Powodzenia, Leo Grande

Plakat filmu Powodzenia, Leo Grande

Najbliższe projekcje:

03.10 pon. / godz. 20:10 — kup bilet
04.10 wt. / godz. 20:10 — kup bilet
05.10 śr. / godz. 20:10 — kup bilet

Powodzenia, Leo Grande

reżyseria: Sophie Hyde
scenariusz: Katy Brand
obsada: Emma Thompson, Daryl McCormack
produkcja: 2021, Wielka Brytania
czas trwania: 97'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack). W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.

Baby broker

Plakat filmu Baby broker

Najbliższe projekcje:

29.09 czw. / godz. 20:20 — kup bilet

Baby broker

reżyseria: Hirokazu Kore-eda
scenariusz: Hirokazu Kore-eda
obsada: Song Kang-ho, Dong-won Gang, Bae Doona
produkcja: 2022, Korea Południowa
czas trwania: 129'

Najbliższe projekcje:

29.09 czw. / godz. 20:20 — kup bilet

Najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy – to wzruszająca i prowokująca historia, koncentrująca się wokół losów małego dziecka pozostawionego w oknie życia, którą tak podsumował krytyk Indie Wire – To cudowna w swej wrażliwości opowieść, zadająca pytanie o kwestię etyki, wolności wyboru, pieniędzy, rodziny oraz tego, jak znaleźć miłość w tym szalonym bałaganie zwanym życiem.

Stracone złudzenia

Plakat filmu Stracone złudzenia

Stracone złudzenia

reżyseria: Xavier Giannoli
scenariusz: adaptacja Honoré de Balzaca
obsada: Benjamin Voisin, Cécile de France, Xavier Dolan, Vincent Lacoste, Jeanne Balibar
produkcja: 2021, Francja, Belgia
czas trwania: 149'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien (Benjamin Voisin) nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Trzy tysiące lat tęsknoty

Plakat filmu Trzy tysiące lat tęsknoty

Najbliższe projekcje:

28.09 śr. / godz. 20:20 — kup bilet

Trzy tysiące lat tęsknoty

reżyseria: George Miller
scenariusz: George Miller, Augusta Gore
obsada: Tilda Swinton, Idris Elba, Pia Thunderb
produkcja: 2022, Australia, USA
czas trwania: 108'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Najbliższe projekcje:

28.09 śr. / godz. 20:20 — kup bilet

Dr Alithea Binnie jest osobą mocno stąpającą po ziemi. Jej zadowolenie z życia bierze się po części z faktu, że już dawno przestała uganiać się za mrzonkami w poszukiwaniu szczęścia. Nie ma wygórowanych wymagań wobec świata, do którego podchodzi z dużą dawką sceptycyzmu. W życiu kieruje się zaś zdrowym rozsądkiem, zamiast ulegać porywom uczuć. Mimo tego, a może właśnie dlatego, pewnego dnia w jej życiu pojawia się najprawdziwszy dżin, który w zamian za swą wolność, oferuje jej spełnienie trzech życzeń. Problem w tym, że Alithea zawodowo zajmuje się analizowaniem starożytnych podań i baśni i ma pełną świadomość, że takie igraszki z losem mogą się bardzo źle skończyć. Dżin jednak nie daje za wygraną. Aby zachęcić ją do wypowiedzenia życzenia opowiada jej niesłychane historie ze swojej przeszłości. W końcu Alithea decyduje się wypowiedzieć życzenie, które zaskoczy zarówno dżina jak i ją samą.

Orlęta. Grodno 39'

Plakat filmu Orlęta. Grodno 39'

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 16:00 — kup bilet
28.09 śr. / godz. 16:00 — kup bilet
29.09 czw. / godz. 16:00 — kup bilet

Orlęta. Grodno 39'

reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz
obsada: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 104'
wersja językowa: Polski

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 16:00 — kup bilet
28.09 śr. / godz. 16:00 — kup bilet
29.09 czw. / godz. 16:00 — kup bilet

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Johnny

Plakat filmu Johnny

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 18:00 — kup bilet
28.09 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
29.09 czw. / godz. 18:00 — kup bilet

Johnny

reżyseria: Daniel Jaroszek
scenariusz: Maciej Kraszewski
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan, Magdalena Czerwińska, Anna Dymna
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 118'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / In Polish with english subtitles

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 18:00 — kup bilet
28.09 śr. / godz. 18:00 — kup bilet
29.09 czw. / godz. 18:00 — kup bilet

