Jak ocalić smoka

Plakat filmu Jak ocalić smoka

Jak ocalić smoka

reżyseria: Katarina Launing
scenariusz: Katarina Launing
produkcja: 2020, Norwegia, Holandia, Czechy
czas trwania: 82'
wersja językowa: Polski dubbing (wiek +6)

W ramach Święta Rodziny Krakowskiej 2023 Centrum Młodzieży zaprasza na seans. Wstęp wolny, ale obowiązują bezplatne wejściówki do odbioru w kasie kina.

Gwiazdka, spokojne miasteczko i… smok? Mortimer próbuje zdobyć popularność w Internecie, a żyjąca w drodze Sara ukrywa się w obcym miejscu. Czy przypadkowe spotkanie niefortunnej pary pomoże zagubionemu smokowi powrócić do domu?

W sennym miasteczku trwają przygotowania do Świąt. Wszyscy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która nie ma gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów, szukając jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada pokryty zielonymi łuskami smok, wszystko wywraca się do góry nogami. Przejęci losem zagubionego stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Ukrywanie się z ziejącym ogniem smokiem wcale nie jest proste. Stwór coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy przyjaciołom uda się odnaleźć magiczną krainę i ocalić smoka?

Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci niesie silny przekaz o potrzebie wspólnoty. Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy.

Bezmiar

Plakat filmu Bezmiar

Bezmiar

reżyseria: Emanuele Crialese
scenariusz: Emanuele Crialese, Francesca Manieri
obsada: Penelope Cruz, Elena Arvigo
produkcja: 2022, Włochy, Francja
czas trwania: 97'
wersja językowa: Włoski z polskimi napisami

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś.

Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana (11) korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu.

Martwe ptaki górą

Plakat filmu Martwe ptaki górą

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 17:00 — kup bilet
02.06 pt. / godz. 20:00 — kup bilet

Martwe ptaki górą

reżyseria: Sönje Storm
produkcja: 2022, Niemcy
czas trwania: 83'

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 17:00 — kup bilet

Martwe ptaki górą, reż. Sönje Storm to opowieść o ptakach, motylach, grzybach, mchach i ludziach. Jürgen F. Mahrt (1882-1940) fotografował wszystkie te istoty z jednakową uwagą. Żywe i martwe. Te pierwsze utrwalił na wieczność. Te drugie ujmował w bezruchu, ale w sposób jakby zaprzeczający śmierci. Działał obsesyjnie, przeciw chaosowi wojen i dramatowi gwałtownie zmieniającego się krajobrazu. Jego fotograficzne katalogi kiedyś służyły do nauki przyrody. Dziś – do badania zmian bioróżnorodności. Wizerunki uchwycone przez Mahrta przedstawiają jednocześnie przeszłość i przyszłość.

Historia naturalna zniszczenia

Plakat filmu Historia naturalna zniszczenia

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 20:00 — kup bilet
02.06 pt. / godz. 17:00 — kup bilet

Historia naturalna zniszczenia

reżyseria: Siergiej Łoźnica
produkcja: 2022, Niemcy, Litwa, Holandia
czas trwania: 112'

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 20:00 — kup bilet

Doskonale znany widzom Krakowskiego Festiwalu Filmowego reżyser Siergiej Łoźnica powraca z kolejnym niezwykłym projektem. Olśniewająco piękne i pierwotnie straszliwe były widziane z pokładu bombowców obrazy miast europejskich poddawanych nalotom dywanowym. Przedstawiały piekło. Inaczej niż wcześniej, inżynierowie wojny planowali je z naukową precyzją. Jego choreografię tworzyli narzędziami matematyki i fizyki. Reżyser w Historii naturalnej zniszczenia sięga po często nie prezentowane wcześniej materiały archiwalne, by seriami hipnotycznych obrazów wyrazić to, co w prozie zapisał W.G. Sebald: Horror tych, których los nie został ujęty żadnym równaniem.

Gdzie lwy ryczały

Plakat filmu Gdzie lwy ryczały

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 20:00 — kup bilet
01.06 czw. / godz. 17:00 — kup bilet

Gdzie lwy ryczały

reżyseria: Laurine Estrade, Jean-Baptiste Bonnet
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 66'

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 20:00 — kup bilet
01.06 czw. / godz. 17:00 — kup bilet

Raj nigdy nie istniał. Nawet na skąpanym w ciepłym świetle południu Francji. Wszędzie tam, gdzie przecinają się ścieżki ludzkie – i pozaludzkie – rzeczywistość musiała podlegać niekończącym negocjacjom. Wektory interesów zawsze miały niejednakowe kierunki. Z antropologiczną wnikliwością francuscy dokumentaliści w swoim filmie Gdzie lwy ryczały, reż. Laurine Estrade, Jean-Baptiste Bonnet, obserwują, jak to nad rzeką w okolicach Tautavel odgrywane są zdarzenia sprzed prawie pół miliona lat. Kiedyś uczestniczył w nich mieszkający w pobliskiej jaskini podgatunek Homo erectus. Dziś w spektaklu występuje Homo sapiens.

