Buntownicy zawsze byli obecni w historii kina, i jako twórcy, i jako główni bohaterowie filmów. Mając w sobie coś odmiennego, nieustannie przyciągają nas do ekranów. To właśnie na nich - tych, którzy wymykają się schematom - skupi się najbliższy cykl Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Paradox.
Seanse filmowe odbywać się będą w ostatni wtorek miesiąca, od października 2022 do maja 2023. Każda projekcja w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla danego filmu. Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF panią Dorotę Żak.
Dorota Żak - absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.
PROGRAM:
28. luty Mechaniczna pomarańcza reż. Stanley Kubrick / Wielka Brytania, USA / 1971 / 136’
28. marzec Boże Ciało reż. Jan Komasa / Polska / 2019 / 115’
25. kwiecień Na rauszu reż. Thomas Vinterberg / Dania, Szwecja, Holandia / 2020 / 117’
23. maja Jojo Rabbit reż. Taika Waititi / Nowa Zelandia, USA, Czechy / 2019 / 108’
20. czerwiec Kawa i papierosy reż. Jim Jarmusch / USA, Japonia, Włochy / 2003 / 95’
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.
Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.
Każdy tytuł prezentowany będzie z dodatkowymi napisami angielskimi!
Program:
21. luty Popiół i diament / Ashes and Diamonds reż. Andrzej Wajda 1958
22. marzec Pociąg / The Train reż. Jerzy Kawalerowicz 1959
19. kwiecień Do widzenia, do jutra / See You Tomorrow reż. Janusz Morgenstern 1960
17. maj Nikt nie woła / Nobody’s Calling reż. Kazimierz Kutz 1960
21. czerwiec Zezowate szczęście / Bad Luck reż. Andrzej Munk 1960
19. lipiec Sanatorium pod klepsydrą / reż. Wojciech Jerzy Has 1973
16. sierpień Barwy ochronne / Camouflage reż. Krzysztof Zanussi – 1976
20. wrzesień Aria dla atlety / Aria for an Athlet reż. Filip Bajon - 1979
18. październik Gorączka reż. Agnieszka Holland 1981
15. listopad Przypadek / Blind Chance reż. Krzysztof Kieślowski 1981
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Pokazy Filmów Ukraińskich to projekt Fundacji Widowisk Masowych realizowany od 2019 roku we współpracy z Kinem studyjnym Paradox przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Projekt ma na celu popularyzację kina ukraińskiego oraz poszerzenie oferty kulturalnej kin studyjnych w Krakowie. W tym roku nasz projekt ma będzie możliwością kontaktu z własną kulturą dla osób z Ukrainy, którzy z powodu wojny przebywają w naszym mieście.
Program projektu można znaleźć na stronie projektu na FB https://www.facebook.com/pokazy.filmow.ukrainskich/