Jesień na Plutonie

Plakat

Jesień na Plutonie

reżyseria: Sashko Brama
produkcja: 2018, Ukraina
czas trwania: 100'
wersja językowa: Spektakl grany w j. ukraińskim, napisy w j. polskim

"Jesień na Plutonie" - to spojrzenie na byt i wartości przez pryzmat człowieka, który skapitulował przed czasem i znalazł się w niewoli własnej pamięci i własnego bólu, człowieka który jeszcze nie "umarł", ale i nie "żyje". Spektakl zaprasza widza popatrzeć w oczy własnym lękom i zrealizować ontologiczną wyprawę w starość jako taką. Psychologiczne i egzystencjalne problemy starości znajdują się na drugim planie społecznego dyskursu – te głosy ciszy pod wpływem powszedniej rutyny i masowej kultury wypierają się do podświadomości. Opracowując je, autorzy przedstawienia w ciągu roku przebywali w ścisłym współdziałaniu z mieszkańcami geriatrycznego pensjonatu i to doświadczenie było transformowane w artystyczną wypowiedź. Wiodącą myślą projektu jest smutek wiecznej duszy za doskonałym światem. Projekt zrealizowano przy wsparciu Goethe Institut w Ukrainie, Brytyjskiej Rady w Ukrainie oraz Lwowskiej Rady Miejskiej.

Teatralny projekt Saszka Bramy
"Jesień na Plutonie" - niezależny teatralny projekt. Autor projektu Saszko Brama – niezależny teatralny działacz, reżyser, dramaturg, zajmuje się autorskim międzydyscyplinarnym teatrem. Do podstawy twórczej metody przyczyniły się dokumentalne badania. Zrealizowane projekty: "Dyplom" (2014/2018), "R J" (2015), "Jesień na Plutonie" (2017), "Wywoławczy Rama" / coprodukacja z teatrem "Poton", Batowce, Słowacja (2017), "Orpheus UA" / coprodukacja z post theater, Berlin, Niemcy (2019).

Cierpienia na Honczariwce

Plakat

Cierpienia na Honczariwce

reżyseria: Artem Vusyk
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 69'
wersja językowa: Spektakl grany w j. ukraińskim, napisy w j. polskim

"Cierpienie na Honczariwce" - współczesna interpretacja sztuki "Konkury na Honczariwce" Grigorija Kwitky-Osnowianenka. To przedstawienie jest przykładem nietradycyjnego poglądu na klasyczny utwór. Teatr "Neft" próbuje zburzyć mocne paterny typowego ukraińskiego teatru. Aktorzy "Cierpienia na Honczariwce" ujawniają socjalno-bytowe cierpienia Ukraińców pod rytmy hip-hopu i jazzu. Dzięki temu problemy stają jeszcze bardziej zrozumiałe i aktualne dla każdego. Podczas przedstawienia wykorzystuje się animacyjny design. Niestandardowy eksperyment nad klasyczną sztuką. Lecz jednak jest coś, co zostało takim samym, jak w oryginalnym utworze. Nieodmienną zostaje historia o gorącej miłości Uliany do Ołeksija, chciwość rodziców i głupstwo Stecka, za którego swatają Ulianę. Wydarzenia się odbywają za Zimną Górą w Charkowie.

Teatr „Neft’” (Kijów, Ukraina)
Teatr "Neft" - alternatywny niezależny teatr, założony przez Artema Wusyka i Igora Klucznyka w marcu 2018 roku w Charkowie. "Neft" jest otwartą teatralną platformą, gdzie nie ma utrwalonego zespołu aktorów oraz klasycznych kanonów. "Neft" to przestrzeń dla eksperymentów, które wychodzą za ramy dualistycznego "scena-widz". Rujnuje to stereotypowe pojęcie o teatrze, wydobywa aktualne tematy i aktualizuje tradycyjne teatralne zasady.