Skąd się biorą ludzie

Plakat filmu Skąd się biorą ludzie

Najbliższe projekcje:

31.05 śr. / godz. 20:00 — kup bilet
03.06 sob. / godz. 17:00 — kup bilet

Skąd się biorą ludzie

reżyseria: Gunhild Westhagen Magnor
produkcja: 2022, Norwegia, Szwecja
czas trwania: 70'

Najbliższe projekcje:

31.05 śr. / godz. 20:00 — kup bilet

Balder i Haakon dopiero przed dwoma laty przybyli na naszą planetę. Z trudem się po niej poruszają. Obowiązują tu niejasne dla nich normy zbiorowości, szaleją fale trudnych do wysłowienia uczuć. Te dwie istoty czeka długa droga. Przez rok przyglądała się im norweska dokumentalistka Gunhild Westhagen Magnor. W filmie Skąd się biorą ludzie podjęła się niewykonalnego zadania odpowiedzi na pytania: Kiedy osobna istota przeistacza się w zwierzę społeczne? Kiedy sieć interakcji zagęszcza się tak, że nie sposób się już z niej wyswobodzić? Ile w nas dziedzictwa genów, a ile kultury?

Szpieg, który współczuł

Plakat filmu Szpieg, który współczuł

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 20:00 — kup bilet
31.05 śr. / godz. 17:00 — kup bilet

Szpieg, który współczuł

reżyseria: Steve James
produkcja: 2022, USA
czas trwania: 101'

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 20:00 — kup bilet
31.05 śr. / godz. 17:00 — kup bilet

Kim był Szpieg, który współczuł, reż. Steve James? Ted Hall nie podzielał radości innych naukowców biorących udział w projekcie Manhattan. Nie cieszył się z rozpalenia sztucznego Słońca nad pustynią Nowego Meksyku. Niepokoił go amerykański monopol na broń tak potężną jak bomba jądrowa. Uznał, że świat będzie bezpieczniejszy, jeśli podzieli się wiedzą na jej temat z Rosjanami. Był głupcem, szaleńcem, wrogiem stanu, mówili o nim ludzie. Był projektantem lepszego świata, mówi córka. Dla Halla współodczuwanie z ludzkością oznaczało niejednoznaczny etycznie akt buntu.

Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego

Plakat filmu Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 17:00 — kup bilet
01.06 czw. / godz. 20:00 — kup bilet

Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego

reżyseria: Matteo Parisini
produkcja: 2022, Włochy
czas trwania: 75'

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 17:00 — kup bilet
01.06 czw. / godz. 20:00 — kup bilet

Nieskończoność. Świat Luigiego Ghirriego, reż. Matteo Parisini to poetycki portret Luigiego Ghirriego (1943-1992), mistrza fotografii współczesnej. Jego autor od, daje głos – a zwłaszcza obraz – bohaterowi. Ten zabiera widzów w podróż po obrzeżach codziennej rzeczywistości, widzianych zwykle kątem oka, na pogranicza tego co sztuczne i tego co naturalne, wielkie i małe. W mezoskalę. Ghirri – naukowiec-filozof wśród artystów-fotografów – odnajduje w niej osobny, nieskończony wymiar. Próbuje go zapisać w cząsteczkach związków srebra.

Bo się boi

Plakat filmu Bo się boi

Bo się boi

reżyseria: Ari Aster
scenariusz: Ari Aster
obsada: Joaquin Phoenix, Parker Posey, Amy Ryan
produkcja: 2023, USA
czas trwania: 179'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Na ekranie od 21. kwietnia.

Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż.

„Bo się boi” to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii. W pełni autorska wizja jednego z najbardziej interesujących współczesnych reżyserów, Ariego Astera, z Joaquinem Phoenixem („Joker”, „Ona”) w swojej najbardziej zaskakującej roli. Studio A24, które stoi za sukcesami takich produkcji, jak „Wszystko wszędzie naraz”, „C’mon C’mon” czy serialu „Euforia”, obdarzyło Astera nie tylko pełnym zaufaniem, ale i najwyższym w historii firmy budżetem. Twórca kultowych „Dziedzictwo. Hereditary” i „Midsommar. W biały dzień” zrealizował dzięki temu najbardziej osobisty film, który pozwolił mu w pełni podzielić się z widzami swoimi lękami, wizją świata, a przede wszystkim – swoim unikalnym poczuciem humoru.

Ari Aster zdefiniował na nowo współczesny horror – teraz czas na komedię. Czy naprawdę myślicie, że wszystko już w kinie widzieliście?

