSU.

Głównymi bohaterami są inżynier, aktor, trener piłkarski i sprzedawca kwiatów, którzy poszki jako ochotnicy na wojnę. Dołącza do nich ambitna dziennikarka, która ma do wykonania tajne
zadanie. Żaden z ochotników nie ma bojowego doświadczenia, nic nie wie o zamiarach dowództwa oraz nie orientuje się w terenie. Nikt z nich sobie nie wyobraża, że właśnie oni odegrają kluczową rolę w tej wojnie.

Mamy tu wybuchową mieszankę: odwaga, męstwo, trochę hipnozy i firmowy humor.

Wydarzenie odbywa się w ramach Pokazów filmów ukraińskich "Wschód-Zachód" w Krakowie.
Organizator: Fundacja Widowisk Masowych,
Partnerzy: Kino Paradox, Ośrodek Ukraińskiej Sztuki i Kultury w Krakowie Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Narodowy Centrum Ołeksandra Dowżenki (Ukraina)

Kłopoty za 5 dolców / Халепа на 5 baksiv

Plakat

Kłopoty za 5 dolców / Халепа на 5 baksiv

reżyseria: Myroslav Latyk
scenariusz: Myroslav Latyk
produkcja: 2021, Ukraina
czas trwania: 80'
wersja językowa: ukraiński, rosyjski, surżyk bez napisów

Wyzywająca komedia młodzieżowa o drobnym oszuscie Chomiku, który wraz z przyjaciółmi Maksem i Zenkiem uznany jest za głównego podejrzanego o morderstwo. Śledczy muszą znaleźć odpowiedzi. Ale wśród nich jest „kret” i dla niego śledztwo to tylko przykrywka do kolejnej operacji. Główni bohaterowie trafiają w epicentrum pojedynku nieznanych sił bezpieczeństwa z lokalnymi władzami, które poszukują głównego dowodu - karty flash z filmem przedstawiającym przestępstwo państwowe. A kiedy wydaje się, że wszystko przepadło i życie się skończyło, Chomik wpada na odważny pomysł.

Зухвала молодіжна комедія про дрібного шахрая Хом'яка, який разом із друзями Максом та Зеником вважається головним підозрюваним у вбивстві. Слідчі мають знайти відповіді. Та серед них є «кріт» і для нього слідство — це лише прикриття для іншої операції. Головні герої потрапляють у епіцентр розборок невідомих силовиків та місцевого авторитету, які полюють за головним доказом — флеш-картокою з відео державного злочину. І коли здається, що все пропало і життя скінчилось, у Хом'яка народжується смілива ідея.

Anihilacja / ALPHA

Plakat

Anihilacja / ALPHA

reżyseria: Krystyna Shyshkarova oraz Władysław Dediuczenko
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 60'

Spektakl „ Anihilacja”
Plastyczna monodramatyczna refleksja. Badanie w aktualnym czasie identyfikacji człowieka we współczesnym świecie, doświadczenie traumy i ważności komunikacji.
Spektakl taneczny bez słów / 35 min.

TotemDanceGroup
Teatr współczesnego tańca istnieje z 2009 roku. Jest zwycięzcą i posiadaczem Grand-prix międzynarodowych festiwali. W teatrze stworzono 15 przedstawień, a granych aktyalnie jest pięć.

Spektakl "APHA"
Współczesny choreograficzny jednoaktowy spektakl "ALPHA" dotyka tematu reewaluacji w socjalnej hierarchii. Tematyka przedstawienia porusza kwestię wpływu. W ciągu życia my, tak czy inaczej, mamy wpływ na otaczających ludzi, a oni na nas. W skutek czego człowiek może zmieniać opinię, pozycję albo przeświadczenie. Ten wpływ może być tak pozytywny, jak i negatywny - może budzić natchnienie, pomagać w osiągnięciu celu, a może doprowadzać do manipulowania albo użycia inne w swoich celach. Chcemy tego czy nie, lecz społeczeństwo zawsze będzie dyktować pewny socjalny schemat. Czym różnią się pojęcie "lider" i "dominanta"? Jak przejawiają się płciowe aspekty przywództwa? Czy jest to zwierzęcy instynkt? Takie pytania Władysław Dediuczenko stawiał sobie w trakcie stworzenia przedstawienia, jednak odpowiedzi na nich powinieneś znaleźć właśnie Ty.
Spektakl taneczny bez słów / 25 min.

