Skąd dokąd / In the Rearview

Plakat filmu Skąd dokąd / In the Rearview

Najbliższe projekcje:

20.06 czw. / godz. 18:00 — wstęp wolny

Skąd dokąd / In the Rearview

reżyseria: Maciek Hamela
scenariusz: Maciek Hamela
produkcja: 2023, Polska, Francja, Ukraina
czas trwania: 84'
wersja językowa: Ukraiński, rosyjski, polski, francuski, angielski z polskimi oraz angielskimi napisami

Najbliższe projekcje:

20.06 czw. / godz. 18:00 — wstęp wolny

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

„Skad dokąd” zdobył już blisko 20 nagród i był pokazywany na blisko 50 festiwalach w Polsce i na świecie.

Perfect days

Plakat filmu Perfect days

Najbliższe projekcje:

27.06 czw. / godz. 11:15 — kup bilet

Perfect days

reżyseria: Wim Wenders
scenariusz: Wim Wenders
obsada: Yumi Asô, Tokio Emoto, Sayuri Ishikawa
produkcja: 2023, Niemcy, Japonia
czas trwania: 123'
wersja językowa: Japoński, angielski z polskimi napisami

Pokaz przedpremierowy 4 kwietnia, a w stałym repertuarze od 12. kwietnia

Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

Jutro będzie nasze

Plakat filmu Jutro będzie nasze

Najbliższe projekcje:

19.06 śr. / godz. 18:45 — kup bilet
20.06 czw. / godz. 15:30 — kup bilet

Jutro będzie nasze

reżyseria: Pola Cortellesi
scenariusz: Pola Cortellesi
obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mast
produkcja: 2023, Włochy
czas trwania: 118'
wersja językowa: Włoski z polskimi napisami

Najbliższe projekcje:

19.06 śr. / godz. 18:45 — kup bilet
20.06 czw. / godz. 15:30 — kup bilet

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.

Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.

Film Cortellesi w rytm włoskich ballad prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei. Bella ciao!

Monster

Plakat filmu Monster

Monster

reżyseria: Kore-eda Hirokazu
scenariusz: Sakamoto Yuji
obsada: Soya Kurokawa, Hinata Hiiragi, Sakura Ando, Eita Nagayama
produkcja: 2023, Japonia
czas trwania: 128'
wersja językowa: Japoński z polskimi napisamo

Kiedy Minato zaczyna dziwnie się zachowywać, jego matka od razu wyczuwa, że coś jest nie tak. Kiedy odkrywa, że za wszystkim stoi nauczyciel, wpada do szkoły i żąda, aby wyjaśnił jej, co się dzieje. W miarę, jak poznajemy historię oczami matki, nauczyciela i chłopca, powoli dochodzimy do prawdy.

*Sakamoto Yuji, z którym po raz pierwszy współpracowałem przy tym filmie, to scenarzysta, którego szanuję najbardziej spośród tych, którzy nadal są w branży. Jestem od niego nieco starszy, ale żyliśmy w tych samych czasach, oddychaliśmy tym samym powietrzem pod pochmurnym niebem, kiedy on tworzył swoje scenariusze. Pisał o zaniedbaniach, o przestępcach oraz pseudorodzinach. Historie, które nas interesują, dotykają podobnych tematów i motywów, chociaż poruszaliśmy je w różnym czasie. Każdy z nas wybrał własne podejście do tych tematów. Tak jakbyśmy wdychali to samo powietrze, ale inaczej je wydychali.
Pracując po raz pierwszy ze scenarzystą, producentami oraz Ryuichi Sakamoto – kompozytorem, z którym zawsze chciałem współpracować, stworzyliśmy cudowny film, z którego jestem bardzo dumny

Jajko czy kura

Plakat filmu Jajko czy kura

Jajko czy kura

reżyseria: Sébastien Gagné
scenariusz: Sébastien Gagné
produkcja: 2023, Kanada
czas trwania: 90'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 11+)

Chociaż ma tylko 12 lat, Max jest przedsiębiorcą. Niestety, z powodu przeprowadzki do odległej wsi musi zamknąć swoją firmę. Kiedy jednak w nowym miejscu Max zauważa kurczaki w stodole swojego kuzyna Charlesa, dostrzega też sposób na powrót do biznesu. Aby założyć ekologiczną fermę, chłopcy łączą siły z Alice, popularną youtuberką.