Peter von Kant

Plakat filmu Peter von Kant

Peter von Kant

reżyseria: François Ozon
scenariusz: François Ozon
obsada: Denis Ménochet, Isabelle Adjani, Hanna Schygulla
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 84'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Akcja nowego filmu François Ozona rozgrywa się w 1972 roku w Kolonii. Peter (w tej roli nominowany do Cezara Denis Ménochet) to uznany europejski reżyser, który całe dnie spędza w swojej luksusowej rezydencji, pracując nad scenariuszem kolejnej produkcji. Jednym z zawsze mile widzianych gości jest Sidonie (Isabelle Adjani), jego dawna muza, próbująca w ostatnich latach szczęścia w Hollywood.

Tym razem kobieta nie przyszła jednak sama, a towarzyszy jej młody chłopak, którego poznała w trakcie jednej z egzotycznych podróży. Przystojny dwudziestotrzyletni Amir od pierwszej chwili robi na Peterze piorunujące wrażenie. Bohater zakochuje się bez pamięci w atrakcyjnym młodzieńcu, a relacja między mężczyznami szybko zaczyna wykraczać poza sprawy zawodowe. Świadomy szansy na odmianę swojego losu Amir poczyna sobie coraz pewniej w towarzystwie mentora, stopniowo zaczynając dominować nad bezradnym w obliczu gwałtownego uczucia Peterem.

Ryś. Król puszczy

Plakat filmu Ryś. Król puszczy

Ryś. Król puszczy

reżyseria: Laurent Geslin
scenariusz: Laurent Geslin, Laurence Buchmann
produkcja: 2021, Francja, Szwajcaria
czas trwania: 82'
wersja językowa: Czyta Krystyna Czubówna

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię.

W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym.

Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Krok po kroku

Plakat filmu Krok po kroku

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 17:00 — kup bilet

Krok po kroku

reżyseria: Felix Starck
scenariusz: Maria Valentina, Blaumann Alcantara
produkcja: 2022, Niemcy
czas trwania: 96'

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 17:00 — kup bilet

Para młodych berlińczyków w szczycie pandemii postanawia całkowicie zmienić swoje życie i wreszcie zamieszkać z dala od cywilizacji. W teorii droga do samowystarczalności i funkcjonowania w zgodzie z naturą wydaje się prosta – szczególnie jeśli ma się pokaźne zasoby cierpliwości, otwartą głowę i dostęp do internetu. W praktyce okazuje się kamienista i pełna wybojów. Pełen ciepła, humoru i pozytywnej energii film o rodzinie, korzeniach i marzeniach, które stają się rzeczywistością. Jest to zarazem praktyczny poradnik dla entuzjastów organicznych upraw.

Natalia LL - Sztuka jest jak miłość

Plakat filmu Natalia LL - Sztuka jest jak miłość

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 14:00 — kup bilet

Natalia LL - Sztuka jest jak miłość

reżyseria: Andrzej Sapija
scenariusz: Andrzej Sapija
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 79'

Najbliższe projekcje:

29.05 pon. / godz. 14:00 — kup bilet

W 2019 roku ponownie zrobiło się o niej głośno – decyzja dyrektora Muzeum Narodowego o ocenzurowaniu jej prac wywołała falę protestów. Ale sztuka Natalii LL już w latach 60. budziła kontrowersje. W swojej twórczości nie bała się pokazywać seksualności i cielesności w sposób bezpośredni i niezawoalowany. Zaczynała od malarstwa, ale to dzięki fotografii zdobyła rozgłos i rozpoznawalność. We współpracy ze swoim ukochanym mężem, również artystą, tworzyła szokujące jak na ówczesne czasy prace. O jednej z najważniejszych artystek sztuki współczesnej w Polsce opowiadają jej bliscy, a także teoretycy i kuratorzy z całego świata.

Między rewolucjami

Plakat filmu Między rewolucjami

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 14:00 — kup bilet

Między rewolucjami

reżyseria: Vlad Petri
scenariusz: Lavinia Braniște, Vlad Petri
produkcja: 2023, Rumunia, Chorwacja, Iran, Katar
czas trwania: 71'

Najbliższe projekcje:

30.05 wt. / godz. 14:00 — kup bilet

Ilustrowana arcyciekawymi archiwaliami korespondencja dwóch przyjaciółek, które studiowały razem w Bukareszcie pod koniec lat 70., w filmie Petri jest pretekstem do niezwykłej filmowej podróży w czasie. Co łączy ogarnięty rewolucyjnym wrzeniem Iran oraz socjalistyczną Rumunię z jej maskowanym przez entuzjastyczną propagandę marazmem? I tu, i tam nadzieja na lepszą przyszłość niknie w cieniu ideologicznych dogmatów, na których straży zawsze stoją podobni do siebie smutni panowie w ciemnych płaszczach.

