Dzikie Pole / Дике поле

Plakat

Dzikie Pole / Дике поле

reżyseria: Yaroslav Lodygin
scenariusz: Serhiy Mykhalchuk
obsada: Oleg Moskalenko, Vladimir Yamnenko, Georgiy Povolotskiy, Oleksiy Gorbunov, Ruslana Khazipova
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 118'
wersja językowa: Ukraiński bez polskich napisów

Film na podstawie powieści Serhija Shadana, jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. To historia Hermana Korolyova, którego brat znika w tajemniczych okolicznościach. Herman musi wrócić z dużego miasta do swojego miasteczka w Donbasie, aby bronić rodzinnej stacji benzynowej przed mafią.

За сюжетом, головний герой Герман змушений повернутися до рідного Донбасу, щоб розібратися із заправкою брата, який раптово поїхав. Там він зустрічається з реальними та вигаданими персонажами, друзями дитинства та місцевою мафією, яка намагається відібрати його бізнес.

Jeźdźcy sprawiedliwości

Plakat

Jeźdźcy sprawiedliwości

reżyseria: Anders Thomas Jensen
scenariusz: Anders Thomas Jensen
obsada: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Roland Moller
produkcja: 2020, Dania
czas trwania: 116'
wersja językowa: Duński z polskimi napisami

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!
Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.

Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama”, to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem.

Puls

Plakat

Puls

reżyseria: Sergii Chebotarenko
obsada: Natalia Babenko, Victoria Levchenko, Alexander Kobzar
produkcja: 2021, Ukraina
czas trwania: 97'
wersja językowa: Ukraiński bez polskich napisów

Film na faktach opowiada historie Oksany Boturchuk, Ukraińskiej lekkoatletki i mistrzyni paraolimpijskiej z 2008 roku, pięciokrotnej zdobywczyni srebra i brązu Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2008, 2012 i 2016.

(opis organizatorów Fundacja Widowisk Masowych)

Moje wspaniałe życie

Plakat

Moje wspaniałe życie

reżyseria: Łukasz Grzegorzek
scenariusz: Łukasz Grzegorzek
obsada: Agata Buzek, Jacek Braciak, Adam Woronowicz
produkcja: 2021, Polska
czas trwania: 99'

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”.

Ciepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań. Bohaterka „Mojego wspaniałego życia” nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego.

O sile filmu decyduje nie tylko charyzma „Jo”, ale także fantastyczny aktorski trójkąt, którego dynamika zmienia się na naszych oczach. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz sprawiają, że nie ma w „Moim wspaniałym życiu” postaci, za którą nie trzymalibyśmy kciuków. Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały też trzy wyjątkowe muzyczne osobowości: na ekranie zobaczymy legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę, muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski, a promującą film piosenkę „5 minut łez” wykonuje Ralph Kaminski.

Rozgrywający się w prowincjonalnej, malowniczej Nysie film przypomina, że prawdziwe życie nie jest gdzie indziej, tylko wszędzie tam, gdzie próbujemy być szczęśliwi na własnych warunkach.