Noc Kin Studyjnych 2024

Fabelmanowie

Plakat filmu Fabelmanowie

Fabelmanowie

reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Steven Spielberg, Tony
obsada: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Judd Hirsch
produkcja: 2022, USA
czas trwania: 151'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Pokaz w ramach Nocy Kin Studyjnych 20. kwietnia Wejściówki do odebrania w kasie kina
Fabelmanowie to osobista, mocno autobiograficzna opowieść Stevena Spielberga o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA.
To historia o żyjącym w odosobnieniu chłopcu, Sammym Fabelmanie (Gabriel LaBelle), który dopiero definiuje swoje marzenia i podąża za nimi. Mocno formującym doświadczeniem jest dla niego odkrywanie kina, które zainteresuje go nie tylko z perspektywy widza, lecz także twórcy. I choć Sammy’ego wychowują kreatywni rodzice: pianistka Mitzi (Michelle Williams) i naukowiec Burt (Paul Dano), czasem ich wizje świata mocno się różnią.
Steven Spielberg zawarł w Fabelmanach cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu.

Niedźwiedzie nie istnieją

Plakat filmu Niedźwiedzie nie istnieją

Niedźwiedzie nie istnieją

reżyseria: Jafar Panahi
scenariusz: Jafar Panahi
obsada: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani
produkcja: 2022, Iran
czas trwania: 106'
wersja językowa: Perski, Azerbaijani z polskimi napisami

Pokaz w ramach Nocy Kin Studyjnych 20. kwietnia Wejściówki do odebrania w kasie kina
Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, film zrealizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Imperium światła

Plakat filmu Imperium światła

Imperium światła

reżyseria: Sam Mendes
scenariusz: Sam Mendes
obsada: Olivia Colman, Micheal Ward, Colin Firth, Toby Jones
produkcja: 2022, Wielka Brytania
czas trwania: 115'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Pokaz w ramach Nocy Kin Studyjnych 20. kwietnia Wejściówki do odebrania w kasie kina
Imperium światła w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara® Olivią Colman (Faworyta, Córka), laureatem BAFT-y Michealem Wardem (Blue Story, Top Boy) oraz zdobywcą Oscara® Colinem Firthem (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna). Jest to również kolejna produkcja, przy której Mendes współpracuje z nagrodzonym Oscarem® autorem zdjęć Rogerem Deakinsem (1917, Skyfall).

Wszystko na sprzedaż

Plakat filmu Wszystko na sprzedaż

Wszystko na sprzedaż

reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Andrzej Wajda
obsada: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski, Bogumił Kobiela
produkcja: 1969, Polska
czas trwania: 105'
wersja językowa: Polski

Pokaz w ramach Nocy Kin Studyjnych 20. kwietnia. Wejściówki do odebrania w kasie kina
Autotematyczna opowieść o utracie przyjaciela i wielkiego aktora. W tym bardzo osobistym filmie, do którego Andrzej Wajda po raz pierwszy samodzielnie napisał scenariusz, reżyser snuje refleksję nad fenomenem Zbigniewa Cybulskiego, portretuje rodzime środowisko filmowe oraz – jedyny raz w tak bezpośredni sposób – mówi o samym sobie. W alter ego Wajdy wcielił się Andrzej Łapicki, a pozostali aktorzy nasycają swoje postaci własnymi doświadczeniami i cechami charakterów. Dzięki temu Wszystko na sprzedaż staje się intymną odpowiedzią na słowa, które o Wajdzie miał powiedzieć niedługo przed śmiercią Zbigniew Cybulski: „Powiedzcie mu, że jeszcze za mną zatęskni”.

Seans plenerowy. W przypadku złej pogody seans zostanie przeniesiony do Sali przy kinie Paradox na Leżakach.