Na krawędzi - Witold K.

Plakat filmu Na krawędzi - Witold K.

Najbliższe projekcje:

01.06 czw. / godz. 14:00 — kup bilet

Na krawędzi - Witold K.

reżyseria: Jacek Knopp, Piotr Weychert
scenariusz: Jacek Knopp, Piotr Weychert
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 83'

Najbliższe projekcje:

01.06 czw. / godz. 14:00 — kup bilet

Witold Kaczanowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów, który cieszy się znacznie większą sławą za granicą niż w kraju urodzenia. Przyszedł na świat w Polsce, dzieciństwo spędził pod niemiecką okupacją. Od 1980 roku mieszka i pracuje w USA, gdzie zgromadził rzeszę sympatyków i kolekcjonerów swojej twórczości. Lata spędzone na emigracji, liczne wystawy i sukcesy przyczyniły się do rozpoznawalności jego charakterystycznego malarstwa na całym świecie. Życie i twórczość Witolda K. naznaczone są stratą – artysta wcześnie stracił matkę, doświadczył koszmarów II wojny światowej, wcześnie opuścił kraj urodzenia.

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.1

Plakat filmu Short Matters. Krótkie filmy roku vol.1

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 14:00 — kup bilet

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.1

produkcja: 2022
czas trwania: 73'

Najbliższe projekcje:

28.05 niedz. / godz. 14:00 — kup bilet

Zachwyciły krytyków, skradły serca międzynarodowej publiczności i zostały wybrane przez prestiżowe grono festiwali do tego, by znaleźć się w finale Europejskich Nagród Filmowych. Już po raz kolejny widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą mieli okazję obejrzeć najciekawsze europejskie krótkie dokumenty, animacje i fabuły minionego sezonu.

Kwestia smaku / Affairs of the Art, reż.|dir. Joanna Quinn, Wielka Brytania, Kanada | 16’ | A
W „Kwestii smaku” każdy ma jakiegoś bzika. Tylko narratorce wydaje się, że jest jedyną normalną osobą w zwariowanej rodzinie. Czy aby na pewno? Wykorzystująca czarny humor animacja w przerysowany sposób pokazuje nasze obsesje i uporczywe dążenie do realizacji marzeń.

Czereśnie / Cherries, reż.|dir. Vytautas Katkus, Litwa | 15’ | F
Świeżo emerytowany ojciec zaprasza swojego syna do pomocy przy zbieraniu wiśni w ogrodzie. Mężczyzna zbiera je jednak bez pośpiechu, stara się spędzić czas z synem. Wiśnie pozostają w tle.

Życie seksualne babci / Granny's Sexual Life, reż.|dir. Urška Djukić, Émilie Pigeard, Słowenia, Francja | 13’ | A
Cztery starsze kobiety przywołują swoje wspomnienia z młodości. Jedna z nich szczegółowo opisuje swoją historię.

Podręcznik / Handbook, reż.|dir. Pavel Mozhar, Niemcy, Białoruś | 29’ | D
Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser filmu dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy i mechanizmy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.2

Plakat filmu Short Matters. Krótkie filmy roku vol.2

Najbliższe projekcje:

31.05 śr. / godz. 14:00 — kup bilet

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.2

reżyseria: Saulius Baradinskas, Douwe Dijkstra, Sofia Georgovassili, Diana Cam Van Nguyen
produkcja: 2022
czas trwania: 74'
wersja językowa: Oryginalna z polskim i angileskim napisami / original with Polish and English subtitles

Najbliższe projekcje:

31.05 śr. / godz. 14:00 — kup bilet

Zachwyciły krytyków, skradły serca międzynarodowej publiczności i zostały wybrane przez prestiżowe grono festiwali do tego, by znaleźć się w finale Europejskich Nagród Filmowych. Już po raz kolejny widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą mieli okazję obejrzeć najciekawsze europejskie krótkie dokumenty, animacje i fabuły minionego sezonu.

Techno, Mama, reż.|dir. Saulius Baradinskas, Litwa | 18’ | F
Nikita uwielbia muzykę techno i marzy, by kiedyś pojechać do Berlina i odwiedzić słynny klub „Berghain”. Jego matka Irena nie wie o marzeniach syna, ale już wkrótce skonfrontują ze sobą wspólne oczekiwania.

Sąsiad Abdi / Neighbour Abdi, reż.|dir. Douwe Dijkstra, Królestwo Niderlandów | 29’ | D
Jak zrozumieć brutalną przeszłość? Urodzony w Somalii Abdi jest projektantem mebli i opiekunem medycznym. Z pomocą sąsiada i filmowca Douwe odtwarza swoje życie naznaczone wojną i przestępczością. Poprzez zabawne rekonstrukcje w studiu efektów specjalnych Abdi i Douwe wyruszają w szczerą i dogłębną podróż przez bolesną historię, skupiając się na całym procesie twórczym.

