KINOLUB

Drzewo

Plakat filmu Drzewo

Drzewo

reżyseria: N. Aditya Kunigal
scenariusz: N. Aditya Kunigal
produkcja: 2019, Indie
czas trwania: 72'
wersja językowa: Lektor polski

Raksha mieszka w małej indyjskiej wiosce. Pobliski las kryje w sobie wiele roślin i ziół, dzięki którym babcia Rakshy niesie pomoc wszystkim w potrzebie. Niestety – interesują się nim również ludzie, którzy na nielegalnej wycince drzew chcą zarobić fortunę. Poruszona pięknem i potęgą przyrody, Raksha zrobi wszystko, by chronić środowisko, inspirując do działania pozostałe dzieci.

Jackie i Oopjen

Plakat filmu Jackie i Oopjen

Jackie i Oopjen

reżyseria: Annemarie van de Mond
produkcja: 2020, Holandia
czas trwania: 90'
wersja językowa: Lektor polski

Dla dwunastoletniej Jackie amsterdamskie Rijksmuseum to drugi dom. Dzieli go z najbardziej znanymi dziełami flamandzkiego malarstwa – okazuje się, że całkiem dosłownie. Pewnej nocy tajemnicza Oopjen wychodzi z XVII-wiecznego portretu autorstwa Rembrandta i prosi dziewczynę o pomoc. Jackie, która nie ma wielu przyjaciół, znajduje w niej towarzyszkę niezapomnianych przygód.

Mój dziadek jest kosmitą

Plakat filmu Mój dziadek jest kosmitą

Mój dziadek jest kosmitą

reżyseria: Dražen Žarković, Marina Andree Skop
produkcja: 2019, Chorwacja
czas trwania: 78'
wersja językowa: Lektor polski

Życie Uny staje na głowie, gdy pewnego wieczora jej dziadek zostaje porwany przez kosmitów. Szukając pomocy, schodzi do piwnicy domu, gdzie dokonuje niesamowitego odkrycia o swojej własnej rodzinie. Dziewczyna ma zaledwie 24 godziny, żeby odnaleźć i uratować dziadka. Na szczęście ma do dyspozycji jego niezwykłe wynalazki i pomoc małego zrzędliwego robota, którego nazwie Dodo.

Śmieszne czerwone buty

Plakat filmu Śmieszne czerwone buty

Śmieszne czerwone buty

reżyseria: James Robin Mayo
produkcja: 2019, Filipiny
czas trwania: 88'
wersja językowa: Lektor polski

Filipińskie miasto Liliw organizuje konkurs na buty warte ich legendarnej księżniczki. Chuck, który razem z ojcem pracuje w zakładzie szewskim, jest zdeterminowany, by wygrać. Korzystając z niecodziennego zrządzenia losu, na swoją modelkę wybiera Ashley – dziewczynę o wyjątkowych stopach. To dla niej stworzy parę idealnych butów. On sam wydaje się też być idealną parą dla Ashley.

Bitwa

Plakat filmu Bitwa

Bitwa

reżyseria: Anar Abbasov
scenariusz: Annar Abbasov, Oleg Denisov, Andrei Kureichik
obsada: Rinal Mukhametov, Ekaterina Kukui, Anna Isaeva, Ilya Antonenko
produkcja: 2019, Rosja
czas trwania: 84'
wersja językowa: Lektor polski

Marzeniem Antona jest podbić świat tańca ulicznego razem ze swoją ekipą. Plany krzyżuje mu wypadek, w wyniku którego traci słuch. Początkowo jest przekonany, że nie da się tańczyć, gdy nie słyszy się muzyki. Wtedy trafia do szkoły dla niedosłyszących dzieci, które przekonują go, by mimo przeciwności spróbował nauczyć je tańczyć. Dzięki nim odnajduje z powrotem swoją pasję.