n`Era Dance Group
"n' Era Dance Company" (nowa era) - to teatr tańca, który jednoczy w swojej twórczości współczesny kierunek Сontemporary dance i fizyczny teatr. Grupa aktywnie eksperymentuje, zajmuje się poszukiwaniem i badaniem nowych środków scenicznej wyrazistości. Młoda drużyna artystów w swojej twórczości okazuje dużą uwagę światu wewnętrznemu współczesnego człowieka, jego refleksji i reakcji na świat zewnętrzny. W 2017 roku teatr "n' Era Dance Company" założyli młodzi i ambitni choreografowie Władysław Dediuczenko i Bogdan Kyryłenko. Od samego początku swojej scenicznej działalności "n' Era Dance Company" wywoływała duży rezonans wśród fachowców i miłośników kierunku Сontemporary dance, tak w Ukrainie, jak i poza jej granicami. Założyciele "n' Era Dance Company" również aktywnie propagują sztukę współczesnego tańca - przeprowadzają warsztaty jak dla początkujących, tak i dla fachowców w całej Ukrainie

Złe drogi

Plakat

Złe drogi

reżyseria: Tamara Trunova
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 180'
wersja językowa: Spektakl grany w j. ukraińskim, napisy w j. polskim

Wojna na wschodzie Ukrainy - to nie tylko wybuchy, ostrzały i imiona poległych. Za jej kurtyną po obu bokach frontu trwa życia (nie)zwyczajnych ludzi, których zjednoczyły rozbite drogi Donbasu. "Złe drogi" - to sześć historii o stosunkach kobiet i mężczyzn, zniekształconych wojną, o ranami, które nigdy nie będą się goiły. Młoda kobieta wyrusza na wschód Ukrainy w poszukiwaniu dokumentalnego materiału o wojnie, lecz tam, w szarej strefie pogranicza staje się zakładniczką swoich i cudzych historii. Przeżywa je jak gdyby w odbiciu, gdzie już nie ma dobra i zła, gdzie ofiara i kat zmieniają się rolami, a miłość staje się przejściową i nieosiągalną.

Akademicki Teatr Dramatu i Komedii Nad Lewym Brzegu Dniepru (Kijów, Ukraina)
Teatr założono w 1979 roku. Założyciel teatru - Edward Mytnyćkyj. Teatr dramatu i komedii Na lewym brzegiem Dniepru występował w Gruzji, Białorusi, Łotwie, Litwie, Niemczech, Polsce. W pierwsze 15 lat istnienia teatr wystawiał spektakle, które przedstawiały aktualne problemy społeczne. W 1990-ych latach teatr zmienił kierunek i zaczął akcentować swoją uwagę na klasycznych utworach. Na początku 2019 roku wybrano kierowników teatru – Stasa Żyrkowa i Tamarę Trunovą. Nowy zespół rozpoczął proces reformacji i odnowy. Repertuar opiera się na przedstawieniach klasycznej dramaturgii oraz sztukach współczesnych, oryginalnych, opartych na aktualnych tekstach. Teatr aktywnie zaprasza i wspiera młodych reżyserów, utalentowanych aktorów, managerów i dramaturgów.

Zakazany / Заборонений

Plakat
Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 15:00 — wstęp wolny
25.10, niedz. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Zakazany / Заборонений

reżyseria: Roman Brovko
scenariusz: Sergey Dzuba, Artem Kirsanov
obsada: Dmytro Iaroshenko, Diana Rozovlyan, Evgeniya Gladiy
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 100'
wersja językowa: Ukraiński z polskimi napisami

Najblisze projekcje:
24.10, sob. / godz. 15:00 — wstęp wolny
25.10, niedz. / godz. 15:00 — wstęp wolny

To metaforyczna opowieść o tragicznej i tajemniczej śmierci jednego z najbardziej wpływowych poetów lat 60. XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy Wasyla Stusa i jego walki z sowieckim systemem, Wydarzenia z filmu rozgrywają się podczas ostatniej próby KGB kuszenia poety „wolnością”.

1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні. Реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості.

Zestaw filmów krótkometrażowych

Plakat

Zestaw filmów krótkometrażowych

reżyseria: Anna Dudko, Olga Hawryłowa, Sergij Melniczenko, Sergij Melniczenko
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 64'
wersja językowa: Ukraiński

„Dziewczynka z rybim ogonem" to opowieść o dziewczynce, która pewnego dnia ze swojego pokoju przenosi się do zaczarowanego lasu. W czasie swojej magicznej podróży zauważa, że wyrósł jej rybi ogon! Ale to jeszcze nie koniec przygód. W magicznym lesie czeka na nią wiele niespodzianek, na przykład spotyka żelaznego wilka, który mówi zagadkami i opowiada jej dziwną bajkę. Dziewczynka przenosi się do różnych krajów, a nawet spotyka się ze śmiercią. I wszystko to w jednym celu: aby zrozumieć swoje prawdziwe marzenia.

