Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy

Ekscentrycy zawsze byli obecni w historii kina, i jako twórcy, i jako główni bohaterowie filmów. Mając w sobie coś odmiennego, nieustannie przyciągają nas do ekranów. To właśnie na nich - tych, którzy wymykają się schematom - skupi się najbliższy cykl Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Paradox.

Seanse filmowe odbywać się będą w ostatni wtorek miesiąca, od października 2021 do maja 2022. Każda projekcja w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla danego filmu. Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF panią Dorotę Żak.

Dorota Żak - absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.

Najblisze projekcje:

26.10 wt. / godz. 18:00

Tylko kochankowie przeżyją / reż. Jim Jarmush — kup bilet

Pokazy filmów ukraińskich

Pokazy filmów ukraińskich

Pokazy filmów ukraińskich «Wschód-Zachód» to cykliczne wydarzenie pokazów ukraińskich filmów wyprodukowanych w ostatnich kilku latach i spotkania z ich twórcami, które odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty o godz. 13:00.
Kraków od dawna słynie ze swojej wielokulturowości i różnorodności. Krakowska ziemia historycznie połączyła różne kultury – polską, czeską, węgierską, niemiecką, żydowską, ruską (łemkowską) oraz ukraińską. Ta tradycja jest kultywowana do dziś – w Krakowie odbywa się wiele multikulturowych i międzynarodowych wydarzeń, które ciesząc się ogromnym zainteresowaniem i łączą mieszkańców miasta.
Film jest jednym z lepszych środków do budowy porozumienia między narodami w oparciu o sztukę, naukę i kulturę oraz dadzą możliwość zapoznania mieszkańców Krakowa z wiedzą na temat kultury i sztuki ukraińskiej.

Wydarzenie odbywa przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa.

Organizator: Fundacja Widowisk Masowych
Współorganizator: Kino Paradox, Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie
Partnerzy: Ośrodek Ukraińskiej Sztuki i Kultury w Krakowie, Narodowy Centrum Ołeksandra Dowżenki (Ukraina), Ukrainian state film agency, Agencja kreatywna Albo.Tak, portal informacyjny UAinKraków.