64. Krakowski Festiwal Filmowy

64. Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino - w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu i krótkiego metrażu bije w Krakowie!

Poprzez filmy przyjrzymy się z bliska fascynującym sytuacjom i poznamy nieznane fakty z historii, odwiedzimy odległe miejsca i zajrzymy w niedostępne rejony, ale przede wszystkim staniemy oko w oko z niezwykłymi bohaterami i staniemy się świadkami ich niesamowitych losów. W centrum filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest człowiek i jego własna opowieść.

Na naszym ekranie zobaczycie cykl
DOCS+SCIENCE. Machina zmysłów
Wspaniała, ale też przerażająco skuteczna – tak mówiono o AI w obawie, że odbierze nam to, co uważaliśmy za ekskluzywnie ludzkie. Mówiono, że skomponuje piękniejszą muzykę, stworzy bardziej poruszającą poezję, godniejsze uznania malarstwo. I wreszcie – że będzie uprawiać naukę lepszą niż nasza. Tak się jednak nie stanie. Dowodzą tego wybrane przez Karola Jałochowskiego filmy z tegorocznej edycji Docs+Science – niezwyczajne dokumenty o relacjach nauki i sztuki. A konkretniej – o wyobraźni i zmysłowości.

Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej dniach 26 maja – 2 czerwca 2024 roku w kinach oraz 31 maja – 16 czerwca 2024 roku online w formule VOD na platformie www.krakowfilmfestival.pl

Najbliższe projekcje:

26.05 niedz. / godz. 14:00

Generacja Cyborg / Cyborg Generation / reż. Miguel Morillo Vega — kup bilet

26.05 niedz. / godz. 18:00

27.05 pon. / godz. 17:00

Termodielektryk Thermodielectric / reż. Ana Costa Ribeiro — kup bilet

28.05 wt. / godz. 17:00

28.05 wt. / godz. 20:00

Generacja Cyborg / Cyborg Generation / reż. Miguel Morillo Vega — kup bilet

29.05 śr. / godz. 17:00

29.05 śr. / godz. 20:00

Metamorfoza / Metamorphosis / reż. Pim Zwier — kup bilet

30.05 czw. / godz. 20:00

Termodielektryk Thermodielectric / reż. Ana Costa Ribeiro — kup bilet

W Krainie Ghibli

Plakat wydarzenia W Krainie Ghibli

W Krainie Ghibli

Klasyka studia「 ✦ Ghibli✦ 」powraca do kin! Wyobraźni, która podczas najbliższej edycji festiwalu w Cannes zostanie dodatkowo nagrodzona – studio Ghibli otrzyma honorową Złotą Palmę. Po raz pierwszy w historii festiwalu nagroda przypadnie nie twórcy, a instytucji filmowej. Po tegorocznych nagrodach (Oscar, Złoty Glob oraz BAFTA – wszystkie dla Najlepszego Filmu Animowanego) dla Hayao Miyazakiego za „Chłopca i czaplę” – rok 2024 wydaje się być zwieńczeniem filmowych osiągnięć studia.
Codziennie od 3 do 5 maja pokażemy perły filmowe, a w programie: „Narzeczona dla kota”, „Ponyo” oraz „Tajemniczy świat Arrietty”, Każdy z filmów zostanie pokazany w wersji z lektorem w godzinach wczesnopopołudniowych, a wieczorem w wersji z napisami!
Będą to pierwsze pokazy tych filmów w kinie w wersji cyfrowej!

3.maja ✩„Ponyo” (2008), reż. Hayao Miyazaki
4 maja ✩„Tajemniczy świat Arrietty” (2010), reż. Hiromasa Yonebayashi
5 maja ✩„Narzeczona dla kota” (2002), reż. Hiroyuki Morita