Kraina marzeń
Ukraiński zespół „Wopli Widopliassowa" prezentuje teledysk do piosenki "Kraina marzeń". Animacja opowiada o przygodach dziewczynki w fantastycznej krainie.

Krótkometrażowy film animowany "Świetny potwór" to historia o niezwykłej przyjaźni dziewczynki Soni i potworka Czu, przedstawiająca fikcyjny świat stworzony na podstawie książki Ołeksandra Dermanskiego.

Wojna, która zmieniła Rondo
Fabuła filmu opowiada historię miasta Ronda. Jego mieszkańcy wiodą spokojne i dostanie życie, aż do czasu, kiedy rozpoczyna się straszliwa wojna, która doszczętnie niszczy dotychczasowy porządek. Głównymi bohaterami opowieści są bajeczne stworzenia, które postanawiają walczyć ze złem. Jest to ogromny akt odwagi, gdyż każde z nich powstało z kruchych materiałów takich, jak szkło czy papier. Jednak ich upór, determinacja oraz zaangażowanie pozostałych mieszkańców Ronda sprawia, że zło zostaje ostatecznie pokonane. „Wojna, która zmieniła Rondo" to opowieść o sile współpracy, o odwadze i stawianiu czoła własnym słabościom oraz niezwykłej determinacji w dążeniu do celu.

Sama sobie tutaj" to opowieść o 5-letniej dziewczynce, która gubi się w dużym mieście. Wszystko przez fatalną pomyłkę. Dziewczynka podczas zimowego spaceru dla zabawy przebiera swojego kotka we własne ubranie. Podobieństwo jest tak duże, że jej mama myli ją ze zwierzęciem! Ta chwila nieuwagi powoduje, że dziewczynka zostaje sama i musi odnaleźć drogę w obcej okolicy.

Dom "Słowo"

Plakat

Dom "Słowo"

reżyseria: Taras Tomenko
scenariusz: Taras Tomenko, Lyubov Yakymchuk, Yaryna Tsymbal
produkcja: 2017, Ukraina
czas trwania: 81'
wersja językowa: ukraiński, rosyjski

Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złote lata ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Vladimir Akimov. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Tymczasem na skutek przymusowej kolektywizacji rolnictwa na Ukrainie panuje klęska głodu – Hołodomor. Masowo umierają tysiące chłopów, a dobrze karmieni rezydenci Domu „Słowo” nie mają o niczym pojęcia. Propaganda mówi o fantastycznych zbiorach. Jednak do mieszkańców powoli zaczynają docierać niepokojące plotki. Do tego nocami pojawia się NKWD i znikają kolejni artyści. Historia „rozstrzelanego odrodzenia” – ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi. (opis festiwalowy Warszawski Festiwal Filmowy 2017)

Hucułka Ksenia / Гуцулка Ксеня

Plakat

Hucułka Ksenia / Гуцулка Ксеня

reżyseria: Olena Demyanenko
scenariusz: Olena Demyanenko
obsada: Varvara Lushchyk, Maksym Lozynskyi, Olivier Bonjour
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 94'

Komedia muzyczna rozgrywająca się na Ukrainie w 1939 roku. To historia młodego Amerykanina ukraińskiego pochodzenia o imieniu Yaro, który przybywa w Karpaty, ponieważ jego ojciec niepokoi się, że syn nie zna swoich korzeni. Obiecuje mu więc swoją fortunę pod warunkiem, że chłopak poślubi prawdziwą Ukrainkę. Jeśli Yaro nie znajdzie żony w ciągu roku od śmierci ojca, fortuna zostanie przekazana jego dalekiej krewnej Marii, która wraz z matką Helen, przybywa do Karpat i robi wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać Yaro od ślubu. W górach Yaro spotyka huculską dziewczynę Ksenię, która zdaje się ucieleśniać wszystko, co ojciec powiedział mu o ukraińskich kobietach.
W filmie wystąpiły członkinie zespołu Dakh Daughters, a ścieżkę dźwiękową stworzyli muzycy popularnego ukraińskiego zespołu wykonującego muzykę etno - Dakhabrakha.

1939 рік, до окупації Західної України більшовиками залишається кілька тижнів. З Америки до Ворохти прибуває група американців з важливою місією – знайти наречену для молодого Яро. Батько юнака залишив заповіт, за яким Яро отримає у спадок мільйон доларів, якщо одружиться зі свідомою українкою. Чи вдасться хлопцеві знайти справжнє кохання?

