Prawda

Plakat

Prawda

reżyseria: Hirokazu Koreeda
scenariusz: Hirokazu Koreeda, Léa Le Dimna
obsada: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Ludivine Sagnier
produkcja: 2019, Francja, Japonia
czas trwania: 106

Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne.

Film otwarcia 76. Festiwalu w Wenecji. Najnowsze dzieło zdobywcy Złotej Palmy, nominowanego do Oscara Hirokazu Koreedy („Złodziejaszki”) i równocześnie pierwszy film w karierze reżysera nakręcony poza granicami ojczystej Japonii. W gwiazdorskiej obsadzie produkcji: ikona francuskiego kina Catherine Deneuve, zdobywczyni Nagrody Amerykańskiej Akademii Juliette Binoche, czterokrotnie nominowany do Oscar Ethan Hawke oraz laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Ludivine Sagnier. „Prawda” to mistrzowsko zagrana, intymna opowieść o poszukiwaniach prawdy, miłości i rodzinnego szczęścia.

Hucułka Ksenia / Гуцулка Ксеня

Plakat

Hucułka Ksenia / Гуцулка Ксеня

reżyseria: Olena Demyanenko
scenariusz: Olena Demyanenko
obsada: Varvara Lushchyk, Maksym Lozynskyi, Olivier Bonjour
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 89

Obiecuje mu więc swoją fortunę pod warunkiem, że chłopak poślubi prawdziwą Ukrainkę. Jeśli Yaro nie znajdzie żony w ciągu roku od śmierci ojca, fortuna zostanie przekazana jego dalekiej krewnej Marii, która wraz z matką Helen, przybywa do Karpat i robi wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać Yaro od ślubu. W górach Yaro spotyka huculską dziewczynę Ksenię, która zdaje się ucieleśniać wszystko, co ojciec powiedział mu o ukraińskich kobietach.
W filmie wystąpiły członkinie zespołu Dakh Daughters, a ścieżkę dźwiękową stworzyli muzycy popularnego ukraińskiego zespołu wykonującego muzykę etno - Dakhabrakha.

1939 рік, до окупації Західної України більшовиками залишається кілька тижнів. З Америки до Ворохти прибуває група американців з важливою місією – знайти наречену для молодого Яро. Батько юнака залишив заповіт, за яким Яро отримає у спадок мільйон доларів, якщо одружиться зі свідомою українкою. Чи вдасться хлопцеві знайти справжнє кохання?