Scianèl

Plakat filmu Scianèl

Scianèl

reżyseria: Luciano Accomando
produkcja: 2023, Włochy
czas trwania: 86'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 13+)

Kiedy nastoletnia Scianel odkrywa swoją pasję do malowania, jej świat się zmienia. Dziadek widzi w talencie wnuczki żyłę złota. Dziewczyna nie chce malować dziwnych pomysłów swoich sąsiadów i walczy o to, by tworzyć po swojemu.

Lars jest LOL

Plakat filmu Lars jest LOL

Lars jest LOL

reżyseria: Eirik Sæter Stordahl
produkcja: 2023, Norwegia
czas trwania: 86'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 11+)

Amanda nie może się doczekać rozpoczęcia szóstej klasy. Zgodnie ze szkolną tradycją ma otrzymać pod opiekę jakiegoś słodkiego pierwszoklasistę. Zamiast tego pod jej opiekę trafia Lars, nowy uczeń w jej klasie, który ma zespół Downa. Czy z kimś takim można się zaprzyjaźnić? Jak ją będą traktować koleżanki i koledzy? Co na to powie Adam, który bardzo, ale to bardzo jej się podoba? „Lars jest LOL” to wciągający i pełen humoru film o tym, że w życiu są sprawy znacznie ważniejsze niż popularność w mediach społecznościowych czy uznanie rówieśników.

Rodzina Obrabków i sprawa Gliny

Plakat filmu Rodzina Obrabków i sprawa Gliny

Rodzina Obrabków i sprawa Gliny

reżyseria: Leif Lindblom
produkcja: 2023, Szwecja
czas trwania: 90'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 9+)

Ture i jego rodzina kradzieże mają w genach. Potrzeba było nieudanego włamania, by ich przestraszyć i skłonić do zejścia z przestępczej ścieżki. Teraz jego rodzice i siostra kupują rzeczy, zamiast je kraść. Zachwycony nowym stylem życia rodziny Ture nie ma pojęcia, że jego znudzona bezczynnością rodzina spiskuje, by ukraść tiarę z klejnotami i potrzebuje do tego jego wyjątkowo utalentowanego psa. Nikt nie spodziewa się podwójnego oszustwa…

Teka i Tuti: Noc w bibliotece

Plakat filmu Teka i Tuti: Noc w bibliotece

Teka i Tuti: Noc w bibliotece

reżyseria: Eduardo Perdido, Tiago M. A. Lima, Diego M. Doimo
produkcja: 2023, Brazylia
czas trwania: 74'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 6+)

Maleńki mol o imieniu Teka mieszka wraz z rodziną w pudełku na przybory do szycia. Najbardziej lubi jeść papier, ale kiedy Teka uczy się czytać, nie chce już jeść książek – w końcu te przechowują historie, które kocha! Pewnego dnia Teka, wraz z Tutim, wyruszają do biblioteki, by rozwiązać wielką tajemnicę i odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ich życia

Dziennik Pauliny P.

Plakat filmu Dziennik Pauliny P.

Najbliższe projekcje:

19.06 śr. / godz. 15:30 — wstęp wolny

Dziennik Pauliny P.

reżyseria: Neven Hitrec
produkcja: 2023, Chorwacja
czas trwania: 96'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 9+)

Najbliższe projekcje:

19.06 śr. / godz. 15:30 — wstęp wolny

Paulina P. to silna, uczuciowa i dowcipna dziewczyna, która żyje na pograniczu świata realnego i magicznego. Bohaterka opowiada nam o swojej przyjaźni, miłości i problemach rodzinnych przez pryzmat zarówno trudnych, jak i komicznych sytuacji, z którymi się mierzy. Śledzimy jej perypetie w klasie i w domu, poznajemy jej życie oraz problemy, które z powodzeniem pokonuje dzięki sprytowi i uporowi.