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Simona

Plakat filmu Simona

Najbliższe projekcje:

30.09 pt. / godz. 16:15 — kup bilet
02.10 niedz. / godz. 16:15 — kup bilet
03.10 pon. / godz. 16:15 — kup bilet

Simona

reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
scenariusz: Natalia Koryncka-Gruz
obsada: Simona Kosak,
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 91'
wersja językowa: Polski

Pokaz przedpremierowy 17. września

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

30 lat wymówek

Plakat filmu 30 lat wymówek

Najbliższe projekcje:

30.09 pt. / godz. 20:15 — kup bilet

30 lat wymówek

reżyseria: Armand Urbaniak
scenariusz: Armand Urbaniak
obsada: Michał „Gier” Giercuszkiewicz
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 74'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / in Polish with English subtitles

Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z legendarnej grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zaszył się w Bieszczadach i zamieszkał na tratwie. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty. Pracuje w swojej samotni, w cieniu narkotykowej przeszłości, i czuje, że „to już ostatni gwizdek”. Kamera towarzyszy mu w przygotowaniach, ukazując drobiny pustelniczej egzystencji i zapierające dech w piersiach krajobrazy. One też staną się częścią jego muzyki.

Michał ‘Gier’ Giercuszkiewicz is a master of percussion, primarily known for his membership in the legendary band Dżem. Soon after the front man’s death, he isolated himself in the mountains of Bieszczady to live on a raft. Despite the passage of time, his drums and plates did not become covered with dust and the artist is planning to record an album. He works alone in his refuge, in the shadow of his past drug addiction and can sense this is ‘his last call’. The camera accompanies him in the preparations capturing the fragments of his lonesome existence and breath-taking landscapes. They will become part of his music, too.

Детективне бюро Лессі та Майї. Перша таємниця / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica

Plakat filmu Детективне бюро Лессі та Майї. Перша таємниця / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica

Детективне бюро Лессі та Майї. Перша таємниця / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica

reżyseria: Josephine Bornebusch
scenariusz: Henrik Engström, Mattias Grosin
obsada: Ester Vuori, Frank Dorsin,
produkcja: 2018, Szwecja
czas trwania: 89'
wersja językowa: українською мовою / dubbing ukraiński

Перше завдання для детективного бюро Лессі та Майї! Перед початком важливого конкурсу у школі Валлебі зникає цінна нагорода. Чи дітям вдасться її віднайти?

Герої популярної серії фільмів отримують перше серйозне завдання. Конкурс Хаммарабі має шанс стати великою подією в школі Валлебі. Нагородою є старовинна книга, в котрій написано правила вирішення конфліктів. Перед самим початком конкурсу книга зникає за таємничих обставин. Без неї конкурс не може відбутись! Учні би даремно готувались, а окрім того, школа би втратила престиж. Лессі та Майя з самого початку беруть участь у справі, намагаючись знайти втарту. Енергійна та активна дівчинка є повною протидежністю сором’язливого Лессі. Чи діти розплутають клубок, дійшовши по нитці до кінця справи і як в розв’язуванні загадки їм допоможе білий голуб?

Pierwsze zlecenie dla Biura Detektywistycznego Lassego i Mai! Przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, znika cenna nagroda. Czy dzieciom uda się ją odnaleźć?

Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?

Lato 85'

Plakat filmu Lato 85'

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 20:15 — wstęp wolny

Lato 85'

reżyseria: François Ozon
scenariusz: François Ozon
obsada: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Valeria Bruni Tedeschi
produkcja: 2020, Francja
czas trwania: 100'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Najbliższe projekcje:

27.09 wt. / godz. 20:15 — wstęp wolny

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Obserwujemy, jak między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy. Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej. W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon (Basen, 8 kobiet, Młoda i piękna) zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air). Nie sposób oderwać wzroku od dwóch młodziutkich aktorów - Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, francuskich kuzynów Timothée Chalameta, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

Alcarras

Plakat filmu Alcarras

Najbliższe projekcje:

02.10 niedz. / godz. 20:15 — kup bilet

Alcarras

reżyseria: Carla Simón
scenariusz: Carla Simón
obsada: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou
produkcja: 2022, Hiszpania, Włochy
czas trwania: 120'
wersja językowa: Kataloński, hiszpański, angielski z polskimi napisami

Opowieść przepełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem Alcarràs śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.
Alcarràs pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby Tamte dni, tamte noce Luki Gadagnina i ma w sobie znaną z Lata 1993 (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne  Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą  dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?