Boże ciało

Plakat filmu Boże ciało

Boże ciało

reżyseria: Jan Komasa
scenariusz: Mateusz Pacewicz
obsada: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek
produkcja: 2019, Polska
czas trwania: 112'

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 28. marca o 18:00

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy
w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

Jojo Rabitt

Plakat filmu Jojo Rabitt

Jojo Rabitt

reżyseria: Taika Waititi
scenariusz: Taika Waititi
obsada: Roman Griffin Davis, Scarlett Johansson, Sam Rockwell.
produkcja: 2019, Nowa Zelandia, USA, Czechy
czas trwania: 109'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 23. maja o 18:00

„Jojo Rabbit” to satyryczny obraz II wojny światowej na podstawie powieści Christine Leunens, w którym scenarzysta i reżyser Taika Waititi („Thor: Ragnarok”, „Dzikie łowy”) łączy w charakterystycznym dla siebie stylu humor i patos. Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. W pozostałych rolach: Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen oraz nagrodzony Oscarem Sam Rockwell.

Na rauszu

Plakat filmu Na rauszu

Na rauszu

reżyseria: Thomas Vinterberg
scenariusz: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
obsada: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang
produkcja: 2020, Dania
czas trwania: 115'
wersja językowa: Duński z polskimi napisami

Pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 25. kwietnia o 18:00

W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami. (Thomas Vinterberg)

Holy Spider

Plakat filmu Holy Spider

Holy Spider

reżyseria: Ali Abbasi
scenariusz: Ali Abbasi
obsada: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani
produkcja: 2022, Niemcy, Francja, Szwecja, Dania
czas trwania: 116'
wersja językowa: Perski z polskimi napisami

Na ekranie w marcu.

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat „Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Plakat filmu Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

reżyseria: Julien Cheng, Jean-Christophe Roger
scenariusz: Agnès Bidaud, Didier Brunner, Guillaume Mautalent, Sébastien Oursel, Jean Regnaud, Gabrielle Vincent
obsada: Lambert Wilson, Pauline Brunner
produkcja: 2022, Francja, Luksemburg
czas trwania: 80'
wersja językowa: Polski dubbing (+6)

Radosna mysz Celestyna i niedźwiedź-awanturnik Ernest wyruszają w zwariowaną podróż, aby uratować muzykę i muzyków oraz przekonać się, że przyjaźń jest najważniejsza... nawet w rodzinie! Oto kontynuacja nominowanego do Oscara filmu, który urzeka piękną animacją i szczerymi emocjami. Twórcy tego obrazu mają w swoim dorobku pracę przy produkcjach, w których występowali najsłynniejsi bohaterowie dziecięcego świata, w tym: „Smerfy", „Lassie i przyjaciele", „Pszczółka Maja" oraz „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot". Tutaj każda nuta jest na wagę złota, a każdy uśmiech może zburzyć mur!

Rodzice kontra influencerzy

Plakat filmu Rodzice kontra influencerzy

Rodzice kontra influencerzy

reżyseria: Michela Andreozzi
scenariusz: Michela Andreozzi
obsada: Fabio Volo, Ginevra Francesconi, Giulia De Lellis, Paola Tiziana Cruciani, Paola Minaccioni
produkcja: 2021, Włochy
czas trwania: 94'
wersja językowa: Polski dubbing (+13)

Pokazy 17 - 19.03

Film to ciepła opowieść o rodzinie i znaczeniu komunikacji. Profesor filozofii w średnim wieku musi zmierzyć się z uzależnieniem córki od mediów społecznościowych. Dla Paolo będzie to trudne, ponieważ do tej pory miał świetny kontakt ze swoją 15-letnią córką Simone. Aby odzyskać uwagę jedynego dziecka, nauczyciel postanawia zostać influencerem. Jego przewodniczką po świecie mediów cyfrowych zostanie Simone. Paolo liczy, że dzięki temu znowu się do siebie zbliżą.

Wróżka zębuszka

Plakat filmu Wróżka zębuszka

Wróżka zębuszka

reżyseria: Caroline Origer
scenariusz: Silja Clemens
obsada: Jella Haase, Lisa-Marie Koroll, Mary Murray, Julian Mau
produkcja: 2022, Niemcy, Luksemburg
czas trwania: 80'
wersja językowa: Polski dubbing

Na ekranie od marca

Sympatyczna Violetta szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką i móc wręczać dzieciom prezenty w zamian za ich mleczne zęby. Niestety mimo szczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, bo jedyne upominki, które potrafi wyczarować to… fioletowe kwiaty. A przed nią najważniejszy, doroczny sprawdzian. Kiedy i ten kończy się porażką, Violetta podkrada innej wróżce magiczny klejnot teleportacji i z jego pomocą przenika do naszego świata. Wszystko po to, by udowodnić niedowiarkom, że może być świetną Zębuszką. Pech chce jednak, że w trakcie lądowania w ludzkiej rzeczywistości skradziony klejnot ulega uszkodzeniu i Violleta traci możliwość powrotu do domu. Na szczęście poznaje Maxie – nową dziewczynkę w mieście, której życie wciąż uprzykrzają dwaj przyrodni bracia. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której grozi zniszczenie. „Wróżka Zębuszka” to najnowszy film Producentów animowanych hitów: „Ups: Arka odpłynęła”, „Ups2! Bunt na Arce” oraz kosmicznej komedii „Luis i obcy”.