19. Objazdowy Festiwal Filmowy. Prawa Człowieka w Filmie WATCH DOCS

Nowaja

Plakat filmu Nowaja

Nowaja

reżyseria: Askold Kurow
scenariusz: Askold Kurow
produkcja: 2018, Rosja
czas trwania: 75'

OTWARCIE FESTIWALU - Spotkanie z Markiem Kęskrawcem (Tygodnik Powszechny), po którym zapraszamy na seans.

Jak wygląda od kuchni praca dziennikarzy słynnej niezależnej rosyjskiej gazety? Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty. Pokazuje, jak dziennikarska solidarność ratuje życie jednego ze wspólpracowników „Nowej”, zagrożonego deportacją do Uzbekistanu, gdzie grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wbrew pozorom, jeden z ostatnich bastionów wolnego słowa w Rosji to miejsce tętniące życiem, w którym mimo ciągłego zagrożenia często słychać śmiech.

Filmowi towarzyszy krótki metraż
"Amerykańska masakra" reż.: Farihah Zaman, Jeff Reichert / USA / 2017 / 9’
Świat w świetle filmów zrealizowanych przez guru amerykańskiej skrajnej prawicy – Steve’a Bannona

Heda

Plakat filmu Heda

Heda

reżyseria: Kamil Witkowski
scenariusz: Kamil Witkowski
obsada: Heda
produkcja: 2020, Polska
czas trwania: 45'

Heda uciekła z Czeczenii do Polski z pięciorgiem dzieci od wojen i męża sadysty. W jednym z ośrodków dla uchodźców poznała Marinę, a od niej – słowo wolontariuszka. Odtąd pracowały razem, pomagając ludziom bez domu i tym samotnym w domach spokojnej starości, i tym w więzieniach. Kiedy Heda ciężko zachorowała, Marina wymyśliła dla niej ten film. To on właśnie trzymał Hedę przy życiu, pozwalając jeszcze raz i w jeszcze jednej roli podzielić się sobą z innymi. I dlatego, choć Heda zmarła niedługo po ukończeniu zdjęć, nie jest smutny i nie jest filmem o umieraniu. To wzruszający, prawdziwie siostrzeński dwugłos Mariny i Hedy o życiu, któremu smak nadaje dawanie. Z humorem i czułością, ale bez sentymetalizmu Marinie Hulii i Kamilowi Witkowskiemu udało się pokazać nam Hedę, prawdziwie piękny “kwiat Kaukazu”.

Będzie również pokazy krótki metraż "Powodzenia z tym murem" reż.: Josh Begley
Jak naprawdę wygląda granica między USA a Meksykiem. Wyrażone w tytule ironiczne życzenie to niemal jedyny komentarz twórcy do prezentowanej widzom siedmiominutowej podróży nad meksykańsko-amerykańską granicą, możliwej dzięki wykorzystaniu 200 000 zdjęć satelitarnych.

Po pokazie spotkanie: Uchodźca, imigrant, czyli kto?

Zmiana trasy

Plakat filmu Zmiana trasy

Zmiana trasy

reżyseria: Maksim Szwed
scenariusz: Maksim Szwed
produkcja: 2021, Białoruś
czas trwania: 56'

Rozmowy w taksówce w przeddzień zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi Wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję reżimu. Znamy prawdę o aresztach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach – i ich pasażerowie.

Filmowi będą towarzyszyć dwa filmy krótkometrażowe
"Jak mogę Ci pomóc" reż.: Jekaterina Markawiec
Psychologowie-wolontariusze pomagają pobitym przez milicję uczestnikom protestów.

"Co będziemy robić jutro" reż. Maksim Szwed
Milicja aresztowała Maksima Szweda podczas jednej z pierwszych powyborczych demonstracji w Mińsku. Przez kilka dni zastanawiał się, jaką Białoruś zobaczy po wyjściu z aresztu.

Po pokazie spotkanie: Czy walka nadal trwa? Rok po wyborach w Białorusi. - 60'

Zatrute serce

Plakat filmu Zatrute serce

Zatrute serce

reżyseria: Paul Rice
scenariusz: Pul Rice
produkcja: 2020, USA, Irlandia, Rosja
czas trwania: 84'

Para gejów z San Francisco przemierza Rosję koleją transsyberyjską, zbierając świadectwa prześladowań osób LGBT i oporu aktywistów. Para gejów z San Francisco postanawia na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja osób LGBT w Rosji. Zaczynają od Petersburga, później przez Moskwę ruszają dalej na wschód koleją transsyberyjską. Po drodze zbierają historie gejowskich aktywistów, którzy mimo realnego zagrożenia próbują działać w obronie swoich społeczności. Rozmowy z nimi, uzupełnione materiałami z Internetu i państwowej telewizji ujawniają skalę prześladowań osób nieheteronormatywnych. Pobicia, zastraszanie, wszechobecny hejt, publiczne poniżanie – z tym wszystkim muszą się mierzyć na co dzień. Ale mimo niewyobrażalnie trudnej sytuacji wciąż znajdują się odważni ludzie, którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo, organizują się i walczą o swoje prawa. Organizują podziemną scenę drag, upowszechniają informacje medyczne dla osób transpłciowych, udzielają porad prawnych. I wciąż, wbrew wszystkiemu, mają nadzieję że ich sytuacja kiedyś się poprawi.

Po pokazie spotkanie: Wymiary solidarności: Czy Polska może być bezpiecznym krajem dla aktywistów/aktywistek LGBTQIA z Rosji i Białorusi? - 60'

Kiedy już wiesz

Plakat filmu Kiedy już wiesz

Kiedy już wiesz

reżyseria: Emmanuel Cappellin
scenariusz: Emmanuel Cappellin
obsada: Emmanuel Cappellin
produkcja: 2020, Francja
czas trwania: 107'

Od klimatycznej depresji do poszukiwania praktycznych rozwiązań na trudne czasy
Jakie to uczucie, kiedy już wiesz, że nie zdarzy się cud, który powstrzyma klimatyczną katastrofę? Jako zaangażowany filmowiec i aktywista, Emmanuel Cappellin postanowił poświęcić swój film kwestii globalnego ocieplenia. Podczas podróży do Chin na pokładzie gigantycznego kontenerowca doznał załamania nerwowego. Klimatyczna depresja zmusiła go do przewartościowania życia i dokonania kilku kluczowych wyborów. Ale jego film nie jest kroniką wewnętrznych rozterek. Wychodząc od bardzo osobistych przeżyć, Cappellin nie traci z oczu szerszego kontekstu. Zamiast tworzyć kolejne ostrzeżenie przed nadciągającym kryzysem wskazuje, jak zminimalizować jego skutki. Odwiedza ludzi, którzy musieli nauczyć się radzenia sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ich następstwami. Rozmawia z ekspertami, którzy szukają praktycznych rozwiązań na trudne czasy.

Przed filmem zobaczymy krótki metraż
"Raport z suchego miasta" reż.: Simon Wood, François Verster
Jak wygląda życie w wielkim mieście, kiedy wody nie starcza już dla wszystkich i w którym kończą się zapasy wody?

19:00 Spotkanie klimatyczne z udziałem: dr hab. Paulina Kramarz, profesora nadzwyczajna Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórczyni z projektu Nauka dla Przyrody
Maciej Fijak, Krakus, aktywista miejski, działa w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Autor w SmogLab.pl, gdzie pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Uczestnik European Green Activism Training 2020, Ambasador Lokalnej Partycypacji Krakowa 2020 i 2021