Ivan Siła

Plakat

Ivan Siła

reżyseria: Wiktor Andrienko, Igor Pismennyy
scenariusz: Wiktor Andrienko, Igor Pismennyy
obsada: Dmytro Khaladgi, Ivanna Sakhno, Vasyl Virastyuk
produkcja: 2013, Ukraina
czas trwania: 89'
wersja językowa: Język ukraiński z apisami angielskimi

Film "Ivan Siła" - ukraiński film reżysera Wiktora Andrienka, na podstawie książki Ołeksandra Gawrosza "Niewiarogodne przygody Iwana Siły, najsilniejszego człowieka świata". Film opowiada o nadzwyczajnej historii o na dziwo silnym, dobrym i prawdziwym w uczuciach i uczynkach bohatera, o jego niesamowitych przyjacielach i niespodziewanych wrogach.

Pierwowzorem głównego bohatera filmu stał ukraiński cyrkowy mocarz Iwan Fircak, wychodźca z Zakarpacia, który w 1928 roku został uznały jako najsilniejszy człowiek planety ХХ stulecia, a z rąk brytańskiej królowej otrzymał kask i pasek, okolony złotem i brylantami. Na piku swojej kariery w USA on przestał występować, rozerwawszy kontrakt i spłaciwszy ogromną karę, - po czym wrócił na ojczyznę.

Film odtwarza osobne strony życia młodego Iwana, który godnie przeszedł przez poważne wypróbowania, zmężniał i został niezwyciężonym wielkoludem siły i ducha, a niektóre siłowe gagi Iwana Fircaka-Krotona i dotychczas nikt nie może powtórzyć.

Фільм «Іван Сила» - український художній фільм режисера Віктора Андрієнка, знятий за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Стрічка розповідає про надзвичайну історію про на диво сильного, доброго і справжнього у почуттях і вчинках героя, про його дивовижних друзів і несподіваних ворогів.

Прототипом головного героя фільму став український цирковий силач Іван Фірцак, вихідець із Закарпаття, якого у 1928-му році визнали найсильнішою людиною планети ХХ століття, а з рук британської королеви він отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами. На піку своєї кар’єри у США він припинив виступати, розірвавши контракт і сплативши величезний штраф, – і повернувся на батьківщину.

Фільм відтворює окремі сторінки життя молодого Івана, який гідно пройшов крізь серйозні випробування, змужнів і став непереможним велетнем сили і духу, а деякі силові трюки Івана Фірцака-Кротона й досі ніхто не може повторити.

Jesień na Plutonie

Plakat

Jesień na Plutonie

reżyseria: Sashko Brama
produkcja: 2018, Ukraina
czas trwania: 100'
wersja językowa: Spektakl grany w j. ukraińskim, napisy w j. polskim

"Jesień na Plutonie" - to spojrzenie na byt i wartości przez pryzmat człowieka, który skapitulował przed czasem i znalazł się w niewoli własnej pamięci i własnego bólu, człowieka który jeszcze nie "umarł", ale i nie "żyje". Spektakl zaprasza widza popatrzeć w oczy własnym lękom i zrealizować ontologiczną wyprawę w starość jako taką. Psychologiczne i egzystencjalne problemy starości znajdują się na drugim planie społecznego dyskursu – te głosy ciszy pod wpływem powszedniej rutyny i masowej kultury wypierają się do podświadomości. Opracowując je, autorzy przedstawienia w ciągu roku przebywali w ścisłym współdziałaniu z mieszkańcami geriatrycznego pensjonatu i to doświadczenie było transformowane w artystyczną wypowiedź. Wiodącą myślą projektu jest smutek wiecznej duszy za doskonałym światem. Projekt zrealizowano przy wsparciu Goethe Institut w Ukrainie, Brytyjskiej Rady w Ukrainie oraz Lwowskiej Rady Miejskiej.

Teatralny projekt Saszka Bramy
"Jesień na Plutonie" - niezależny teatralny projekt. Autor projektu Saszko Brama – niezależny teatralny działacz, reżyser, dramaturg, zajmuje się autorskim międzydyscyplinarnym teatrem. Do podstawy twórczej metody przyczyniły się dokumentalne badania. Zrealizowane projekty: "Dyplom" (2014/2018), "R J" (2015), "Jesień na Plutonie" (2017), "Wywoławczy Rama" / coprodukacja z teatrem "Poton", Batowce, Słowacja (2017), "Orpheus UA" / coprodukacja z post theater, Berlin, Niemcy (2019).