Wspomnienie gwałtownej burzy / Memoir of a Veering Storm, reż.|dir. Sofia Georgovassili, Grecja | 14’ | F
Wrześniowy poranek. Za chwilę rozpęta się burza. Rano matka odwozi do szkoły dziewczynkę, a pod koniec szkolnego dnia odbiera kobietę. Piętnastoletnia Anna wymyka się ze szkoły i razem z chłopakiem odwiedzają szpital. Tam musi zmierzyć się z wydarzeniem, które wprowadzi ją w dorosłość

Kocham, tato / Love, Dad, reż.|dir. Diana Cam Van Nguyen, Czechy, Słowacja | 13’ |
Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek.

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.3

Plakat filmu Short Matters. Krótkie filmy roku vol.3

Najbliższe projekcje:

03.06 sob. / godz. 14:00 — kup bilet

Short Matters. Krótkie filmy roku vol.3

reżyseria: Lois Patiño, João Gonzalez,
produkcja: 2022
czas trwania: 64'
wersja językowa: Oryginalna z polskim i angielskimi napisami / original with Polish and English subtitles

Zachwyciły krytyków, skradły serca międzynarodowej publiczności i zostały wybrane przez prestiżowe grono festiwali do tego, by znaleźć się w finale Europejskich Nagród Filmowych. Już po raz kolejny widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą mieli okazję obejrzeć najciekawsze europejskie krótkie dokumenty, animacje i fabuły minionego sezonu.

Siewca gwiazd / The Sower of Stars, reż.|dir. Lois Patiño, Hiszpania | 25’ | F
Odległe światła rysują miasto. Lśniące statki przybywają ze śpiącymi ludźmi, a noc zaczyna płynąć . Budzi ich siewca gwiazd, by mogli podróżować przez miasto, rozmawiając o tym i owym, żegnając się ze wszystkim.

Handlarze lodu / Ice Merchants, reż.|dir. João Gonzalez, Portugalia, Francja, Wielka Brytania | 14’ | A
Każdego dnia ojciec i syn skaczą ze spadochronem z przyczepionego do klifu, nieogrzewanego domu. W wiosce na ziemi sprzedają produkowany przez siebie lód.

Czy odwiedzą mnie rodzice? / Will My Parents Come to See Me, reż.|dir. Mo Harawe, Austria, Niemcy, Somalia | 28’ | F
Nadeszły decydujące godziny dla młodego Faraha. Wokół niego uruchamia się machina organizacyjna. Chłopiec jest badany przez lekarza, pouczany przez egzekutora i pilnowany przez imama. "Jak się masz?" to pytanie, które wszyscy zadają mu tego dnia. Za każdym razem „dobrze” to jego zwięzła odpowiedź. Dopiero gdy następnego ranka policjantka zabiera Faraha poza miasto, to co niewypowiedziane staje się bolesną rzeczywistością.

75 lat patrzymy na świat. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi

Plakat filmu 75 lat patrzymy na świat. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi

Najbliższe projekcje:

02.06 pt. / godz. 14:00 — kup bilet

75 lat patrzymy na świat. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi

reżyseria: Kazimierz Karabasz, Krzysztof Kieślowski, Marta Prus, Jagoda Szelc, Yifan Sun, Nadiya Rodkina
czas trwania: 93'
wersja językowa: Oryginalna z polskim i angielskimi napisami / original with Polish and English subtitles

Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać! Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Zapraszamy na urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi!

Jak co dzień / Day In, Day Out, reż.|dir. Kazimierz Karabasz, Polska | 12’ | D

Urząd / The Office, reż.|dir. Krzysztof Kieślowski, Polska | 6’ | D

Vakha i Magomed / Vakha and Magomed, reż.|dir. Marta Prus, Polska | 12’ | D

Spacer / A Short Walk, reż.|dir. Jagoda Szelc, Polska | 16’ | D

Family², reż.|dir. Yifan Sun, Polska | 25’ | D

Walka z cieniem / Fighting the Shadow, reż.|dir. Nadiya Rodkina, Polska | 22’ | D

Gandhi i spółka

Plakat filmu Gandhi i spółka

Najbliższe projekcje:

06.06 wt. / godz. 16:30 — wstęp wolny

Gandhi i spółka

reżyseria: Manish Saini
scenariusz: Manish Saini
produkcja: 2021, Indie
czas trwania: 101'
wersja językowa: Polski dubbing (+9)

Mintoo i Mitra uwielbiają zabawę i psoty. Na szkolny konkurs Mintoo zamierza przebrać się za swojego ulubionego superbohatera Jango, ale splot zabawnych zdarzeń sprawia, że zmuszony jest przebrać się za bohatera narodowego Indii – Mahatmę Gandhiego. Czy podoła tej wymagającej roli i, podobnie jak Gandhi, stanie się wzorem uczciwości i bezinteresowności?

