thumb_951

Blok „Wojna w Ukrainie – historie naruszenia praw człowieka, prawdy i odwagi”

KUP BILET

Produkcja

,

Czas trwania

160'

Ambasadorka z TikToka [reż. Following Valeria, 33′ 2022 Niemcy, Angielski i ukraiński napisy polsko-angielskie i ukraińskie]
Podczas wojny w Ukrainie Valeria, dzięki swojemu humorystycznemu kanałowi TikToku, staje się niespodziewanie twarzą całego pokolenia młodych Ukrainek i Ukraińców. Ale internetowa popularność ma swoje mroczne strony – dziewczyna musi zmierzyć się z falą hejtu ze strony rosyjskich trolli.

20 dni w Mariupolu [reż. Mstyslav Chernov, 94′ 2023 Ukraina, napisy polskie, angielskie i ukraińskie]
Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola, zrealizowany z narażeniem życia przez jedynego korespondenta, który pozostał w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera oraz Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Dyskusja po filmach z udziałem Moniki Szafrańskiej [sala kinowa]. Prowadzenie: Magdalena Stoch (czas trwania 60′)
Po filmach zapraszamy do udziału w dyskusji, która pomoże nam lepiej zrozumieć rolę mediów, dziennikarstwa i osobistych narracji w relacjonowaniu konfliktów zbrojnych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są korzyści i zagrożenia związane z wykorzystywaniem mediów (w tym mediów społecznościowych) do dokumentowania wojny? Jak filmy dokumentalne wpływają na postrzeganie konfliktów zbrojnych na arenie międzynarodowej? Jakie są skuteczne sposoby walki z dezinformacją i relacjonowania faktów w mediach?
Monika Szafrańska: w latach 2019–2023 fact-checkerka na portalu Demagog.org.pl, obecnie asystentka w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczka międzynarodowego projektu naukowego „Mapping Media for Future Democracies” (MeDeMap). Naukowo zajmuje się znaczeniem mediów dla demokracji i partycypacji społecznej, w tym przede wszystkim rolą fact-checkingu. Swój doktorat pisze o roli portali factcheckingowych w systemie medialnym.

Skip to content