Moja babcia Fanny Kaplan / Моя бабуся Фані Каплан

Plakat

Moja babcia Fanny Kaplan / Моя бабуся Фані Каплан

reżyseria: Alena Demyanenko
scenariusz: Alena Demyanenko, Dmytro Tomashpolskiy
obsada: Kateryna Molchanova, Myroslav Slaboshpytskyi, Ivan Brovin
produkcja: 2016, Ukraina
czas trwania: 110'
wersja językowa: ukraiński z angielskimi napisami

Historyczny melodramat „Moja babcia Fanny Kaplan” opowiada o życiu kobiety, która przeszła do historii za próbę zabicia Lenina.
Dziennikarka przyjeżdża do przedmieścia Paryża do starca, który ma dziennik swojej babci Fanny Kaplan. Zapisy w nim pomogą zrozumieć, jak żyła i czuła się ta dzielna kobieta.
Bardzo młoda Fanny zakochuje się szaleńczo w anarchiście Viktorze Garskim. Pod czas przygotowań do ataku terrorystycznego zdetonowano urządzenie wybuchowe. Garski ukrywa się, a ranna Fanny przyznaje się do winy i spędza 10 lat na wygnaniu.
Po uwolnieniu, W 1917 roku, ranna nie tylko fizycznie, a i psychicznie, dziewczyna opuszcza kolonię karną i nawiązuje romans z lekarzem Dmitrijem Uljanowem. Półtora roku później zostanie oskarżona o próbę zamordowania jego brata, Włodzimierza Lenina.

Історична мелодрама «Моя бабуся Фані Каплан» розповідає про життя жінки, яка увійшла в історію за спробу вбити Леніна.

Журналістка приїжджає в передмістя Парижа до старого, у якого зберігається щоденник його бабусі Фанні Каплан. Записи допоможуть зрозуміти як жила і що відчувала ця відважна жінка. Зовсім юна Фанні (Катерина Молчанова) шалено закохується в анархіста Віктора Гарського (Іван Бровін). Під час підготовки до теракту спрацьовує вибуховий пристрій. Гарський ховається, а поранена Фанні бере на себе провину і 10 років проводить у засланні. Після звільнення, травмована не тільки фізично, а й душевно, дівчина зустрічає Дмитра Ульянова. Популярність брата Дмитра Володимира, зростає загрозливими темпами.

Iłowajsk 2014 / Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

Plakat

Iłowajsk 2014 / Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

reżyseria: Iwan Tymczenko
obsada: Taras Kostanczuk, Anastasiia Renard, Rusłan Sokilnyk, Sergij Działyk
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 120'
wersja językowa: ukraiński, rosyjski, angielski

Dowódca szturmowej grupy batalionu "Donbas" Biszut, zraniony w walce za Iłowajsk, cudem zostaje żywy w okupowanym mieście. Poszukuje go komendant Iłowajska rosyjski oficer Runkow, dla którego ta wojna przekształciła się na osobistą tragedię. Pragnie on nie sprawiedliwości lecz zemsty.
Budżet filmu wyniósł 33 mln hrywien (blisko 1,1 mln euro) i w całości został pokryty z prywatnych pieniędzy bez wsparcia Ukraińskiej Agencji Filmowej, Ministerstwa Kultury Ukrainy czy Ukraińskiej Fundacji Kulturalnej. Nad scenariuszem filmu pracował dziennikarz i pisarz Mychajło Brynych, który ponad dwa lata pisał go na podstawie licznych materiałów prasowych i realnych historii weteranów-ochotników biorących udział w operacji wyzwolenia Iłowajska. Film został nakręcony w 2018 roku pod Kijowem.
Po seansie spotkanie z Tarasem Kostanczukiem - odtwórcą roli dowódcy szturmowej grupy batalionu "Donbas" Biszuta, ukraiński społecznik, kierownik NGO uczestników bojowych działań "Sarmata", dowódca szturmowej grupy ochotnika batalionu "Donbas" (2014 r.) zdemobilizowany wiosną 2015 roku.

Командир штурмової групи батальйону «Донбас» Бішут, поранений у бою за Іловайськ, дивом лишається живий в окупованому місті. Його розшукує призначений комендантом Іловайська російський офіцер Рунков, для якого ця війна перетворилася на особисту трагедію, і він жадає не справедливості, а помсти.
Загальний кошторис фільму склав 33 млн грн (близько €1,1 млн) й складався виключно з приватних грошей без будь-якої підтримки Держкіно, Мінкульту чи УКФ.
Над сценарієм фільму працював журналіст і письменник Михайло Бриних, який більше двох років створював його на основі численних матеріалів в пресі і реальних історій ветеранів-добровольців, які брали участь в операції зі звільнення Іловайська. Зйомки фільму пройшли у 2018 році під Києвом.