Kuba Guzik i Dzika Trzynastka

Plakat filmu Kuba Guzik i Dzika Trzynastka

Kuba Guzik i Dzika Trzynastka

reżyseria: Dennis Gansel
scenariusz: Dirk Ahner
produkcja: 2022, Niemcy
czas trwania: 100'
wersja językowa: Polski dubbing (+9)

Fascynujące przygody małego Kuby Guzika i jego przyjaciół, którzy muszą zmierzyć się z Dziką Trzynastką – bandą groźnych piratów. Kuba Guzik musi ich pokonać, aby poznać tajemnicę dotyczącą swojego życia. Pomaga mu w tym maszynista Łukasz, który umie poradzić sobie w każdej sytuacji. Wspaniała opowieść o przyjaźni i odwadze w baśniowym świecie – zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci.

Czapka

Plakat filmu Czapka

Czapka

reżyseria: Slobodan Maksimović
scenariusz: Saša Eržen
produkcja: 2021, Słowenia
czas trwania: 85'
wersja językowa: Polski dubbing (+9)

Erik, o ksywce Czapka, mieszka w domu dziecka. W wyniku losowania trafia na Święta do zamożnej rodziny, gdzie mieszka marząca o psie i siostrzyczce Lučka. W świąteczną noc spotykają w salonie Świętego Mikołaja. Pełni nadziei na spełnienie swoich życzeń, ukrywają się w jego aucie. Mikołaj nie zamierza im jednak pomóc i porzuca ich w centrum miasta. Tam zaczyna się prawdziwa świąteczna przygoda Erika i Lučki!

Jezioro Lipar

Plakat filmu Jezioro Lipar

Jezioro Lipar

reżyseria: Hossein Rigi
scenariusz: Hossein Rigi
produkcja: 2021, Iran
czas trwania: 80'

Barakat mieszka w Iranie and jeziorem Lipar. Pasjonuje się kinem, szczególnie kinem Bollywoodzkim i pragnie wyruszyć w podróż przez Pakistan do Indii. Jest przekonany, że jego matka dawno temu pozostawiła rodzinę, aby zostać aktorką. Mimo sprzeciwu ojca, postanawia ją odszukać. Okazuje się jednak, że przeszłość skrywa mroczne tajemnice, powiązane z dawnymi lokalnymi tradycjami.

Najdziwniejsza dziewczyna na świecie

Plakat filmu Najdziwniejsza dziewczyna na świecie

Najdziwniejsza dziewczyna na świecie

reżyseria: Mariano Cattaneo
scenariusz: Mariano Cattaneo
produkcja: 2021, Argentyna
czas trwania: 82'

Melien to piętnastolatka, która jest outsiderką. Od towarzystwa znajomych woli samotność i oddawanie się swojej największej pasji – rysunkowi. Utalentowana dziewczyna posiada ogromną wyobraźnię, uwielbia rysować potwory i duchy. Pewnego dnia jeden z jej rysunków ożywa. Nikt oczywiście w to nie wierzy. To historia dla lubiących ciarki na plecach!

Ocean za oknem

Plakat filmu Ocean za oknem

Ocean za oknem

reżyseria: Babak Nabizazadeh
scenariusz: Babak Nabizazadeh
produkcja: 2020, Iran
czas trwania: 91'

Gdy ojciec Borhana nie wraca z połowu ryb chłopiec postanawia zaopiekować się rodziną i szuka sposobu na zarobienie pieniędzy. Wpada na bardzo nietypowy pomysł – przerabia swój ukochany rower na maszynę grającą i wraz z kolegami urządzają karnawałowe pokazy, które mają przyciągnąć turystów na ich wyspę. Interes się rozkręca, ale jedno zdarzenie rujnuje plany Borhana.

Podróżnicy

Plakat filmu Podróżnicy

Podróżnicy

reżyseria: Bárbara Cariry
scenariusz: Rosemberg Cariry
produkcja: 2020, Brazylia
czas trwania: 74'
wersja językowa: Polski dubbing (+9)

Rodzice Benedita postanawiają wyruszyć na wycieczkę do Barbalha, na coroczny festyn świętego Antoniego. W podróż zabierają kuzynów Benedita i w piątkę ruszają w długą trasę starym jeepem. Po drodze zatrzymują się w miejscach, w których przeżywają niezwykłe przygody. Choć zdarzają się problemy i nieoczekiwane sytuacje, podróżnicy zawsze mogą liczyć na pomoc nowopoznanych przyjaciół.