Życie Lotty

Plakat filmu Życie Lotty

Najbliższe projekcje:

07.06 śr. / godz. 16:30 — wstęp wolny

Życie Lotty

reżyseria: Martina Plura
scenariusz: Bettina Börgerding
produkcja: 2022, Niemcy
czas trwania: 88'
wersja językowa: Polski dubbing (+11)

Lotta nie mogła się doczekać pierwszej szkolnej wycieczki. Do czasu, gdy okazało się, że jej ojciec jedzie z nimi jako opiekun, ten nowy chłopak Rémi wszędzie za nią łazi, a klasowe rywalki są jeszcze bardziej nie do zniesienia, gdy trzeba mieszkać razem z nimi w schronisku. A w ogóle to czy w tym schronisku straszy? Koledzy, duchy i alpaki tworzą wybuchową filmową mieszankę.

Przypadek Tesli

Plakat filmu Przypadek Tesli

Najbliższe projekcje:

05.06 pon. / godz. 16:30 — wstęp wolny

Przypadek Tesli

reżyseria: Andrey Hadjivasilev
scenariusz: Victoria Penkova, Plamena Velkovsky
produkcja: 2022, Bułgaria
czas trwania: 90'
wersja językowa: Polski dubbing (+11)

Młody wynalazca Tony, wielbiciel geniusza Nikoli Tesli, pracuje nad bezprzewodowym urządzeniem elektrycznym. Tony jest przekonany, że jego odkrycie rozwiąże globalny kryzys energetyczny. Ku swojemu rozczarowaniu, zostaje zmuszony do wyjazdu na obóz letni z kolegami z klasy. Przetrwanie na łonie natury nie będzie jedyną przeszkodą, którą Tony będzie musiał pokonać.

Beyro

Plakat filmu Beyro

Najbliższe projekcje:

08.06 czw. / godz. 16:30 — wstęp wolny

Beyro

reżyseria: Morteza Ali Naderan
scenariusz: Morteza Ali Naderan
produkcja: 2022, Iran
czas trwania: 106'
wersja językowa: Polski dubbing (+13)

Droga irańskiego bramkarza Alirezy “Beyro” Beyranvanda od uklepanych boisk jego rodzinnej wioski do stadionów mundialu była wyjątkowo trudna – ale nikt nigdy nie powiedział, że brakuje mu talentu. Młody piłkarz z determinacją stawia czoła przeciwnościom: sprzeciwom rodziny, skrajnej biedzie i machinacjom działaczy związkowych, stając u progu profesjonalnej klubowej kariery.

Krótkie metraże: Daleko - Blisko

Plakat filmu Krótkie metraże: Daleko - Blisko

Najbliższe projekcje:

05.06 pon. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Krótkie metraże: Daleko - Blisko

reżyseria: Nursen Çetin Köreken, Mikael Gaudin, Mohammad Reza Hassani Ranjbar, Nila Madhab Panda, Štefánia Lovasová
produkcja: 2022, Turcja, Indie, Iran, Słowacja, Francja
czas trwania: 84'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 11+)

Widzowie od 11 roku życia mają w tym roku pełen przekrój filmowy. Liczymy, że tego lata zamieszkacie z nami w kinach!

Leyla/ reż. Nursen Çetin Köreken / Turcja / 2022 14'
Leyla mieszka na wsi, a na lekcje zdalne łączy się za pomocą starej komórki. Gdy dowiaduje się o zawodach w podnoszeniu ciężarów oraz o laptopie, który będzie nagrodą główną, rozpoczyna samodzielne treningi.

Paradoping/ reż. / Mohammad Reza Hassani Ranjbar / Iran / 2022 / 20'
Piłkarski klub sportowy ogłasza nabór bramkarzy. Pulchny Ario próbuje w krótkim czasie schudnąć, aby móc zaprezentować się trenerom. Jego kolega z klasy, czując się zagrożony, postanawia uniemożliwić Ario udział w testach.

W krainie słoni / reż. / Nila Madhab Panda / Indie / 2022 / 10'
W wiosce na południu Indii Kanni, przejęta losem dzikich słoni, pyta mamę, dlaczego słonie nie są obdarzane podobną miłością i troską, co ludzie. Odpowiedź mamy sprawi, że Kanni inaczej spojrzy na miejsce, w którym mieszka.

Cicho na polu / reż. / Štefánia Lovasová / Słowacja / 2022 / 27'
W niewielkiej miejscowości społeczność terroryzowana jest przez policję. Córka jednego z policjantów, Ivanka, ponosi niezasłużone konsekwencje działań swojego ojca. Wszyscy przestają się do niej odzywać, zmuszając ją do trudnej decyzji.