KU PRZYGODZIE

Plakat filmu KU PRZYGODZIE

KU PRZYGODZIE

reżyseria: zestaw krótkich metraży
produkcja: 2023
czas trwania: 51'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 4+)

Naszych najmłodszych widzów czekają niezwykłe animowane przygody w magicznych, mroźnych, podniebnych krainach. Od miejskiej dżungli, którą przemierzymy wraz z adoptowanym psem, do brazylijskiej wyśnionej dżungli pełnej rozbrykanych jaguarów, będziemy poznawać prace rozmaitych artystów z całego świata, którzy włożyli moc wyobraźni w te krótkie filmowe opowieści.

W paśmie znajduje się 9 krótkometrażowych filmów:

• Na chłodno (Milo’s Meltdown), reż. Jamie Mills, Irlandia Północna 2023, 7 min.
• Towarzysz (UnFamiliar), reż. Sophia Jean Marshall, Stany Zjednoczone 2023, 4 min.
• lisku (Foxtale), reż. Alexandra Allen, Portugalia 2022, 6 min.
• Od pierwszego szczeknięcia (Lolve at first waf), reż. Le Toullec Louise & Gouil Hélène, Francja 2023, 6 min.
• Rozi i Zafir: Różowa Trawa (Rozi és Zafír – A rózsaszín fű), reż. Kata Anna Lovrity, Węgry 2022, 6 min.
• Aki (Aki), reż. Wanci Hua, Stany Zjednoczone 2022, 4 min.
• Deszczyk (Rainboy), reż. Barbara Brunner, Szwajcaria 2023, 5 min.
• Małajaga (Małajaga), reż. Kamil Karcz, Polska 2023, 8 min.
• Manu śni o jaguarach (Manu sonha com onças), reż. Daniel Oliveira Garcia, Brazylia 2023, 5 min.

NIESPODZIANKI

Plakat filmu NIESPODZIANKI

NIESPODZIANKI

produkcja: 2023
czas trwania: 62'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 6+)

Czas na serię nieoczekiwanych zakończeń. Kto zostanie towarzyszem młodej czarownicy? Czy Wróżka Zębuszka naprawdę spełnia życzenia? Jak uratować jabłoń przed wycięciem? Czy na pewno znacie historię powstania świata? W tym paśmie umieściliśmy nasze najbardziej zaskakujące filmy i animacje, stworzone na wielu kontynentach: od USA, przez Polskę, Francję i Finlandię, aż do Indonezji i Korei Południowej.
W paśmie znajduje się 6 krótkometrażowych filmów:

 • Dhakira (Dhakira), reż. S. Gaoua, A. Van Hille, A. Tadevosian, C. Fermaut, Francja 2023, 5 min.
 • Towarzysz (UnFamiliar), reż. Sophia Jean Marshall, Stany Zjednoczone 2023, 4 min.
 • Sekretne ziarenko (Secret Seed), reż. Jung Yeon Byun, Korea Południowa 2024, 20 min.
 • Bajka o początku (Bajka o początku), reż. Karolina Gołębiowska, Polska 2023, 9 min.
 • Ekipa Złotej Jabłoni (Golden Apple Squads), reż. Lingga Galih Permadi, Indonezja 2023, 15 min.
 • Zaraz wybuchnie! (Kanamies – Kohta pamahtaa!), reż. Miia Tikkanen, Finlandia 2023, 9 min.