Rodzinne legendy

Plakat filmu Rodzinne legendy

Rodzinne legendy

reżyseria: Kati Glaser
scenariusz: Rita Domonyi
produkcja: 2021, Węgry
czas trwania: 62'
wersja językowa: Polski dubbing (+6)

Karolina właśnie kończy 10 lat. W prezencie otrzymuje album ze zdjęciami wszystkich członków rodziny. Historie każdego z nich są tak zwariowane, że aż nieprawdopodobne. Wszystkie jednak zdarzyły się naprawdę – rodzina Karoliny jest po prostu… dziwna, a każdy z jej członków wyjątkowy! I to dzięki nim ten film jest naprawdę szalony i zabawny.

Kinowe safari - zestaw filmów krótkometrażowcy

Plakat filmu Kinowe safari - zestaw filmów krótkometrażowcy

Kinowe safari - zestaw filmów krótkometrażowcy

reżyseria: Petra Švajger, Maja Poljanc, Jaromír Plachý, Juan Ignacio Meneu Oset, Philip Watts, Lacroix Oana, Vera Doneva, Marina Andree Skop
scenariusz: Petra Švajger, Maja Poljanc, Jaromír Plachý, Juan Ignacio Meneu Oset, Philip Watts, Lacroix Oana, Vera Doneva
produkcja: 2021, Słowenia, Chorwacja, Szwajcaria, Szwecja, Czechy, Węgry, Bułgaria
czas trwania: 59'
wersja językowa: Polski dubbing (+4)

Świnka / Czechy, 2021 / 5 min.
Mała ciekawska świnka poznaje świat i otaczające ją przedmioty. Najbardziej interesują ją sprzęty, które wydają dziwne dźwięki. Dziś odkrywa odkurzacz i kable, którymi płynie prąd.

Ivet i Michuco / Hiszpania, 2020 /5 min.
Ivet ma bujną wyobraźnię, nieustannie wymyśla nowe światy i bohaterów. Jej ulubionym towarzyszem zabaw jest kot-maskotka, Michuco. Razem bawią się, fantazjują i psocą, co nie raz wpędza ich w niezłe tarapaty.

Brzuchozaur / Australia, 2021 / 8 min.
Mała dinozaurzyca chciałaby już być dużym przerażającym dinozaurem. Gdy wpada w kłopoty i jest narażona na niebezpieczeństwo, przekonuje się, że nie liczy się wygląd, tylko to, co ma się wewnątrz.

Pupil / Bułgaria, 2020 / 8 min.
Dziewczynka, której brakuje towarzystwa i uwagi, marzy o posiadaniu zwierzątka. Próbuje przekonać rodziców, by spełnili jej marzenie. Wkrótce sama znajduje rozwiązanie dla problemu.

Skąpiec / Chorwacja, 2020 / 8 min.
Piknik z tatą i ulubioną maskotką to dobra okazja to puszczania wodzy fantazji i opowiadania bajek. W kolorowym, animowanym świecie baśni poznają historię skąpca i prawdziwą wartość pieniędzy.

Zrobię to jutro / Chorwacja, 2021 / 7 min.
Tonka lubi odkładać rzeczy na jutro. Zadania domowe, spacer z psem, porządki – zawsze jest powód, by zrobić to jutro. Wtedy w jej życiu pojawiają się małe stworki, które pomagają jej pokonać lenistwo.

Mucha Astrid / Szwecja, 2021 / 7 min.
Mucha Astrid, która żyje przy domowym oknie, marzy o przygodach i o świecie na zewnętrz. Kiedy znika jej młodsza siostra Zazza, Astrid wyrusza na poszukiwania. Teraz ma szansę lepiej poznać całą okolicę.

Bemol / Szwajcaria, 2021 / 6 min.
Słowik śpiewa leśnym zwierzętom. Jego kołyskanki usypiają niedźwiadka, uspokajają wiewiórki, bawią łabędzie w pobliskim stawie. Czy kiedy nadejdzie burza, bezbronny słowik otrzyma pomoc od innych zwierząt?

