Śubuk

Plakat filmu Śubuk

Śubuk

reżyseria: Jacek Lusiński
scenariusz: Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak
obsada: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Wojciech Dolatowski
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 112'

Na ekranie w grudniu.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka, ale dziewczyna decyduje się urodzić. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

"W dzisiejszych czasach taki film jest jak lekarstwo, jest znakomity! A jeszcze na dodatek jest bardzo dobrze zrobiony i świetnie zagrany. Rola matki, która jest tu spiritus movens, to rola do nagrody aktorskiej, zagrała ją Małgorzata Gorol i to jest wybitna rola. Ocena 8/10, bardzo dobry film, polecam Państwu!" Tomasz Raczek

"To jest bardzo dobrze, tak po Amerykańsku, hollywoodzko skrojone kino bez patosu. Nie jest to film pretensjonalny. „Śubuk” to produkcja, która ma podtrzymywać na duchu, ale nie w taki infantylny sposób, ten film ma dawać siłę." Łukasz Adamski, Interia.pl

Bóg i Wojownicy Lunaparków

Plakat filmu Bóg i Wojownicy Lunaparków

Bóg i Wojownicy Lunaparków

reżyseria: Bartłomiej Żmuda
scenariusz: Bartłomiej Żmuda
obsada: Andrzej Rodan
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 77'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / In Polish with english subtitles

Pokaz 17.XII o 18:00 z udziałem twórców.

Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

A son, overwhelmed by a religious zeal, embarks upon a crusade to convert his father. It is a highly daunting task – mostly due to the personality of the latter. His father is Andrzej Rodan – an author of scandalous novels published in the late1980s and an avowed atheist. They travel together through Poland, which brings back a lot of memories but above all becomes an opportunity for them to engage in spectacular confrontations. The neophyte’s fervour will be put to a test by the unapologetic, sharp-tongued anticlerical.