MIMO TRUDNOŚCI

Plakat filmu MIMO TRUDNOŚCI

MIMO TRUDNOŚCI

reżyseria: zestaw krótkich metraży
produkcja: 2023
czas trwania: 60'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 6+)

Na drodze bohaterów filmowych stają rozmaite trudności, którym dzielnie stawiają czoła. Sabyr, chłopak z Kazachstanu, zrozumie i oswoi dysleksję. Dhakira odważy się opowiedzieć kolegom z klasy o swoim pochodzeniu etnicznym. A Thiago i Cecilia wsiądą na rower mimo niepełnosprawności. Dodatkowo, w animacjach pojawią się wątki baśniowe, będzie coś o początkach świata i coś o apokalipsie.

W paśmie znajduje się 6 krótkometrażowych filmów:

 • Dhakira (Dhakira), reż. S. Gaoua, A. Van Hille, A. Tadevosian, C. Fermaut, Francja 2023, 5 min.
 • Psia apokalipsa (Apocalypse Dog), reż. A. Le Clainche, C. Nasarre, J. Qian, J. Barraux, E. Plumey, L. Arnaud, S. Cauchie, Francja 2022, 7 min.
 • Sabyr (Sabyr), reż. Marina Zibert, Damir Tanatov, Kazachstan 2022, 20 min.
 • Bajka o początku (Bajka o początku), reż. Karolina Gołębiowska, Polska 2023, 9 min.
 • O przyjaźni i rowerach (Sobre Amizade e Bicicletas), reż. Julia Vidal, Brazylia 2022, 12 min.
 • Świniopas (Svinedrengen), reż. Magnus Igland Møller, Peter Smith, Dania 2023, 7 min.

FILMOWE PODRÓŻE

Plakat filmu FILMOWE PODRÓŻE

FILMOWE PODRÓŻE

reżyseria: zestaw krótkich metraży
produkcja: 2023
czas trwania: 84'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 9+)

Pakujcie walizki. Wyruszamy z trójką przyjaciół nad morze w Trypolisie i lecimy do Indii na długo wyczekiwaną pizzę i pożegnać się z wujkiem Mamajee. Zajrzymy też na irańskie podwórko. W objętym pandemią Meksyku nawiążemy niezwykłą przyjaźń bez wychodzenia z domu, a w Luksemburgu spotkamy nowego kolegę w klasie. Ogromny, piękny i rozmaity świat na jednym kinowym ekranie.
W paśmie znajduje się 6 krótkometrażowych filmów:

 • Arman i Elisa (Arman & Elisa), reż. Kiyan Agadjani, Luxemburg 2023, 16 min.
 • Dzień Pizzy (A Happy Pizza Day), reż. Siddhesh Pandey, Indie 2023, 17 min.
 • Materac (Toshak), reż. Arash Hassanpour, Iran 2022, 7 min.
 • Do zobaczenia z daleka (A la distancia nos vemos), reż. Jocelyn López Cárdenas, Meksyk 2023, 15 min.
 • Znad morza (I Come from the Sea), reż. Feyrouz Serhal, Liban 2023, 22 min.
 • Żegnaj Mamajee (Goodbye Mamajee), reż. Taslyne Oumarkatar, Francja 2023, 7 min.

CZAS PRÓBY

Plakat filmu CZAS PRÓBY

CZAS PRÓBY

reżyseria: zestaw krótkich metraży
produkcja: 2023
czas trwania: 84'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 9+)

Niektóre historie z tego pasma mogą się wydać widzom bardzo znajome. Zarozumiałe koleżanki mogą się zdarzyć w końcu nie tylko na obozie jeździeckim, niejeden i niejedna z nas zabiega o duża ilość subskrybentów, a wybór fryzury to wyzwanie na każdej szerokości geograficznej. Inne będą zupełnie egzotyczne jak dążenie dwóch indyjskich chłopców do spotkania oko w oko z leopardem.
W paśmie znajduje się 5 krótkometrażowych filmów:

 • Shera (Shera), reż. Arun Fulara, Indie 2023, 19 min.
 • Osiołek (Åsna), reż. Jessica Johansson, Szwecja 2023, 14 min.
 • Zenit (Og), reż. Samira Ghambarian, Iran 2024, 11 min.
 • Wszyscy subskrybenci Nessa (Todos os Inscritos de Ness), reż. Bruna Steudel, Brazylia 2022, 19 min.
 • Jak przekonać tatę? (Kittu Katha), reż. Nikhil Kumar Reddy, Indie 2023, 21 min.
 • Film dla widzów 9 + z polskim lektorem.