Mrówki i konik polny / Słowenia, 2021 /5 min.
Kiedy pracowite mrówki robią zapasy na zimę, beztroski konik polny zajmuje się grą na skrzypcach. Nadejście zimy nauczy go, że warto być przygotowanym na trudności, nawet jeśli mrówki nie odmówią mu pomocy.

Pod prąd - zestaw filmów krótkometrażowych

Plakat filmu Pod prąd - zestaw filmów krótkometrażowych

Pod prąd - zestaw filmów krótkometrażowych

reżyseria: Hugo de Faucompret, Sunitha Sangaré, Janvi Madabusi, Mohsen Najafi Mehri, Pauline Kortmann
scenariusz: Lison D’Andréa, Hugo De Faucompret, Sunitha Sangaré, Janvi Madabusi, Mohsen Najafi Mehri
produkcja: 2021, Szwajcaria, Indie, Iran, Francja, Niemcy,
czas trwania: 72'
wersja językowa: Polski dubbing (+9)

Lis Edgara / Niemcy, 2021 / 8 min.
Rodzice Edgara wolą spędzać czas przed komputerem niż poświęcać mu czas i uwagę. Samotny Edgar spędza czas w lesie, gdzie zaprzyjaźnia się z lisem. Dopiero gdy Edgar znika, rodzice zauważają problem.

Cena /Iran, 2020 /12 min.
Przy ruchliwej drodze mały Ehsan próbuje namówić turystów do wynajęcia ich rodzinnej willi. Nie lubi tej pracy, ale nie może odmówić ojcu, który obserwuje go z drugiej strony drogi. Rodzina bardzo liczy na pomoc Ehsana.

Szafa / Indie, 2021 / 14 min.
Indie. Dziesięciolatek traci swoją ulubioną szafę z lustrem, gdy jego siostra dostaje ją w posagu. Zdeterminowany wyrusza na poszukiwanie nowej. Zapomina tylko, że potrzebuje pieniędzy, by kupić nową szafę.

Oni / Szwajcaria, 2020 / 8 min.
Ojciec próbuje ochronić córkę przed dziwnymi stworzeniami. Ich ucieczka wydaje się coraz bardziej bezcelowa. Gdy stworzenia są już blisko, córka coraz mocniej czuje z nimi niezwykłą więź. Czy ojciec będzie w stanie to zaakceptować?

Z deszczu do babci / Francja, 2021 / 30 min.
Jane zostaje wysłana na święta do babci. Pomimo wcześniejszej niechęci, przekonuje się, że czasem warto otworzyć się na nowe doświadczenia oraz innych ludzi. Nietypowe święta okazują się bowiem być pełne niespodzianek i przygód.

Przeszłość i przyszłość - zestaw filmów krótkometrażowych

Plakat filmu Przeszłość i przyszłość - zestaw filmów krótkometrażowych

Przeszłość i przyszłość - zestaw filmów krótkometrażowych

reżyseria: Artur Wyrzykowski, Federico Micali, Adrien Lhommedieu, Sol Infante, Andrea Treszczan, Viola Folador
scenariusz: Artur Wyrzykowski, Anna Stańko, Agata K. Koschmieder, Serena Mannelli, Federico Micali, Adrien Lhommedieu, Andrea Treszczan, Viola Folador
produkcja: 2021, Urugwaj, Włochy, Francja, Polska
czas trwania: 67'

Robot i stokrotka / Włochy, 2021/ 15 min.
Milo ma robota o imieniu Zero, marzenie o skonstruowaniu wehikułu czasu i wielki dylemat – nie wie, jak powiedzieć swoim przyjaciołom, że przeprowadza się do miasta. Ta słodko-gorzka historia opowiada o wartości przyjaźni i dorastaniu.

Klara Bladolica / Urugwaj, 2021 / 13 min.
Koleżanki z klasy przezywają Klarę Bladolicą. Gdy nie zostaje zaproszona na przyjęcie urodzinowe, nie jest w stanie przyznać się do tego przed mamą. Wymyśla więc urodziny, zakłada sukienkę i kupuje prezent.

