Wystarczy nacisnąć przycisk mojeEkino.pl, a przeniesiecie się do wirtualnej sali Paradoksu. W tej zakładce znajdziecie filmy, które szczególnie polecam, ale wybór jest znacznie większy.

- Link otwiera się w nowym oknie przeglądarki
e-kino - link

Spencer

Plakat filmu Spencer

Spencer

reżyseria: Pablo Larraín
scenariusz: Pablo Larraín
obsada: Kristen Stewart, Timothy Spall, Jack Nielen
produkcja: 2021, Wielka Brytania, USA
czas trwania: 111'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…
Film w reżyserii Pabla Larraína zdobył wielkie uznanie na ostatnim MFF w Wenecji, a znakomity występ Kristen Stewart (saga „Zmierzch”, „Sils Maria”) w roli księżnej Diany zachwycił krytyków po obu stronach Atlantyku i wyniósł ją na sam szczyt Oscarowego rankingu.

Boscy

Plakat filmu Boscy

Boscy

reżyseria: Mariano Cohn, Gastón Duprat
scenariusz: Mariano Cohn, Gastón Duprat
obsada: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Oscar Martínez, Nagore Aranburu
produkcja: 2021, Hiszpania
czas trwania: 114'
wersja językowa: Hiszpański z polskimi napisami

Ekscentryczny milioner postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Banderas) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez). Problem w tym, że obaj panowie, choć w swoich kategoriach osiągnęli i zdobyli już wszystko, cierpią na przerost ego i delikatnie mówiąc, nieszczególnie za sobą przepadają. Żeby sprostać zaskakującym pomysłom Loli, aktorzy z najwyższej półki będą musieli znaleźć jednak wspólny język i zmierzyć się z dziedzictwem własnych karier. Pytanie tylko, kto z nich pozostanie na placu boju, kiedy po raz pierwszy wybrzmi słynne: „Kamera i… akcja!”?

Superbohaterowie

Plakat filmu Superbohaterowie

Superbohaterowie

reżyseria: Paolo Genovese
scenariusz: Paolo Genovese, Rolando Ravello, Paolo Costella
obsada: Alessandro Borghi, Jasmine Trinca, Vinicio Marchioni
produkcja: 2021, Włochy
czas trwania: 122'
wersja językowa: Włoski z polskimi napisami

Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić.

Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne – bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

Film Paolo Genovese to opowieść o związkach i tym, jaką rolę odgrywa w nich czas. Reżyser, podobnie jak w swoich poprzednich produkcjach, stawia proste, ale głębokie i celne pytania. Tym razem zastanawiając się, czy miłość na całe życie wymaga określonych supermocy? Czy istnieje recepta na udany związek. A co, jeśli nie?

IO

Plakat filmu IO

IO

reżyseria: Jerzy Skolimowski
scenariusz: Jerzy Skolimowski
obsada: Sandra Drzymalska, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo
produkcja: 2022, Polska, Włochy
czas trwania: 86'
wersja językowa: Polski, włoski z polskimi napisami

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Silent Twins

Plakat filmu Silent Twins

Silent Twins

reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
scenariusz: Agnieszka Smoczyńska
obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May, Jack Bandeira
produkcja: 2022, Polska, USA
czas trwania: 113'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Zdobywca Złotych Lwów, Nagrody Stowarzyszenia Kin Studyjnych na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na ekranie od 28. października.

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Piękny poranek

Plakat filmu Piękny poranek

Piękny poranek

reżyseria: Mia Hansen-Løve
scenariusz: Mia Hansen-Løve
obsada: Léa Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud, Nicole Garcia
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 112'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Sandra, młoda samotna matka, regularnie odwiedza swojego chorego ojca. Razem z rodziną walczy, by zapewnić mu odpowiednią opiekę. W tym samym czasie ponownie nawiązuje kontakt z Clémentem, dawno nie widzianym przyjacielem. Choć mężczyzna nie jest wolny, zaczynają namiętny romans.

"Piękny poranek", czyli najnowszy film Hansen-Løve, okazuje się natomiast powrotem reżyserki do ulubionych miejsc, motywów, idei. Znów czuć zamiłowanie do nowofalowej estetyki i narracji w stylu Erica Rohmera i Claude’a Chabrola, chęć odkrywania uroków Paryża w różnych porach roku, skupienie na portretowaniu dobrze sytuowanych osób z klasy średniej oraz dalekich od ideału związkach damsko-męskich. Słowem, miłośnicy twórczyni będą zachwyceni. Reszta odbiorców niech się jednak nie obawia: seans "Pięknego poranka" może im sprawić taką samą przyjemność jak spacer parkowymi alejkami w pogodny, letni dzień. (Wojcjech Tutaj dla filmweb.pl)

Pięć diabłów

Plakat filmu Pięć diabłów

Pięć diabłów

reżyseria: Léa Mysius
scenariusz: Léa Mysius
obsada: Adèle Exarchopoulos, Swala Emati, Sally Drame
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 96'
wersja językowa: Francuski z polskimi oraz angielskimi napisami / In French with Polish and Englishsubtitles

Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.
Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z Życia Adeli Adèle Exarchopoulos). Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.
Pięć diabłów to opowieść, która pulsuje podskórnym napięciem, wciąga niczym najlepszy thriller i w brawurowy sposób łączy nieoczywistą historię o miłości z parapsychologicznym fantasy. Za kamerą stanęła jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek francuskich – Léa Mysius, twórczyni nagrodzonej m.in. w Cannes i Toronto Avy oraz współautorka scenariusza Paryża. 13 dzielnicy.