ŚWIAT RELACJI

Plakat filmu ŚWIAT RELACJI

ŚWIAT RELACJI

reżyseria: zestaw krótkich metraży
produkcja: 2023
czas trwania: 78'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 11+)

Siedem bardzo różnorodnych filmów ukazuje młodych bohaterów najczęściej na tle grupy kolegów i rówieśników. Te relacje bywają trudne, ale sedno historii zawsze tkwi w odnajdywaniu swojej drogi. Powraca motyw nowej osoby, która pojawia się w grupie kolegów albo w drużynie piłkarskiej. To też opowieści o dorastaniu, o oswajaniu emocji, ale i o nowym kostiumie kąpielowym i o przyjaźni z kurą.
W paśmie znajduje się 7 krótkometrażowych filmów:

 • Precz z bikini! (À mort le bikini!), reż. Justine Gauthier, Kanada 2023, 17 min.
 • Oddychaj (Expire), reż. A. Azemar, A. Brimboeuf, B. Brotier, C. Malbec, M. Milla-Diaz, Francja 2022, 6 min.
 • Słoma z butów (Słoma z butów), reż. Patrycja Matuszewska, Polska 2023, 5 min.
 • Zabawy dla chłopców (Cosas de chicos), reż. Raquel Colera, Hiszpania 2023, 14 min.
 • Niesłychane (Serpêhatiyên Neqewimî), reż. Ramazan Kilic, Turcja 2023, 16 min.
 • Spalona (Buitenspel), reż. Catherina Iosifidis, Holandia 2022, 12 min.
 • Podwodny potwór (Monstruo de agua), reż. Kotik Villela, Meksyk 2023, 8 min.

Trzecia część nocy / The Third Part of the Night

Plakat filmu Trzecia część nocy / The Third Part of the Night

Najbliższe projekcje:

20.06 czw. / godz. 20:30 — kup bilet

Trzecia część nocy / The Third Part of the Night

reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz: Mirosław Żuławski, Andrzej Żuławski
obsada: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński
produkcja: 1971, Polska
czas trwania: 101'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / in Polish with English subtitles

Najbliższe projekcje:

20.06 czw. / godz. 20:30 — kup bilet

Michał (L. Teleszyński), młody mężczyzna, utraciwszy żonę i syna, zabitych na jego oczach, postanawia włączyć się w konspirację w okupowanym Lwowie. W czasie ucieczki przed Niemcami trafia przypadkowo do mieszkania kobiety. Helena (M. Braunek) łudząco przypomina jego żonę. Jej mąż został zatrzymany przez gestapo. Michał postanawia zdobyć środki utrzymania dla niej i dla dziecka. Jako karmiciel wszy w Instytucie Rudolfa Weigla, gdzie prowadzi się badania nad szczepionką na tyfus, otrzymuje dokumenty chroniące go przed wywózką i porcje żywności. W konspiracji przyjmuje pseudonim „Szary” i w gorączkowych halucynacjach próbuje wykonywać polecenia. Ma zamiar odbić męża Heleny z rąk gestapo. Brawurowy debiut Andrzeja Żuławskiego, pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, nawiązywał do problematyki i stylu Szkoły Polskiej, a zarazem gwałtowanie ją przekraczał, eskalując okrucieństwo, chaos moralny, naturalistyczne obrazy. Żuławski wypracował wyrazisty, konwulsyjny język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, jak gdyby był to czas nie tylko walki on przetrwanie, ale też wiarę w sens istnienia, w możliwość porozumienia z Bogiem. Wyrazicielem tych wątpliwości jest w filmie Marian (M. Grudziński), przyjaciel Michała. Apokaliptyczny klimat filmu wsparty jest na licznych cytatach z Apokalipsy św. Jana, ale też polskich romantyków („Ojciec zadżumionych” Juliusza Słowackiego). Fabuła odsyła do autobiograficznych doświadczeń z okresu okupacji Mirosława Żuławskiego, ojca reżysera, współscenarzysty filmu. W 1973 roku film zdobył nagrodę „Jantara” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę im. Andrzeja Munka w PWSFTviT.