Wybór / Francja, 2021 / 10 min.
Wybór ścieżki zawodowej to trudna decyzja. Szczególnie kiedy wszyscy naciskają, a twój wybór jest nietypowy. Z takim dylematem mierzy się nastoletni Raphael, który chce zostać tancerzem, ale wstydzi się do tego przyznać.

Lubię Spidermana i co? / Włochy, 2021 / 9 min.
Cloe uwielbia Spidermana, dlatego na swój pierwszy szkolny plecak wybiera ten z superbohaterem. Dorośli próbują ją przekonać, żeby wybrała różowy. Cloe nie zgadza się na podział świata na ten dla chłopców, i ten dla dziewczynek.

Skafander Klingerta /Polska, 2021 /20 min.
Bi od czasu utonięcia brata panicznie boi się wody. Jej ojciec po stracie syna poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Zbliża się pierwszy pokaz. Jeśli się powiedzie, Klingert z całą rodziną przeniesie się do Anglii.

Niezwyciężeni - zestaw filmów krótkometrażowych

Plakat filmu Niezwyciężeni - zestaw filmów krótkometrażowych

Niezwyciężeni - zestaw filmów krótkometrażowych

reżyseria: Liubov Honcharenko, Jasmine Ko, Aurélie Marpeaux, Teo Planell, Alejandra Kikidis, Mahdi Hoseinkhani, Alireza Ghasemi, Raha Amirfazli, Doug Roland
scenariusz: Liubov Honcharenko, Jasmine Ko, Aurélie Marpeaux, Teo Planell, Alejandra Kikidis, Mahdi Hoseinkhani, Alireza Ghasemi, Raha Amirfazli, Doug Roland
produkcja: 2021, Ukraina, Korea Południowa, Francja, Hiszpania, Iran, USA
czas trwania: 108'
wersja językowa: z polskimi napisami

Dotyk / USA, 2020 / 18 min.
Tereek włóczy się nocą po ulicach Nowego Jorku, gdzie przypadkiem poznaje głuchego i niewidomego Artiego. Postanawia mu pomóc. To niespodziewane spotkanie już na zawsze zmieni Tereeka i jego stosunek do osób niepełnosprawnych.

Zaćmienie słońca / Iran, 2021 / 14 min.
Buntownicza Saaghi wraz z dwoma przyjaciółkami chcą zrobić zdjęcia zaćmienia słońca w parku w Teheranie. Włócząc się po najbardziej odludnych częściach parku Saaghi jest świadkiem sceny, której nigdy nie powinna była zobaczyć.

Buła / Iran, 2021 / 19 min.
Nastolatek, wyśmiewany przez rówieśników w szkole, czuje się odrzucony i samotny. Chcąc odzyskać poczucie godności zmienia swoje zachowanie i reaguje na ataki kolegów inaczej niż do tej pory. Czy ta zmiana pomoże?

Scenariusze / Hiszpania, 2021 / 15 min.
Alex pracuje w wypożyczalni filmów, która należy do jego ojca. Pewnego dnia w wypożyczalni zjawia się Fátima – tak jak on, miłośniczka klasyki filmowej. Czy życie przewidziało dla nich jakiś ciekawy scenariusz?

Właściwy moment / Francja, 2021 / 20 min.
Osiemnastoletnia Anna mieszka w małej miejscowości we Francji. Gdy nadarza się okazja prestiżowego stażu, boi się opuścić bezpieczne środowisko, rodzinę, przyjaciół. Obawia się, że wraz z przeprowadzką straci ważną część siebie.

Moja babcia jest Wege / Korea Południowa, 2021 /5 min.
Dziewczyna odwiedza restaurację, by kupić chorej babci jej ulubioną potrawę. Pozornie zwykła sytuacja uświadamia jej, że nie zna dobrze swojej babci i że zapomniała o tym, co tak naprawdę ma znaczenie w życiu.

Poświęć się! / Ukraina, 2020 / 17 min.
Arina stoi u progu dorosłości i przed nią trudna decyzja. Zastanawia się czy wybrać dalszą edukację w mieście, czy życie na wsi ze swoim chłopakiem Witką. Czy uda jej się zdobyć na odwagę i przekonać rodzinę do swoich planów?