Kochanica króla Jeanne du Barry

Plakat filmu Kochanica króla Jeanne du Barry

Kochanica króla Jeanne du Barry

reżyseria: Maïwenn
scenariusz: Maïwenn, Teddy Lussi-Modeste
obsada: Maïwenn, Johnny Depp, Benjamin Lavernhe, Melvil Poupaud, Pascal Greggory
produkcja: 2023, Francja
czas trwania: 113'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Na ekranie od 25. sierpnia

„Kochanica króla Jeanne du Barry”, która otworzyła ostatni festiwal w Cannes, to jeden z najdroższych, ale i najgorętszych francuskich filmów roku. W tej kostiumowej superprodukcji, nakręconej we wnętrzach i plenerach Wersalu, w wielkim stylu na ekran powraca Johnny Depp w roli Ludwika XV. Znany z serii „Piraci z Karaibów” oraz takich filmów jak „Marzyciel” czy „Czekolada”, Depp tworzy jedną z najbardziej przejmujących i wyrazistych ról w swojej karierze. Partneruje mu wcielająca się w postać tytułowej kochanicy aktorka i reżyserka Maïwenn. Pełna wizualnego przepychu, pieszcząca oczy „Kochanica króla” to opowieść o sztuce uwodzenia, dworskim skandalu i pełnej przeszkód drodze na szczyt. Oraz o kobiecie, która wbrew pochodzeniu i otaczającym ją wrogom ośmiela się sięgnąć po władzę i miłość.

Oparta na faktach historia kochanki francuskiego króla przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej, ambitnej kobiety z nizin społecznych, która śmiało używa swojej inteligencji i urody, by wspinać się po szczeblach dworskiej hierarchii. Droga z paryskiej ulicy na Wersal wiedzie przez liczne upokorzenia, przeszkody, groźby i intrygi. „Kochanica króla Jeanne du Barry” podąża więc za bohaterką przez dramat obyczajowy, satyrę na elity i komedię dworskich pomyłek, nie waha się też sięgać po najdotkliwsze w Wersalu narzędzie towarzyskiej zbrodni: ostrą jak gilotyna ironię.

Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie.

Chłopi

Plakat filmu Chłopi

Chłopi

reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
scenariusz: DK Welchman, Hugh Welchman
obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Andrzej Konopka
produkcja: 2023, Polska
czas trwania: 116'
wersja językowa: Polski

Na ekranie od 13. października

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”.

Sok z żuka

Plakat filmu Sok z żuka

Sok z żuka

reżyseria: Tim Burton
scenariusz: Michael McDowell, Warren Skaaren
obsada: Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton, Winona Ryder
produkcja: 1988, USA
czas trwania: 92'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland, mieszka w wielkim domu, w którym bez trudu zmieściłoby się parę rodzin z dziećmi na karku. Niestety, ich radosne życie kończy się, kiedy to wracając autem ze sklepu w mieście, bojąc się o życie pieska stojącego na drodze, Adam ostro skręca i... wpadają do rzeki topiąc się. Wróciwszy do domu, odkrywają, że nie odbijają się w lustrze, a ich dom otacza nie ogródek, lecz wielka, ogromna pustynia, w której grasuje olbrzymi wąż. Będąc duchami, dowiadują się, że przed pójściem do nieba muszą spędzić w domu 125 lat.

Duch

Plakat filmu Duch

Duch

reżyseria: Tobe Hopper
scenariusz: Michael Grais, Mark Victor
obsada: Craig T. Nelson, JoBeth Williams, Heather O'Rourke, Beatrice Straight
produkcja: 1982, USA
czas trwania: 114'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Pełen grozy thriller, gdzie świat zła z całą siłą wkrada się w życie zwykłych ludzi. Mrożąca krew w żyłach opowieść oraz niezwykłe efekty specjalne to początek niebezpiecznej wojny dobra ze złem.

Oczy szeroko zamknięte

Plakat filmu Oczy szeroko zamknięte

Oczy szeroko zamknięte

reżyseria: Stanley Kubrick
scenariusz: Frederic Raphael, Stanley Kubrick
obsada: Tom Cruise, Nicole Kidman, Sydney Pollack
produkcja: 1999, Wielka Brytania, USA
czas trwania: 159'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Wyjątkowe dzieło w dorobku Stanleya Kubricka, to kulminacja kariery reżysera, który opowiadał różne historie, jest jednocześnie przerażający, seksowny i porywający, a także odkrywa przed nami świat, który nie przypomina niczego, co mogłoby istnieć poza umysłem twórcy. Jest tak bogate, dziwne i porywające, a jednocześnie też znajome w niepokojący sposób. William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną.
Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym.