Film jest poprzedzony wideo prelekcją Tomasza Kolankiewicza

Twarze, plaże

Plakat filmu Twarze, plaże

Twarze, plaże

reżyseria: Agnès Varda, JR
scenariusz: Agnès Varda, JR
obsada: Agnès Varda, JR
produkcja: 2017, Francja
czas trwania: 90'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi - portret zanikających powoli francuskich peryferii i ich mieszkańców.

Królestwo zwierząt

Plakat filmu Królestwo zwierząt

Najbliższe projekcje:

21.06 pt. / godz. 20:20 — kup bilet
22.06 sob. / godz. 20:20 — kup bilet
23.06 niedz. / godz. 20:20 — kup bilet

Królestwo zwierząt

reżyseria: Thomas Cailley
scenariusz: Thomas Cailley
obsada: Romain Duris, Paul Kircher, Adèle Exarchopoulos
produkcja: 2023, Francja, Belgia
czas trwania: 128'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy jej przedstawiciele zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. Te obdarzone nadludzkimi umiejętnościami hybrydy uznawane są jednak za zagrożenie i izolowane w specjalnych ośrodkach. Jedną z osób dotkniętych taką mutacją jest Lena - żona François (Romain Duris). Na wieść o wypadku konwoju w dzikiej części lasu i ucieczce transportowanych w nim hybryd, mężczyzna wspólnie ze swoim 16-letnim synem Emilem wyrusza na desperackie poszukiwanie swojej partnerki. Będzie to wyzwanie zarówno dla ojcowskiej relacji François ze swoim dzieckiem jak również dla całej trójki jako rodziny. Czeka ich prawdziwe emocjonalne trzęsienie ziemi, które wystawi wszystkich na próbę.

Jedno życie

Plakat filmu Jedno życie

Najbliższe projekcje:

21.06 pt. / godz. 18:15 — kup bilet
22.06 sob. / godz. 14:15 — kup bilet
23.06 niedz. / godz. 14:15 — kup bilet

Jedno życie

reżyseria: James Hawes
obsada: Anthony Hopkins, Johnny Flynn, Helena Bonham Carter, Lena Olin
produkcja: 2023, Wielka Brytania
czas trwania: 110'
wersja językowa: Angielski, niemiecki, czeski, francuski z polskimi napisami

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

Dwukrotny zdobywca Oscara ANTHONY HOPKINS jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady.

W głowie się nie mieści 2

Plakat filmu W głowie się nie mieści 2

Najbliższe projekcje:

21.06 pt. / godz. 16:15 — kup bilet
22.06 sob. / godz. 12:30 — kup bilet
22.06 sob. / godz. 16:15 — kup bilet

W głowie się nie mieści 2

reżyseria: Kelsey Mann
produkcja: 2024, USA, Japonia
czas trwania: 96'
wersja językowa: Polski dubbing

W filmie W głowie się nie mieści 2 produkcji Disneya i Pixara ponownie będziemy mogli podejrzeć, co się dziele w umyśle nastoletniej już Riley. W kwaterze głównej trwa remont, aby przygotować miejsce dla zupełnie nowych emocji! Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza, od dawna sprawnie działające razem, nie wiedzą, co sądzić o pojawieniu się Niepokoju, a w dodatku wygląda na to, że nowych gości będzie przybywać.