Paradox na Leżakach

Paradox na Leżakach: Najgorszy człowiek na świecie

Plakat filmu Paradox na Leżakach: Najgorszy człowiek na świecie

Paradox na Leżakach: Najgorszy człowiek na świecie

reżyseria: Joachim Trier
scenariusz: Joachim Trier, Eskil Vogt
obsada: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum
produkcja: 2021, Norwegia
czas trwania: 127'

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Paradox na Leżakach: Pasażerowie nocy

Plakat filmu Paradox na Leżakach: Pasażerowie nocy

Paradox na Leżakach: Pasażerowie nocy

reżyseria: Mikhaël Hers
scenariusz: Mikhaël Hers
obsada: Charlotte Gainsbourg, Emmanuelle Béart, Quito Rayon-Richter, Noée Abita
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 111'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

W noc wyborczą 1981 r. na ulice Paryża wychodzą zwolennicy nowego prezydenta, świętując zwycięstwo. W tym samym czasie Elisabeth po odejściu męża zostaje sama z dwójką nastoletnich dzieci. Znajduje pracę w nocnej audycji radiowej i poznaje tam Talulah, bezdomną nastolatkę, którą zaprasza do swojego domu. Dzięki niej Talulah po raz pierwszy doświadcza rodzinnego ciepła i opieki. Wkrótce dziewczyna znika, lecz jej potrzeba wolności, wpłynie na życie Elisabeth i jej bliskich, którzy nabiorą pewności siebie i podejmą ryzyko, zmieniające bieg ich życia.

Paradox na Leżakach: Najlepsze lata

Plakat filmu Paradox na Leżakach: Najlepsze lata

Paradox na Leżakach: Najlepsze lata

reżyseria: Gabriele Muccino
scenariusz: Gabriele Muccino, Paolo Costella
obsada: Pierfrancesco Favino, Micaela Ramazzotti, Kim Rossi Stuart
produkcja: 2020, Włochy
czas trwania: 128'
wersja językowa: Włoski z polskimi napisami

Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Od idealizmu po rozczarowania oraz frustracje. W nowym filmie ceniony włoski reżyser i scenarzysta Gabriele Muccino towarzyszy swoim bohaterom przez czterdzieści lat. Obrazuje ich losy, a tłem czyni pełną politycznych zawirowań najnowszą historię swojego kraju.

Paola, Giulia i Riccardo poznajemy na początku lat 80., podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w Rzymie. Trio zbuntowanych nastolatków wkrótce uzupełnia piękna dziewczyna imieniem Gemma, która wprowadza w ich wzajemne relacje trochę zamieszania. Dla każdego z czwórki bohaterów życie zgotowało inny scenariusz, weryfikując, nierzadko brutalnie, ich nastoletnie fantazje czy idee. Jednak nawet to nie stanie na przeszkodzie w próbie odbudowy młodzieńczej przyjaźni.

Paradox na Leżakach: Najgorsze wiersze świata

Plakat filmu Paradox na Leżakach: Najgorsze wiersze świata

Paradox na Leżakach: Najgorsze wiersze świata

reżyseria: Gábor Reisz
scenariusz: Gábor Reisz
obsada: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács
produkcja: 2018, Węgry
czas trwania: 97'
wersja językowa: Węgierski z polskimi napisami

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.