Tchórz / reż. / Mikael Gaudin / Francja / 2021 / 13'
Kuzyni Zohry wymyślili nową zabawę. Grają w tchórza na drodze prowadzącej przez pobliski las. Aby zaimponować Zohrze, Antoine pragnie dowieść, że ma nerwy ze stali. Czy będzie miał odwagę stawić czoła konsekwencjom głupiej zabawy?

Krótkie metraże: Filmowe przygody

Plakat filmu Krótkie metraże: Filmowe przygody

Najbliższe projekcje:

08.06 czw. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Krótkie metraże: Filmowe przygody

produkcja: 2022, Polska, Bułgaria, Francja, Łotwa, Tajwan, Belgia, Iran, Słowenia
czas trwania: 62'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 4+)

Najmłodszym kinomanom proponujemy pasmo “Filmowe przygody”!

Chichraszek – Upalny dzień / reż. / Marzena Nehrebecka / Polska / 2021 / 6’
Wielki zielony skrzat Chichraszek i jego mała przyjaciółka Blabberina angażują się w spory malutkich czerwonych stworów. Przy okazji uczą się jak współpracować i cieszyć się wspólną zabawą.

Stonoga / reż. / Vera Plamenova Ivanova / Bułgaria / 2022 / 7’
Stonoga zastanawia się, jak kontrolować wszystkie swoje nogi. Im więcej myśli, tym trudniej jej chodzić. Droga na szczyt krzaka róży okaże się pełna niespodziewanych i splątanych zwrotów akcji.

Dziwlandia / reż. / An Vrombaut / Belgia / 2022 / 8’
Na sawannie bawią się dziwnie wyglądające zwierzęta. Przypominają żyrafy, ale nie mają szyi. Gdy jednej z nich wyrasta długa szyja i traci z oczu towarzyszy, rozpoczyna się prawdziwa gra w chowanego.

Kraina lenistwa / reż. / R. Artero, A. Devichi, J. Gueydan, M. Jumel, E. Mandelsaft, B. Mourgues, S.e Nippert, E. Tardif / Francja / 2022 / 6’
Lud leniwych stworzeń zwanych Blobami żyje spokojnie, aż do dnia gdy narodziny Zipa, nadpobudliwego Bloba, wywracają wszystko do góry nogami. Czy mimo swojej odmienności zostanie zaakceptowany?

Połowy / reż. / Tzu-Yi Yang, Yi-Xuan Li / Tajwan / 2022 / 5’
Rankiem w okolicach rybnego targu błąka się wielu głodomorów. Stary rybak zatrudnia do pomocy na kutrze bezpańskiego kota i jego szczurzego przyjaciela – specjalistów od napełniania pustych brzuchów.

Bal / reż. / Elżbieta Wąsik / Polska / 2022 / 7’
W zamku odbywa się wielki bal, na który księżniczka Bianka włożyła nową piękną suknię. Chomik Albert ma na sobie najlepsze ubranie, ale znoszone spodnie prują się podczas tańca. Z pomocą przychodzi im sama królowa.

Lulilaj, Misiu / reż Māra Liniņa / Łotwa / 2022 / 5’
Podczas gdy rodzice wyruszają na poszukiwanie jagód i miodu, młode niedźwiadki zostają w domu. Bawią się wesoło kłębkiem włóczki, ale wkrótce okazuje się, że wszystko się zaplątało!

Nie uważałam! / reż. Reyhane Kavosh / Iran / 2021 / 7’
Podczas zabawy na podwórku Shirin wraz z kolegami wpada na swojego wujka i tłucze wszystkie jego doniczki. Aby naprawić szkodę, wszyscy po kolei pomagają przy pracach w ogrodzie.

Spuffies / reż. Jaka Ivanc / Słowenia / 2021 / 11’
Spuffies uwielbiają słodkie jubeesy. Kiedy zjadają ostatni pyszny owoc i zaczyna doskwierać im głód, udają się przez mroczny las do kolejnego sadu pełnego ulubionych owoców.

Krótkie metraże: Dookoła świata

Plakat filmu Krótkie metraże: Dookoła świata

Najbliższe projekcje:

06.06 wt. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Krótkie metraże: Dookoła świata

produkcja: 2022, Hiszpania, Holandia, Francja, Indie, Australia,
czas trwania: 54'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 6+)

Dla widzów od 6 roku życia przygotowaliśmy dwa pasma filmów krótkometrażowych “Dookoła świata” i “Kinowe strachy”.

ADA / reż. /Jose Daniel GarcÃa Bermejo / Hiszpania, 2022 / 12'
Ana jest wesołą dziewczynką z dużą wyobraźnią, ale nie najlepiej odnajduje się w szkole. Pewnego dnia otrzymuje prezent: ADA, niesamowitego robota, który staje się jej najlepszym przyjacielem i nauczycielem.