Wielki Gatsby

Plakat filmu Wielki Gatsby

Wielki Gatsby

reżyseria: Baz Luhrmann
scenariusz: Baz Luhrmann, Craig Pearce
obsada: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire
produkcja: 2013, Australia, USA
czas trwania: 143'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) - milioner wywodzący się z niższych sfer - po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina - Buza Luhrmana (Moulin Rouge!, Romeo i Julia). Wielki Gatsby w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta.

Reality

Plakat filmu Reality

Reality

reżyseria: Tina Satter
scenariusz: James Paul Dallas, Tina Satter
obsada: Sydney Sweeney, Josh Hamilton, Marchant Davis
produkcja: 2023, USA
czas trwania: 83'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

Włosy ma spięte w niedbały kok, wzrok wlepiony w monitor. Żółte trampki nie mają sznurówek, a pod białą koszulą prześwituje podkoszulek. 25-letnia Reality Winner (w tej roli gwiazda „Euforii” – Sydney Sweeney) jest młodą tłumaczką, która ma swoją rutynę. Po pracy prowadzi zajęcia jogi, robi zakupy na kolejne dni, sączy mrożoną kawę i publikuje selfie na Insta. W stresowych sytuacjach chroni się humorem. Reality jest pełna sprzeczności. Zauważają to agenci FBI, którzy przeszukują jej dom. Dziewczyna jest podejrzana o wydrukowanie tajnych dokumentów. Ona jednak zdaje się przejmować bardziej swoim kotem i psem, których stresuje obecność obcych mężczyzn.

Medusa Deluxe

Plakat filmu Medusa Deluxe

Medusa Deluxe

reżyseria: Thomas Hardiman
scenariusz: Thomas Hardiman
obsada: Clare Perkins, Kayla Meikle, Debris Stevenson, Lilit Lesser, Darrell D'Silva
produkcja: 2022, Wielka Brytania
czas trwania: 101'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles

„Medusa Deluxe” to elegancki, stylowy, nakręcony w całości na jednym ujęciu kryminał, za dystrybucję którego w Stanach Zjednoczonych odpowiada słynne studio A24.
Mosca, fryzjer biorący udział w regionalnych zawodach fryzur, zostaje zamordowany. Od początku obserwujemy jego przyjaciół i konkurentów, którzy wymieniają się opiniami na temat domniemanej tożsamości zabójcy. Kamera Robbiego Ryana (wybitnego operatora odpowiadającego między innymi za zdjęcia do „Faworyty” i „C’mon C’mon”) bez przerwy śledzi bohaterów, starając się wyłapać najdrobniejsze zmiany w ich zachowaniu, które mogłyby rzucić nowe światło na rozwiązanie zagadki.
„Medusa Deluxe” to jednocześnie filmowe puzzle, które zachwycą wszystkich miłośników kryminału, jak i ambitny portret środowiskowy pokazujący, do czego prowadzić może starcie silnych charakterów. A przy okazji imponująca rewia szałowych fryzur.

Saint Omer

Plakat filmu Saint Omer

Saint Omer

reżyseria: Alice Diop
scenariusz: Amrita David, Alice Diop, Zoé Galeron, Marie N'Diaye
obsada: Kayije Kagame, Guslagie Malanda, Valérie Dréville
produkcja: 2022, Francja
czas trwania: 122'
wersja językowa: Francuski z polskimi napisami

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

Między nami żywiołami

Plakat filmu Między nami żywiołami

Między nami żywiołami

reżyseria: Peter Sohn
scenariusz: John Hoberg, Kat Likkel, Brenda Hsueh
produkcja: 2023, USA
czas trwania: 110'
wersja językowa: Dubbing polski ( wiek 6+)

„Między nami żywiołami" to najnowsza animacja Disneya i Pixara. Akcja filmu rozgrywa się w Żywiołowie, mieście zamieszkanym przez przedstawicieli ognia, wody, ziemi i powietrza. Iskra to twarda, sprytna i ognista dziewczyna, która wbrew woli ojca zaprzyjaźnia się z zabawnym, płynącym z prądem chłopakiem imieniem Wodek. Ich znajomość wywraca świat Iskry do góry nogami i sprawia, że bohaterowie zaczynają na nowo odkrywać otaczający ich świat.