Wyprodukowali Casablankę, Bullita i Chłopców z ferajny, wprowadzili do kina pierwszy film dźwiękowy, za który otrzymali Oscara, a pochodzili z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim.
W tym roku Wytwórnia Warner Bros. świętuje 100-lecie istnienia – z tej okazji wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na pokazy kultowych tytułów, niesamowitych historii i ekranizacji bestsellerowych powieści. Z dzisiejszej perspektywy można śmiało powiedzieć, że większość z nich wcale się nie zestarzała i wciąż działają na wyobraźnię.
Wszystkie filmy zaprezentowane zostaną z nośnika DCP. Przed każdym filmem wyświetlona zostanie krótka prelekcja edukacyjna.
PROGRAM:
14 września
Urodzeni mordercy reż. Oliver Stone / USA / 1994 / 119'
28 września
Skazani na Shawshank reż. Frank Darabont / USA / 1994 / 142'
12 października
Sok z żuka reż. Tim Burton / USA / 1988 / 92'
28 października
Duch reż. Tobe Hooper / USA / 1982 / 114'
9 listopada
Oczy szeroko zamknięte reż. Stanley Kubrick / USA / 1999 / 160'
23 listopada
Wielki Gatsby reż. Baz Luhrmann / USA / 2013 / 142'
Tegoroczny DKF skupi się na zaprezentowaniu twórczości różnych reżyserów. Każdy z nich ma swój własny styl filmowy, po którym z łatwością da się go poznać. Poza tym różnorodność twórców oznacza różnorodność kina - dzięki temu każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie i przemawiające do niego historie, pochodzące ze wszystkich stron świata.
Seanse filmowe odbywać się będą w ostatni wtorek miesiąca, od października 2023 do czerwca 2024. Każda projekcja w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla danego filmu. Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF panią Dorotę Żak.
Dorota Żak - absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.
PROGRAM NA I SEMESTR (o 18:00)
24 października
La Strada reż. Frederio Fellini / Włochy / 1954 / 108’
28 listopada
Alicja w miastach reż. Wim Wenders / Niemcy / 1974 / 113’
19 grudnia
Paterson reż Jim Jarmusch / USA / 2016 / 118’
23 stycznia
Źródło reż. Ingmar Bergman / Szwecja / 1960 / 89’
27 lutego
Sok z żuka reż. Tim Burton / USA / 1988 / 92’
Pokazy Filmów Ukraińskich to projekt Fundacji Widowisk Masowych realizowany od 2019 roku we współpracy z Kinem studyjnym Paradox przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Projekt ma na celu popularyzację kina ukraińskiego oraz poszerzenie oferty kulturalnej kin studyjnych w Krakowie. W tym roku nasz projekt ma będzie możliwością kontaktu z własną kulturą dla osób z Ukrainy, którzy z powodu wojny przebywają w naszym mieście.
Program projektu można znaleźć na stronie projektu na FB https://www.facebook.com/pokazy.filmow.ukrainskich/