15 wyjątkowych filmów dokumentalnych, 7 dyskusji z ekspert/k/ami i aktywist/k/ami, warsztaty i spacery eksploracyjne – w tym roku, wyjątkowo we wrześniu – odbędzie się krakowska edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z organizator(k)ami edycji lokalnej festiwalu – fundacją Juniper, kinem Paradox – zapraszają na festiwal w dniach 26-29.09.2024.
Festiwal jest okazją do tego, żeby oglądając filmy i uczestnicząc na żywo w spotkaniach, dyskusjach i warsztatach oraz spacerach eksploracyjnych – w atmosferze szacunku i odwagi – poszukiwać lepszego zrozumienia dla najważniejszych
i najtrudniejszych wyzwań współczesnego świata: dezinformacji i inwigilacji, etyki w mediach i roli sztucznej inteligencji, unijnej polityki migracyjnej i konfliktów zbrojnych, kryzysu klimatycznego i nierówności, uzależnień i zdrowia psychicznego, mobilizacji dziewczyn* i kobiet* w walce z molestowaniem seksualnym i brakiem dostępu do antykoncepcji i bezpiecznej aborcji.
W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć m.in. nagradzane dokumenty i prace nagradzanych reżyserów/ek, takie jak: „20 Dni w Mariupolu” – film laureatów nagrody Pulitzera, zdobywcę Oscara® w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” i nagrody BAFTA® oraz zwycięzcę najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA; czy debiut Mariusza Rusińskiego „Moja siostra” wyróżniony nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego artysty/artystki na Festiwalu Nowe Horyzonty, a także obraz pt. „Plan C. Nie będziesz szła sama” Tracy Droz Tragos czy dokumentalny debiut Kasi Smutniak „Mur”.
18:00
„Łączymy się w bólu" (reż. Hilla Medalia, Izrael, 2023, 93')
19:45
Dyskusja "Ziemia obiecana"
Kim są strony obecnego konfliktu Izrael – Palestyna? Jaki jest szerszy kontekst konfliktu zbrojnego? W jaki sposób wokół niego organizuje się społeczeństwo izraelskie i palestyńskie? Czy protesty antywojenne są realnym wsparciem dla ofiar konfliktu? Gościnie dr Ewa Górska oraz Patrycja Król obserwatorki praw człowieka w Izraelu i Palestynie
10:00
Warsztat „Wojenny fact-checking” prowadzony przez Monikę Szafrańską
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Podczas konfliktów zbrojnych dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna, a prób manipulacji opinią publiczną – czy to w formie odpowiednio ograniczonego zestawu informacji, czy nawet fałszywych wiadomości – należy spodziewać się po obu stronach toczącego się konfliktu. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznawać oraz – przede wszystkim – jak weryfikować zmanipulowane i fałszywe informacje obecne w przestrzeni publicznej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. Strategie fact-checkingu, czyli sprawdzania faktów, zostaną omówione przy wykorzystaniu konkretnych przykładów dezinformacji z pierwszych dwóch i pół roku konfliktu. Uczestnicy usłyszą także o tym, jak działają profesjonalne organizacje factcheckingowe i jak można korzystać z ich pracy, by zmniejszać zasięg fałszywych informacji. Monika Szafrańska: w latach 2019–2023 fact-checkerka na portalu Demagog.org.pl, obecnie asystentka w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczka międzynarodowego projektu naukowego „Mapping Media for Future Democracies” (MeDeMap). Naukowo zajmuje się znaczeniem mediów dla demokracji i partycypacji społecznej, w tym przede wszystkim rolą fact-checkingu. Swój doktorat pisze o roli portali factcheckingowych w systemie medialnym.