Przygoda Ciastka/ reż. / A. Jérémie, B. Alexis, B. Iléana, L. Myriam, L. Margot, R. Zoé, T. Romain, T. Camille / Francja / 2022 / 7’
Ciastek, Pepite i wierny rumak Bubu wyruszają w drogę, aby stawić czoła złemu Mistrzowi Wisience, który skradł serce pięknej księżniczki. Czeka ich wiele słodkich niebezpieczeństw.

Stok i Bok w Paryżu / reż. / Kaj Driessen / Holandia / 2022 / 15’
Kiedy Stok znajduje w gazecie artykuł ze zdjęciem Mona Lisy, natychmiast się w niej zakochuje. Myląc zwykłe zdjęcie z selfie, wyrusza wraz z Bokiem na poszukiwanie ukochanej do Paryża.

Duch lasu / reż. / Nandini Rao, Nirupa Rao, Kalp Sanghvi / Indie / 2022 / 7’
Mała dziewczynka trafia do świętego gaju w pobliżu swojej wioski w południowych Indiach. Budzi ducha lasu, który zabiera ją w podróż w czasie i wyjaśnia pochodzenie tego starożytnego bagiennego terenu.

Świat z papieru / reż. / Fabián Molinaro / Hiszpania / 2022 / 7’
Nico to 8-letni energiczny chłopiec, który ma zdolność składania wszystkich przedmiotów, jakby były z papieru. W piękny jesienny poranek pakuje rzeczy, które kocha, przygotowując się do podróży zmieniającej życie.

Na celowniku / reż. / Wendy Lu, Natalie Tran, Cindy Zhi / Australia / 2021 / 6’
W ten wyjątkowy wieczór całe miasteczko przygotowuje się na pojawienie się najjaśniejszej gwiazdy. Jednak jedna łobuziara i jej pies postanawiają użyć ogromnej procy, by zestrzelić tę gwiazdę z nieba.

Krótkie metraże: Wyzwania

Plakat filmu Krótkie metraże: Wyzwania

Najbliższe projekcje:

07.06 śr. / godz. 15:00 — wstęp wolny

Krótkie metraże: Wyzwania

produkcja: 2022, Polska, Dania, Izrael, Iran, Węgry, Hiszpania
czas trwania: 91'
wersja językowa: Polski lektor (wiek 15+)

Młodzież zapraszamy na film pełnometrażowy “Beyro” dla widzów od 13 roku życia.
A dla najstarszych (15+) mamy “ dwa pasma filmów krótkometrażowych "Spotkania" oraz "Wyzwania"

Małe kłamstwo / reż. Eyal Elisha / Izrael / 2021 / 11’Trójka przyjaciół wychodzi z kina. Seans skończył się późno i mają dwie opcje powrotu do domu: albo poproszą rodziców, żeby po nich przyjechali, albo wezmą taksówkę. Rani nie ma już pieniędzy i musi podjąć ryzykowną decyzję.

Zmiana / Amalie Maria Nielsen / Dania / 2022 / 18’
Milo mieszka w duńskim ośrodku dla trudnej młodzieży. Ma tam tylko jedną bliską osobę, Nickiego – opiekuna, który jako jedyny nie sprzeciwia się dążeniom Milo do zmiany płci. Wtedy podsłuchuje rozmowę, która zmienia jego życie.

Zapał / reż. Michał Michalski / Polska / 2022 / 15’
Nastoletni superbohater Zapał świętuje swoje urodziny otoczony fanami i przyjaciółmi. Nie może się jednak nacieszyć przyjęciem, bo w klubie pojawiają się nieproszeni goście – nieznany czarny charakter ze swoimi pomocnikami.

Przerwa / reż. Navid Nikkhah Azad / Iran, ZEA, Hiszpania / 2021 / 12’
Razem z koleżankami z klasy Sahar przygotowuje się do niebezpiecznej wyprawy. Mimo ogólnokrajowego zakazu planuje przedostać się na stadion piłkarski. Musi to zrobić w przebraniu mężczyzny. Grozi jej aresztowanie i kara więzienia.

W głębi nie ma nic pięknego / reż. Fiorella Spitzer / Węgry / 2022 / 8’
Złe myśli i emocje często bywają niezrozumiałe i przytłaczające. Można próbować je zdusić, walczyć z nimi albo przed nimi uciekać – ale dopiero oswojone dają się uspokoić.

Jedwabnik / reż. Amir Honarmand / Iran / 2022 / 30’
Amin dostaje od starszego brata wymarzony prezent, jakim jest nowy iPhone. Kiedy na urządzeniu pojawiają się wiadomości i telefony od nieznajomych ludzi, chłopak nie może się powstrzymać przed zaangażowaniem się w ich życie.