18:00
„Ambasadorka z TikToka” (reż. Following Valeria, Niemcy, 2022, 33') oraz „20 dni w Mariupolu” (reż. Mstyslav Chernov, Ukraina, 2023, 94')
20:00
Dyskusja po filmach z udziałem Moniki Szafrańskiej
Po filmach zapraszamy do udziału w dyskusji, która pomoże nam lepiej zrozumieć rolę mediów, dziennikarstwa i osobistych narracji w relacjonowaniu konfliktów zbrojnych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są korzyści i zagrożenia związane z wykorzystywaniem mediów (w tym mediów społecznościowych) do dokumentowania wojny? Jak filmy dokumentalne wpływają na postrzeganie konfliktów zbrojnych na arenie międzynarodowej? Jakie są skuteczne sposoby walki z dezinformacją i relacjonowania faktów w mediach? Monika Szafrańska: w latach 2019–2023 fact-checkerka na portalu Demagog.org.pl, obecnie asystentka w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczka międzynarodowego projektu naukowego „Mapping Media for Future Democracies” (MeDeMap). Naukowo zajmuje się znaczeniem mediów dla demokracji i partycypacji społecznej, w tym przede wszystkim rolą fact-checkingu. Swój doktorat pisze o roli portali factcheckingowych w systemie medialnym.
09:00
Stwórzmy sobie miasto! Spacer eksploracyjny wraz z dyskusją wokół tematu bezpieczeństwa dziewczyn* i młodych kobiet* w przestrzeniach publicznych
W ramach wydarzenia przedstawione zostaną wyniki badań, postulaty i rekomendacje dla polityk i praktyk odnoszące się do bezpieczeństwa dziewczyn* i kobiet w przestrzeniach publicznych. Integralną część wydarzenia będzie stanowił spacer eksploracyjny wraz z dyskusją zogniskowaną wokół tematu bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych.
Prowadzenie: Magdalena Stoch, Agata Teutsch, fundacja Juniper
12:00
„Pegasus ” (reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy, 2023 52')
13:00
„Prawdziwsze od prawdy” reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy, 2023, 93')
15:00
„Zróbmy hałas” (reż. Josiane Blanc, Kanada, 2021, 11') oraz „Film okresowy” (reż. Lina Plioplyte, USA, 93')
17:00
Interaktywna dyskusja z udziałem publiczności
Zapraszamy do udziału w dyskusji wokół pytań: Co wspólnego mają przemoc wobec dziewczyn* i kobiet* i inna przemoc ze względu na płeć w przestrzeni publicznej (w tym przemoc seksualna) z ubóstwem menstruacyjnym? W jaki sposób patriarchalne normy kulturowe regulują obecność kobiecych* ciał w przestrzeni publicznej? W jaki sposób te same normy są odzwierciedlone w prawie i w politykach publicznych, w tym w obszarze zdrowia i edukacji? W jaki sposób dziewczyny* i kobiety* stawiają temu opór i budują nowe narracje, prawa i praktyki?
Gościnie: Hanna Nikainava, Dziewczyńska* Grupa Doradcza fundacji Juniper i Ada Klimaszewska – Różowa Skrzyneczka
18:00
“Plan C. Nie Będziesz Szła Sama” (reż.: Tracy Droz Tragos,USA, 2022, 99')
20:00
„Tokio Uber blues. Samotność kuriera” ( reż. Taku Aoyagi, Japonia, 2022, 93')
12:30
„Moja siostra” (reż. Mariusz Rusiński, Polska, 2023, 30')
13:00
Rozmowa „Rodzina w kryzysie: wpływ wzorców, granice odpowiedzialności i wsparcie w walce z uzależnieniem” - z udziałem prof. Bogdana de Barbaro
14:00
„Mur” ( reż. Kasia Smutniak, Włochy, 2023, 107')
16:00
Dyskurs humanitarny a reprezentacja śmierci na granicach – spotkanie z Alicją Palęcką
Podczas rozmowy skupimy się na takich zagadnieniach jak: Jakie narracje towarzyszą tragediom dziejącym się na granicach? W jaki sposób społeczeństwo, media oraz filmy dokumentalne przedstawiają śmierć osób migranckich/osób w drodze? Poruszymy problem braku danych dotyczących śmierci na granicach oraz to, jak niewystarczająca dokumentacja wpływa na świadomość publiczną i politykę migracyjną. Przedstawimy również wyniki i wnioski z raportu Fundacji Ocalenie „Przejścia nie ma. Śmierć osób migranckich na granicy Unii Europejskiej z Białorusią”.
17:00
"Ocean na sprzedaż” (reż. Matthieu Rytz, USA, 2023, 85')
18:30
Dyskusja „Pas ziemi niczyjej”